Toliau kuriamas virtualusis laivas

Toliau kuriamas virtualusis laivas

Nespėjo praūžti birželio pabaigoje nuotaikinga diplomų įteikimo šventė Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje, o jos vadovą jau slegia kiti rūpesčiai - griežtėja reikalavimai laivų mechanikams, reikia baigti kurti virtualųjį laivą - įrengti suskystintųjų gamtinių dujų treniruoklį, naujas laboratorijas, vėl priiminėti pirmakursius.

Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius profesorius Viktoras Senčila sako, kad studijų procesas mokykloje yra sinusoidės formos ir turi tam tikrų virpesių. "Šiemet mes buvome ant bangos. Pernai turėjome pusantro šimto absolventų, o šiemet net 222", - pastebi mokyklos vadovas.

Šiemet 29 dieninių studijų uosto vadybininkams diplomai įteikti jau sausio pabaigoje, o birželio 27-ąją - 110 dienines studijas ir 83 neakivaizdines studijas baigusiųjų. Dieninių jūrų laivavedybos studijų programą baigė 42 studentai, tarp jų viena merginas - Sandra Plikaitytė. Neakivaizdinių studijų jūrų laivavedybos programą baigė 36 studentai, tarp jų dvi seserys Maja Naumenko ir Anastasija Mališevskaja. Dienines studijas baigė 26 mechanikai, neakivaizdines - 18, uosto ir laivybos įmonių finansus - 42 dienines ir 16 neakivaizdines studijas. Uosto ir laivybos valdymo neakivaizdines studijas baigė 13 studentų.


MECHANIKAI. Šiemet diplomus gavusiems mechanikams dar nereikėjo 12 mėnesių trunkančios plaukiojimo praktikos. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

 

S. Plikaitytė, kilusi iš Marijampolės rajono, prisipažino, kad ją jūra traukusi nuo vaikystės, tad ir pasirinkusi jūreivystę. Mama, žinoma, bandė atkalbėti, kad nebėgtų taip toli nuo namų. Gavusi diplomą margina žada siekti kapitonės karjeros. Mokytis kartu su vaikinais sportiškai merginai, lankiusiai kovų meno būrelius mokykloje, nebuvo sunku. "Studijuoti tikrai nėra sunku, svarbu, kad tau patiktų, kad trauktų jūra. Ir mazgų rišimas tik atrodo sunkus, o parodo vieną, du kartus, ir įsimeni", - sakė Sandra. Beje, per kelerius pastaruosius metus jau 5 merginos įsigijo laivavedžių specialybę.

Žiūrėdamas į gražų absolventų būrį mokyklos Garbės tarybos pirmininkas kapitonas Sigitas Šileris, pats baigęs šią mokymosi įstaigą, sakė pykstąs ant Dievo, kad Lietuvai nedavė gero didelio pajūrio, sostinės prie jūros, bet esąs be galo jam dėkingas, kad davė šaliai šaunius jūrininkus.

Rengiami nauji treniruokliai

Jau 9 metus kasmet diplomų įteikimo šventėje pasirodanti Ona Mitalienė stebėjosi, kaip per tuos metus mokykla išaugo ir sustiprėjo. Kapitono Algirdo Mitalo, 40 metų praleidusio ant kapitono tiltelio, našlė kasmet ateina įteikti A. Mitalo vardo stipendiją pirmą kursą baigusiam būsimam laivavedžiui.

V. Senčila ir pats džiaugiasi, kad mokykla yra vystoma ir plėtojama toliau. Neseniai buvo parengtas projektas, gautas Europos Sąjungos finansavimas - tad toliau bus statomas virtualusis laivas. Taip gražiai mokykloje vadinamas treniruoklių kompleksas.


Neseniai pradėtą eksploatuoti modernų navigacijos treniruoklį ir jo radijo ryšio dalį papildys laivo mašinų skyriaus treniruoklis. Pastarasis bus panašaus technologinio lygio kaip navigacijos treniruoklis ir bus sujungtas su juo bei radijo ryšio treniruokliu. Tie treniruokliai galės dirbti kartu. Tai, pasak V. Senčilos, ne tik patrauklus, bet ir naudingas dalykas. Naują mašinų skyriaus treniruoklį tikimasi pradėti eksploatuoti jau kitų metų vasarą.

Negana to, virtualiame laive atsiras ir krovinių apdorojimo treniruoklis, kuriame bus mokomasi, kaip išdėstyti krovinius, kaip juos priimti, iškrauti ir t. t. Pirmiausia bus pradedama nuo suskystintųjų gamtinių dujų treniruoklio, paskui bus imamasi skystų krovinių, tai yra bazinio tanklaivių krovos treniruoklio. Visas projektas turėtų būti įgyvendintas iki kitų metų spalio.

Keičiamas staklynas

Be to, Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla pradeda renovuoti paskutinį likusį nerenovuotą savo pastatą - t. y. laboratorijų korpusą. Langai ir stogas jau pakeisti, o dabar bus atliekami darbai viduje. Bus įrengta nauja dyzelinė laboratorija su įvairiais veikiančiais stendais.

Žinia, keičiama Tarptautinė konvencija dėl jūrininkų rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvų (vadinamoji STCW konvencija). Jos pataisoms pritarta 2010 m. birželio pabaigoje Maniloje (Filipinų Respublika) vykusioje Tarptautinės jūrų organizacijos diplomatinėje konferencijoje. Pasikeitė ir sugriežtėjo reikalavimai laivų mechanikams, į kuriuos turi reaguoti ir mokymo įstaiga. Anksčiau mechanikų suminė plaukiojimo praktika trukdavo šešis plius du mėnesius, o dabar ji tęsis 12 mėnesių. Štai toks yra naujas konvencinis reikalavimas.

Kadangi pasikeitė reikalavimai laivų mechanikams remonto technologinėje srityje, teks keisti visą mokyklos mechaninių dirbtuvių staklyną. Turėta staklių, pagamintų net 1960 metais. Dabar bus nupirktos naujos staklės, įrengti litavimo, tekinimo ir suvirinimo barai. Be to, bus įrengta ir elektrotechnikos laboratorija.

Taigi būsimų studentų laukia dar įdomesni dalykai nei tų, kurie jau gavo diplomus.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder