Talino uosto teritorija atverta miestiečiams

Talino uosto teritorija atverta miestiečiams

Klaipėdos uoste UAB "Memelio miestas" nepavyko įgyvendinti sumanymo buvusią laivų remonto AB "Laivitė" teritoriją paversti reprezentacine miesto teritorija. Pastaruoju metu išparduodamas jos turtas. Panašaus sumanymo Talino uoste imasi koncernas "BLRT Grupp", šiemet birželį atvėręs savo teritoriją miestiečiams.

Talino centre esanti uosto teritorija ilgą laiką buvo uždara visuomenei, nes joje buvo įsikūrusios laivų statyklos, karinės gamyklos. Estijai atgavus nepriklausomybę, jos buvo privatizuotos. Jų savininkai užsiima ta pačia veikla kaip ir anksčiau. Pasak Talino vicemero Taavi Aaso, šiuo metu sunkiai vyksta tų teritorijų atvėrimo miestiečiams procesas. Nors priėjimas prie jūros dabar atviras, tačiau iškyla kita problema - žmonės neturi ką ten veikti. Talino valdžia nori pakeisti situaciją, kad prie jūros kaip Helsinkyje (Suomija) ar Stokholme (Švendija) virtų gyvenimas.

Pirma visuomenei prie jūros atverta teritorija Taline - buvusiuose hidroplanų angaruose atidarytas jūrų muziejus. Šis bandymas, pasak vicemero, sėkmingas, dabar ši vieta pritraukia labai daug turistų. Kitų teritorijų detalieji planai dar tik rengiami.

T. Aaso teigimu, miestas patenkintas, kad dideli pokyčiai vyksta koncerno "BLRT Grupp" teritorijoje, esančioje miesto centre, kad dalis jos jau atidaryta visuomenei - vyksta koncertai, planuojama padaryti atvirą rajoną, statyti gyvenamuosius namus. Talino valdžia nori, kad ta dalis miesto būtų prieinama visiems miestiečiams, kad žmonės galėtų ne tik žiūrėti į jūrą, bet ir ką nors veikti. Ji pageidautų, kad "BLRT Grupp" projektas būtų įgyvendinamas kuo greičiau, tačiau detalusis planavimas - gana lėtas procesas, nes daugelis atsakingų asmenų nori išsakyti savo nuomonę, kaip toji teritorija turi atrodyti. T. Aaso teigimu, dėl to, kas turi būti daroma prie jūros, šiuo metu vyksta labai daug diskusijų.

Krizė pakoregavo planus

Maždaug prieš dešimt metų Taline "BLRT Grupp" įsigijo bankrutuojančią nedidelę laivų statyklą, esančią šalia minėtų angarų, kuriuose įrengtas jūrų muziejus. Ji buvo pastatyta 1913 metais, t. y. Rusijos imperijos laikais povandeniniams laivams statyti. Sovietmečiu buvo karinė gamykla. Dabar čia statomi maži laiveliai, tačiau jų užsakymų vis mažėja, tad laivų statybą iš šios teritorijos "BLRT Grupp" ketina iškelti į kitą Talino uoste turimą savo teritoriją, o šioje vietoje ketina statyti kultūros ir gyvenamąjį kvartalą. Taigi koncernas "BLRT Grupp", plėtojantis laivų statybą bei remontą, metalo konstrukcijų gamybą bei pardavimą ir kt., ateityje ketina užsiimti ir nekilnojamuoju turtu.

Šiandien šios laivų statyklos teritorija yra padalinta į dvi dalis: vienoje dar vykdoma gamyba, o kita palikta nekilnojamojo turto projektui įgyvendinti. Dalis šio projekto planų jau realizuota.

JACHTOS. Prieš trejus metus "BLRT Grupp" savo teritorijoje įrengė jachtų uostą. 

Vieno pastato renovavimo darbus ketinama pradėti jau šių metų gruodį ir tikimasi baigti kitų metų gegužę. Pasak "BLRT Grupp" valdybos nario Marko Bermano, susidomėjimas šiuo rajonu Taline didelis, ir jau 80 proc. šio pastato patalpų turi nuomos sutartis.

Kitas pastatas jau vadinamas koncertų sale. Prieš trejus metus paaiškėjus, kad turi ypatingą akustiką, jis pradėjo naują gyvenimą kaip koncertų salė. Dabar kasmet čia vyksta klasikinės, simfoninės muzikos koncertai ir festivaliai. Deja, kol kas šis pastatas kultūros tikslams naudojamas tik vasarą, nes viskas jame jau moraliai pasenę, jį reikia rekonstruoti, kad koncertai galėtų vykti ištisus metus. Šiuo metu jau vedamos derybos ir su Kultūros ministerija, ir bendrove "Esti kocerts".

Per trejus metus ketinama sutvarkyti pastatus, kuriuose įsikurs biurai, restoranai, paveikslų galerija, mažas viešbutukas ir gyvenamasis namas. Darbus planuojama atlikti tam tikrais etapais ir ne visus iš karto. Sutvarkys vienąantrą namą ir žiūrės, kokia situacija nekilnojamojo turto rinkoje. Per pirmą 4 metų etapą ketinama investuoti 8-9 mln. eurų, o paskui bus matyti, tačiau atsisakyti šios įdomios teritorijos "BLRT Grupp" neketina. Dabar koncerno uždavinys - pirmiausia restauruoti pastatus-architektūros paminklus, kurie yra saugomi valstybės.


"Planuoti teritorijoje kultūros ir gyvenamąją zoną mes pradėjome 2007-aisiais, nekilnojamojo turto bumo laikais, kai buvo parduodama viskas, nesvarbu, kur ir kam buvo pastatyta. Tada mes turėjome kitas vizijas, norėjome pastatyti daug gyvenamųjų namų. Šiandien situacija pasikeitė, todėl pradedame nuo tokių kultūros objektų kaip koncertų salė, paveikslų galerija ir tikimės, kad vėliau jie pritrauks čia ir norinčius gyventi. 2007-aisiais planuota pastatyti 250 tūkst. kv. m gyvenamojo ploto. Šiandien suprantame, kad tai nerealu, tad dabar planuojame kasmet pradėti eksploatuoti 3-4 tūkst. kv. m gyvenamojo ploto. Beje, gyvenamuosius namus ketiname statyti ne anksčiau kaip 2015-2016 metais. Iš pradžių norime šitą rajoną pripildyti kultūros, o tada pamažu pradėsime gyvenamųjų namų statybas", - sakė M. Bermanas.

Pasak jo, nors Estija turi labai didelę jūros pakrantę, tačiau jos uostuose, palyginti su tokiomis išsivysčiusiomis šalimis kaip Suomija, Švedija, mažai vietos norintiems pailsėti plaukiant iš vieno jachtų uosto į kitą. Be to, kadangi estai pradėjo vis daugiau įsigyti jachtų, natūraliai atsirado jachtų uosto poreikis. Prieš trejus metus "BLRT Grupp" teritorijoje buvo atidarytas jachtų uostas, o bangolaužis baigtas statyti tik šiemet. Pasak M. Bermano, į jachtų uostą planuojama investuoti ir daugiau, nes susidomėjimas juo didžiulis.

 

 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder