Tarptautinis NAVTEX tarnybos specialistų susitikimas Klaipėdoje

Tarptautinis NAVTEX tarnybos specialistų susitikimas Klaipėdoje

Šių metų birželio 4–5 dienomis Klaipėdoje vyko Baltijos jūros šalių laivybos saugumo informacijos (MSI) transliacijos tarnybos NAVTEX specialistų susitikimas.

Kas antrus metus vykstančių susitikimų tikslas – plėtoti bendradarbiavimą tarp NAVAREA I rajono (visi pasaulio vandenynai ir jūros yra suskirstytos į 21 geografinį jūros rajoną – taip vadinamus navigacinius rajonus NAVAREA) Baltijos jūros parajonio šalių – Švedijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos, Rusijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos bei Norvegijos, šalinti pasitaikančius nesklandumus NAVTEX tarnybos veikloje. Susitikimui pirmininkavo NAVAREA I rajono koordinatorius Guy Beale iš Jungtinės Karalystės.

Šiais metais susitikimo metu buvo svarstyta daugiau kaip 20 darbotvarkės klausimų.

Baltijos jūros parajoniui priklausančios šalys pristatė informaciją apie laivybos saugumo informacijos nacionalinį valdymą – ar yra nacionalinis koordinatorius, atsakingas už MSI rinkimą, kaupimą, analizavimą ir vėlesnį jos transliavimą bei platinimą, ar yra galimybė susisiekti su nacionaliniu koordinatoriumi 24 valandas per parą, kokiomis bangomis, kokiais kanalais ir kokiomis priemonėmis perduodama informacija ir, galiausiai, ar tokios informacijos priėmimas yra patikimas.

Lietuvoje renkant ir perduodant MSI dalyvauja kelios institucijos. Vietinius pranešimus, pvz., dėl navigacinių pasikeitimų Klaipėdos jūrų uoste, ir Priekrantės navigacinius įspėjimus, pvz., dėl vykdomų šaudymo ar tarptautinių karinių pratybų, internetu platina Lietuvos saugios laivybos administracija. Meteorologinę informaciją, pvz., oro prognozę, skelbia Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija savo tinklalapyje. Informaciją apie žmonių gelbėjimą ir naftos, kitų kenksmingų medžiagų išsiliejimą jūroje renka Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras, kuris yra atsakingas už gelbėjimo ir likvidavimo operacijas. Lietuvoje pagrindinės laivybos saugumo informacijos platinimo priemonės yra radijo ryšis ultratrumposiomis bangomis ir internetas. Susitikimo metu šalys pristatė laivybos saugumo informacijos skelbimą interneto svetainėse.

Baltijos jūros parajonio koordinatorius yra Švedija. Jai Lietuva siunčia Priekrantės navigacinius įspėjimus, kurie Švedijos mieste Gislovshammer esančiu siųstuvu vidutinėmis radijo bangomis pasiekia į Lietuvos teritorinę jūrą ir išskirtinę ekonominę zoną įplaukusius laivus bei laivus, stovinčius Klaipėdos jūrų uoste ar Būtingės naftos terminale.

Vienas iš dienotvarkės klausimų, ypač aktualus Švedijai bei Suomijai, buvo klausimas dėl laivų apledėjimo jūroje. Susitikimo metu buvo išklausyta informacija, kaip vyksta darbas specialioje darbo grupėje, kurios vienas iš tikslų yra navigacinių įspėjimų dėl laivų galimo apledėjimo skelbimo kriterijų suvienodinimas: pavyzdžiui, koks vėjo stiprumas, bangavimas, oro ir vandens temperatūra gali pradėti kelti pavojų laivo saugumui.

Penktojo, Lietuvoje vykusio, Baltijos jūros parajonio NAVTEX specialistų susitikimo metu buvo pristatytas ir nuo 2013 m. sausio 1 d. įsigaliosiantis naujas NAVTEX vadovas. Jame yra atnaujinta visa informacija, naudojama kasdieninėje veikloje, renkant, ruošiant ir transliuojant MSI. Pirmoje eilėje vadovas skirtas NAVTEX specialistams, tačiau jis yra rekomenduojamas ir tiems, kurie naudoja MSI. Elektroninę NAVTEX vadovo versiją galima rasti Tarptautinės jūrų organizacijos (IMO) bei Tarptautinės hidrografijos organizacijos (IHO) tinklalapiuose.

Susitikimo metu taip pat buvo atkreiptas dėmesys į nacionalinių geografinių jūrinių pavadinimų, naudojamų laivybos saugumo informacijoje, suvienodinimą anglų kalba.

Kitas Baltijos jūros parajonio NAVTEX specialistų susitikimas vyks 2014 metais Latvijoje.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder