Lietuvos laivynui - juodos dienos

Lietuvos laivynui - juodos dienos

Su Lietuvos vėliava plaukiojantiems laivams grėsmė kyla ne tik prie Afrikos krantų. JAV pareigūnai jau mėnesį neišleidžia AB "Lietuvos jūrų laivininkystė" laivo iš Puerto Riko San Chuano uosto. Vakar pranešta, kad susiklosčiusi situacija gali kainuoti ne tik didžiulius pinigus, bet ir laisvę kai kuriems šio laivo įgulos nariams.

Tuo metu apie prie Kamerūno krantų piratų pagrobto AB "Limarko" laivininkystės kompanijos motorlaivio "Argo" kapitono Dmitrijaus Baškirovo likimą vakar nebuvo pateikta jokių žinių.

Grėsminga situacija

Lietuvos laivai pagal 2009 m. JAV pakrančių apsaugos statistiką nebuvo didesnės rizikos laivų sąraše, tačiau po pernai sulaikyto AB "Lietuvos jūrų laivininkystė" (LJL) laivo "Raguva" ir dabar sulaikyto laivo "Deltuva" Lietuvos laivai gali patekti į didesnės rizikos laivų kategoriją. Tai reiškia, kad jie bus inspektuojami dažniau ir griežčiau.

LJL laivas "Deltuva" nuo balandžio 21 dienos stovi Puerto Riko San Chuano uoste, nes buvo sulaikytas JAV pakrančių apsaugos tarnybos pareigūnams atlikus patikrinimą ir pareiškus pastabų. Visi trūkumai dėl tarptautinių MARPOL, SOLAS konvencijų reikalavimų nesilaikymo jau seniai yra pašalinti, tačiau laivui neleidžiama išplaukti. Laukiama, kol bus priimti sprendimai dėl atsakomybės.

Visa painiava kilo todėl, kad laivo tikrinimo metu JAV pareigūnai užfiksavo, jog naftuotų vandenų valymo įranga neatitinka MARPOL I priedo reikalavimų, todėl jiems kilo įtarimų, jog naftuotas vanduo buvo pumpuojamas už borto.

Dabar situacija kritinė. Nepaisant to, kad LJL finansinė situacija labai sudėtinga, dar reikėtų atkreipti dėmesį ir į žmogiškąjį faktorių - 8 "Deltuvos" įgulos nariai, kurie galima susiję su šiuo įtariamu pažeidimu, gali būti įkalinti, kol amerikiečiai atliks tyrimą dėl pareikštų įtarimų.

LJL žmonės pasipiktinę - atėjo pareigūnai baltomis pirštinaitėmis, atrado laive purviną vamzdį ir pareiškė įtarimus, o kad jūrininkai bus įkalinti kurį laiką, atskirti nuo šeimų, jiems nerūpi. Pasakojama, kad Graikijos laivo, kuris buvo patekęs į panašią situaciją, kapitonas atsėdėjęs kalėjime pusantrų metų. Jo kaltumas taip ir nebuvęs įrodytas, o jis dabar bando prisiteisti kompensaciją už patirtą žalą.

Image removed.
VERSIJA. "Deltuvos" techninė būklė buvo gera, ji neseniai buvo remontuota Latvijoje. Manoma, kebli situacija galėjo susidaryti ir dėl kalbos barjero, galbūt koks nors įgulos narys negalėjo pateikti teisingo atsakymo ir buvo ne taip suprastas. Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Kad tai sunkiai sekasi padaryti, byloja ir plačiai nuskambėjusi laivo "Yalta" istorija. Jos 17 narių įgula (12 lietuvių) 2003 m. birželio 26 d. Karibų jūroje buvo sulaikyta Didžiosios Britanijos karo laivo ir JAV pakrančių apsaugos katerių. Kompanijai "Seven Ocean Management" priklausiusiame laive po apžiūros buvo rasta stambi 3,5 t kokaino kontrabanda.

Visi įgulos nariai buvo areštuoti ir įkalinti JAV Tampos miesto (Floridos valstija) kalėjimuose. Po devynis mėnesius trukusio tyrimo 12 jūrininkų iš Lietuvos stojo prieš JAV prisiekusiųjų teismą, kuriame 11 iš jų buvo pripažinti nekaltais dėl narkotikų kontrabandos itin stambiu mastu. Tačiau po išteisinamojo nuosprendžio jūrininkai į laisvę iš karto paleisti nebuvo: jie, net nenuėmus antrankių ir grandinių, buvo išvežti atgal į kalėjimą, nes, norint išeiti į laisve ir grįžti namo, jiems dar reikėjo JAV imigracinio teismo sprendimo. Po metus trukusio įkalinimo be kaltės lietuviai buvo sugrąžinti į Lietuvą.

Dėl to jūreiviai ir jų artimieji nusprendė bylinėtis su galingiausia pasaulio valstybe. Tačiau pernai liepą Lietuvos apeliacinis teismas paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą, kuriuo nuspręsta nenagrinėti jų ieškinio dėl JAV pareigūnų jiems padarytos 13,7 mln. JAV dolerių turtinės ir neturtinės žalos. Teismas konstatavo, kad JAV turi teisę pasinaudoti imunitetu ir reikalauti, jog nukentėjusiaisiais save laikantys Lietuvos piliečiai dėl žalos atlyginimo kreiptųsi į šios šalies teismus.

Kas daroma?

LJL, patirsiančios didžiulius nuostolius vien tik dėl laivo prastovos, vadovybė komentuoti situaciją atsisako. Paprasti darbuotojai piktinasi, kreipiasi į žurnalistus, prašydami bent paviešinti įvykį, pateikti klausimus valdžiai, kodėl niekas nieko nedaro visą mėnesį. Juolab kad "Deltuva" stovi su kroviniu, kurį vėluojama pristatyti jo gavėjui.

"Vakarų ekspreso" šaltiniai pasakojo, kad "Deltuva" į San Chuaną turėjo nuplukdyti tik vieną konteinerį ir plaukti į kitą uostą. Jie netiki, kad Lietuvos jūrininkai pylė naftuotą vandenį už borto, ir mano, kad amerikiečiai per griežti jūrininkams.

Lietuvos saugios laivybos administracija kelis kartus kreipėsi į JAV pareigūnus, prašė, kad "Deltuvai" būtų leidžiama išplaukti į kitą JAV uostą, kuriame iškraus krovinį ir ten galės palaukti, kol bus atgabenta trūkstama detalė. Buvo nusiųstas netgi patvirtinimas, kad šis laivas tikrai plauks į JAV uostą. Tačiau amerikiečiai pareikalavo, kad visi nurodyti trūkumai būtų pašalinti San Chuano uoste.

Susisiekimo ministerijos oficialiame pranešime teigiama, kad AB "Lietuvos jūrų laivininkystė" interesus gina advokatas JAV, jis ieško teisinių priemonių problemai išspręsti. Apie susidariusią sudėtingą situaciją informuota Lietuvos ambasada JAV. Susisiekimo ministerija su Užsienio reikalų ministerija sprendžia, kaip diplomatinėmis priemonėmis padėti išspręsti problemą.

[CITATA] LJL valdybos pirmininkas, susisiekimo viceministras Arūnas Štaras, paklaustas, ar tiesa, kad yra reikalaujamas 700 tūkst. JAV dolerių užstatas, nei paneigė to, nei patvirtino. Jis tikino, kad Susisiekimo ministerija jau ėmėsi priemonių, tačiau jo manymu, šiai problemai išspręsti reikia jau aukštesnio lygio derybų.

"Deltuvos" techninė būklė buvo gera, ji neseniai buvo remontuota Latvijoje. A. Štaro manymu, kebli situacija galėjo susidaryti ir dėl kalbos barjero, galbūt koks nors įgulos narys negalėjo pateikti teisingo atsakymo ir buvo ne taip suprastas.

Beje, naujo LJL generalinio direktoriaus parinkimo konkurse kandidatai buvo informuoti apie "Deltuvos" situaciją ir bandė ieškoti būdų, kaip turėtų būti sprendžiama problema. Viceministras netgi savotiškai pasidžiaugė, kad naujasis bendrovės vadovas Arvydas Bogočionkas turi patirties, kaip vaduoti laivus užsienio uostuose. Pats A. Bogočionkas tai patvirtino, tačiau "Deltuvos' atvejo nekomentavo, sakė kol kas turįs per mažai informacijos.

Toliau tyli

Vakar nei Užsienio reikalų ministerija, nei AB "Limarko" laivininkystės kompanija neišplatino jokio oficialaus pranešimo, kaip sekasi iš piratų nelaisvės vaduoti prie Afrikos krantų užpulto bendrovės motorlaivio "Argo" kapitoną D. Baškirovą.

Žinia, šis laivas, stovintis Kamerūno Doualos uosto reide, buvo užpultas gegužės 16 d. 23.55 val. vietos laiku (Lietuvos laiku - 2 val.).

Teigiama, jog daugiau nė vienas kitas "Argo" įgulos narys laive nenukentėjo. Kapitono išvadavimo klausimą laivo savininkė sprendžia bendradarbiaudama su valstybės institucijomis. Daugiau apie įvykį informacijos neteikiama, kad tai nepakenktų organizuojamiems išlaisvinimo darbams. Ar pagrobėjai jau susisiekė ir kokios išpirkos prašo - neskelbiama.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder