Ar jūriniame sektoriuje įmanoma keturių darbo dienų savaitė?

(2)

„Lietuva nėra tokia turtinga šalis, neturi naftos ir kitų išteklių, kad galėtume sau leisti dirbti keturias dienas po 8 valandas“, - mano UAB Malkų įlankos terminalo generalinis direktorius Julius Kiršys.

Pasak UAB Klaipėdos konteinerių terminalo generalinio direktoriaus Vaidoto Šileikos, keturių darbo dienų savaitė nėra šiandienos, bet galbūt tai ateities klausimas. 

„Gal kažkada turėsime didesnį automatizacijos, skaitmenizacijos lygį ir visų kitų dalykų, kurie leis mums suteikti žmonėms galimybę dirbti keturias dienas per savaitę“, - sako jis.

Šiandien kai kuriose šalyse 4 darbo dienų savaitė yra nuostabos nekelianti realybė. Taip jau oficialiai dirbama Belgijoje, Islandijoje, Ispanijoje, Japonijoje ir kt. Lietuvoje paprastai žmonės dirba penkias darbo dienas, 40 valandų per savaitę.

Šiemet rugsėjį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pristatė keturių darbo dienų savaitės, 32 valandų darbo per savaitę, iššūkius ir galimybes.

Manoma, jog darbuotojai, dirbdami keturias dienas per savaitę, turėtų daugiau laiko, daugiau pramogautų ir išlaidautų, tai skatintų ekonomikos augimą. V. Šileika replikuoja: „Aš sutinku, bet pinigus reikia uždirbti, kad galėtum išleisti.“

Galbūt šiuo metu, kai juntamas darbuotojų trūkumas, 4 darbo dienų savaitė galėtų būti konkurencinis darbdavio pranašumas darbo rinkoje. Bet ar tas keturias dienas darbuotojai tikrai dirbs našiau ir neperdegs? 

Ko gero, įmonės, nenorėdamos mažinti gamybos apimčių, turėtų samdyti daugiau darbuotojų. Rimtai ruošiantis tokioms permainoms iškiltų labai daug klausimų, į kuriuos reikėtų ieškoti atsakymų.

Teiravomės jūrinių įmonių atstovų, ką jie mano apie keturių darbo dienų savaitę, ar realu joms būtų pereiti prie tokio darbo organizavimo.

Tai ateities klausimas 

"Pas mus darbas terminale yra nepertraukiamas, vyksta kiaurą parą. Didžioji dalis žmonių dirba įprastu grafiku. Šis klausimas mums neaktualus, nes sustabdyti terminalo neįmanoma. Administracijos darbuotojų yra labai nedaug. 

Jie turi galimybę vieną dieną padirbti nuotoliniu būdu. Keturių darbo dienų savaitės klausimo mes nesvarstome. Manau, tai didelio efekto kol kas mums neduotų.

Galimybės dirbti keturias dienas per savaitę ateityje neatmetu. Jeigu tai galėtume padaryti šiandien, galbūt įgytume tam tikrą pranašumą darbo rinkoje - žmonės rinktųsi tą įmonę, kuri siūlo dirbti 4 dienas per savaitę. 

Tai svarstytinas klausimas, bet jis nėra paprastas, kaip galbūt atrodo iš pirmo žvilgsnio", - sako Klaipėdos konteinerių terminalo vadovas V. Šileika.

Klaipėdos konteinerių terminalo generalinio direktoriaus Vaidoto Šileikos manymu, galbūt tai ateities klausimas.

Utopinis pasiūlymas 

"Pas mus ir dabar yra keturių dienų savaitė. Žmonės dirba 4 dienas, keturias naktis, 4 laisvos, bet tomis dienomis dirbama po 11 valandų. Visas uostas taip: jeigu pamaina dirba po 8 valandas, tai penkias dienas per savaitę, o jeigu po 11 valandų - keturias.

UOSTE. Jeigu pamaina dirba po 8 valandas, tai būna penkios darbo dienos per savaitę, o jeigu po 11 valandų - keturios.

Visi turėtų suprasti, kad kiek procentiškai mažiau dirbi, tiek procentiškai mažiau gauni atlyginimo. Jeigu visi pasiruošę atsisakyti 20 proc. atlyginimo, tai galime dirbti keturias dienas per savaitę. 

Kas nori ir dabar gali pereiti prie 4 darbo dienų savaitės, bet mažai kas tam ryžtasi", - kalbėjo Malkų įlankos terminalo generalinis direktorius J. Kiršys.

Malkų įlankos terminalo generalinio direktoriaus Juliaus Kiršio manymu, 4 darbo dienų savaitė - utopinis, neįgyvendinamas pasiūlymas.

Jo manymu, 4 darbo dienų savaitė - utopinis, neįgyvendinamas pasiūlymas.

Užsiminus, kad įsivedęs 4 darbo dienų savaitę darbdavys būtų paklausus darbo rinkoje, J. Kiršys atsakė: „Taip, bet turėčiau išeiti iš rinkos, nes būčiau per brangus. Darbų kiekis dirbant mažiau dienų per savaitę nesumažės. 

Tada reikėtų samdyti 20 proc. daugiau darbuotojų ir tektų dalintis tą patį biudžetą. Dėl to niekas nebūtų laimingas.“

POREIKIAI. Norint dirbti 4 dienas per savaitę, reikėtų samdyti 20 proc. daugiau darbuotojų.

Paklaustas, ar verslininkai įžvelgia kokią nors 4 darbo dienų per savaitę teigiamybę, Malkų įlankos terminalo vadovas atsakė: „Jeigu kalbėtume apie programuotojus ar kitus darbuotojus, kurie neturi tokių darbų kaip pas mus, galbūt tai būtų gerai. 

Pas mus laivai negali palaukti kito pirmadienio, jie kraunami 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Tą darbą turi atlikti tam tikras žmonių skaičius. Mums tokios permainos neduotų jokios naudos: nei darbuotojams, nei mums nebūtų gerai. Visi norėtų dirbti mažiau ir gauti tą patį, bet taip nebūna.“

Darbuotojus skatina kitais būdais

AB „KN Energies“ (buvusi „Klaipėdos nafta“) Personalo ir paslaugų verslui vadovė Simona Kutelienė: "Šiuo metu nesvarstome galimybės trumpinti darbo savaitę iki keturių darbo dienų. 

Tokį sprendimą diktuoja mūsų veiklos specifika - įmonės skystųjų energijos produktų ir suskystintųjų gamtinių dujų terminalai veikia ištisą parą, visą savaitę, todėl darbo laiko sutrumpinimas visiems darbuotojams būtų sudėtingai įgyvendinamas.

Šiuo metu įmonė laikosi darbo laiko apskaitos lygybės principo - siekiama, kad tiek biuro, tiek gamybos darbuotojai turėtų lygias darbo sąlygas. 

SKAIČIUS. Paprastai darbo vietų skaičius planuojamas pagal gamybos apyvartą.

Jei būtų sudaryta galimybė biuro darbuotojams dirbti trumpesnę savaitę, o darbo valandų skaičius nebūtų mažinamas pamainomis dirbantiems darbuotojams, manome, kad tai potencialiai didintų atskirtį tarp skirtingose įmonės veiklos srityse dirbančių kolegų.

„KN Energies“ orientuojasi į darbuotojų gerovės didinimą visose įmonės veiklose kitais būdais. Dirbantiesiems „KN Energies“ siūlome lanksčias darbo laiko sąlygas, leidžiančias dirbti nuotoliniu būdu ir derinti darbą su asmeniniu gyvenimu. 

Bendrovė „KN Energies“ laikosi darbo laiko apskaitos lygybės principo - siekiama, kad tiek biuro, tiek gamybos darbuotojai turėtų lygias darbo sąlygas.

Taip pat įmonė darbuotojus skatina suteikdama papildomas atostogų dienas už ilgesnį darbo stažą, taip pripažindama jų lojalumą ir įsipareigojimą organizacijai."

Turi būti galimybė spręsti pačioms 

Lietuvos laivų savininkų asociacijos vykdomasis direktorius Gintautas Kutka mano, kad toks darbo modelis galėtų būti svarstomas nebent kranto biuruose. 

"Laivai plaukia dieną naktį. Jiems reikia ieškoti krovinių ir t. t. Jeigu ir būtų 4 darbo dienų savaitė, vis tiek atsirastų plius viena diena, kurią reikėtų dirbti kad ir iš namų.

Mūsų sektoriuje nelabai matau galimybę tai pritaikyti, nebent atskiriems žmonėms departamentuose. Net jeigu būtų Lietuvoje pereita prie keturių darbo dienų savaitės, nemanau, kad tai būtų privaloma visiems be išimties. 

Įmonės turėtų turėti teisinę galimybę nuspręsti taikyti tai pas save ar ne. Ir dabar yra įmonių, kuriose darbuotojai dirba 4 dienas per savaitę. Niekas nedraudžia taip vadovams planuoti darbus jau dabar", - sako jis.

Tai prieštarauja ekonominei logikai

"Keturių darbo dienų savaitės idėjai absoliučiai nepritariu ir negalėčiau su tuo sutikti atsižvelgdamas į tai, ką tai reikštų įmonės ekonomikai, jos konkurencingumui, galų gale valstybės biudžetui. Tikrai manau, kad tai svarstyti dar per anksti, tam nėra jokio realaus pagrindo.

Mūsų šalis konkuruoja globaliose rinkose, tai sumažintų jos konkurencingumą. Kaip jūs įsivaizduojate, kas būtų, jeigu laivo savininkas atplukdytų pas mus remontuoti laivą, o mes iš septynių dienų savaitėje dirbtume tik tris. 

Tokiu atveju užsakovai tikrai nesirinktų tos šalies, kurios įmonės dirba pusę savaitės, darbuotojų savo laivams remontuoti", - sako AB Vakarų laivų gamyklos (VLG) įmonių grupės generalinis direktorius Arnoldas Šileika.

Vakarų laivų gamyklos įmonių grupės generalinis direktorius Arnoldas Šileika tokiai idėjai absoliučiai nepritaria.

Jam nesuprantama, kaip dirbant mažiau galima tikėtis daugiau uždirbti. Tai, pasak jo, prieštarauja bet kokiai ekonominei logikai. Jo manymu, mes ir taip jau turime labai daug laisvadienių, įvairių švenčių, Lietuva yra viena iš daugiausiai šventinių dienų turinti šalis Europoje.

A. Šileika sutinka, kad kalbant apie darbuotojų rinką darbdavys, siūlantis 4 darbo dienų savaitę, būtų paklausesnis, bet abejoja, kad taip būtų ir turint omenyje įmonės veiklos konkurencingumą.

Rinkoje nėra darbuotojų

Paklaustas, ar nebūtų galima priimti daugiau darbuotojų ir taip organizuoti jų darbą, kad jie galėtų dirbti 4 dienas per savaitę, A. Šileika atsakė: „Būtų labai gerai, kad būtų tų darbuotojų ir mes galėtume juos priimti. Kai dabar darbuotojų ir taip trūksta, kalbėti apie jų skaičiaus padidinimą tam, kad būtų galima dirbti 4 dienas per savaitę, tiesiog negalima.“

Pasiteiravus, ar 4 darbo dienų savaitėje verslas įžvelgia bent kokią teigiamybę, VLG vadovas atsakė: "Įvertindamas veiklos specifiką tikrai to neįžvelgiu. Be abejo, darbuotojams tai tikrai turbūt būtų patrauklu, bet ir šiandien, esant 5 darbo dienų savaitei, kartais būna taip, kad praktiškai dirbama keturias su puse dienos. O jeigu būtų 4 darbo dienų savaitė, matyt, dirbtume 3,5 dienos.

Manau, tokiu atveju iš tikrųjų nukentėtų ekonomika ir pirmoje eilėje konkurencingumas. Be abejo, būtų galima tai išspręsti per darbuotojų skaičiaus didinimą, bet paprasčiausiai jų nėra rinkoje. Manau, reikia žiūrėti, ką daro šioje srityje kitos šalys, mes gi su jomis visomis konkuruojame. Netgi išsivysčiusios Europos šalys apie tai kalba labai atsargiai."

Tektų intensyvinti darbą 

"Paprastai pasakius, jeigu žmogus tinginys, tai jam geriau nieko nedirbti, nė vienos dienos. Kalbant rimtai, jūrinis sektorius yra ypatingas tuo, kad čia dirbama 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Ką reikėtų daryti, jeigu būtų 4 darbo dienų savaitė? 

Reikėtų intensyvinti darbą, samdyti daugiau žmonių, jų skaičių padidinti daugmaž 20 proc., nieko kito nepadarysi. Tai, ką šiandien žmogus padaro per 5 dienas, panašiai tiek jis turėtų padaryti per 4 dienas.

Kai kuriose darbo vietose darbas yra gana intensyvus ir atsakingas, todėl intensyvinti ne visada išeina. Galbūt situaciją galėtų pakeisti naujos technologijos, bet jos taip greitai neateina. Darbai negali nutrūkti, laivai negali stovėti.

Žmonių atžvilgiu tai nebūtų blogai, jie turėtų daugiau laiko pailsėti. Bet negalima vienodai spręsti apie visą sektorių“, - “Vakarų ekspresui" sakė Klaipėdos universiteto profesorius Vytautas Paulauskas.

Pasak profesoriaus, galbūt būtų galima rasti vietų, kur įmanoma būtų pritaikyti 4 darbo dienų savaitę. Tada kiltų klausimas, ar reikia tiek žmonių, o kitas - kur jų tiek surasti. 

Paprastai darbo vietų skaičius planuojamas pagal apyvartą. Būna aišku, kiek kainuoja darbo vieta, kiek ji turi duoti pridėtinės vertės, ir tada apskaičiuojama, kiek darbo vietų turi būti.

„Klausimas yra gana įdomus ir sudėtingas. Tokia diskusija, manau, reikalinga. Kažkada juk buvo 6 darbo dienos per savaitę, dabar jau 5. 

Kalbant apie jūrų sektorių visa tai turėtų būti labai gerai apgalvota ir sietis su naujomis technologijomis. O diskutuoti reikia, tai naudinga. Būtina ieškoti naujų sprendimų, bet taip kirsti vienu metu ir pereiti prie 4 darbo dienų savaitės neišeis“, - teigia V. Paulauskas.

Nesvarsto galimybės

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus Algio Latako teigimu, šiuo metu Uosto direkcija nesvarsto galimybės pereiti prie 4 darbo dienų savaitės.

„Įmonėje veikia lankstus darbo grafikas, darbuotojams, kuriems leidžia jų darbo pobūdis, suteikiama galimybė vieną dieną per savaitę dirbti iš namų“, - teigia Uosto direkcijos vadovas.

AB „DFDS Seaways“ viešųjų ryšių ir komunikacijos Baltijos šalims vadovas Vaidas Klumbys teigė, kad bendrovė šito klausimo nesvarstė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder