Laivuose - ginkluota saugos komanda

Laivuose - ginkluota saugos komanda

Piratavimas pasaulio jūrose jau pasiekė tokį lygį, kad nuo kitų metų sausio 1 d. laivų įgulų nariai privalės turėti pažymėjimus, jog baigė vienokius ar kitokius kovos su piratais kursus. Kitas šiuo metu itin populiarėjantis kovos su piratavimu būdas - laive ginkluoti saugos komandos nariai. Tarp jų jau yra ir lietuvių. Saulius, 21 metus ištarnavęs Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinėje "Aras", dabar tapo vienintelės Lietuvoje saugos kompanijos agentu, gavo jūrininko knygelę ir ne per seniausiai vadovavo tanklaivio saugos komandai bei jau įsirašė pirmą pergalę prieš piratus į savo sąskaitą.

UAB "RAE LT" agentui, 40 metų Sauliui, dėl suprantamų priežasčių jo pavardės neviešiname, jau teko susidurti su piratais, tiksliau, atremti jų bandymą užgrobti tanklaivį. Saugos komandoje jis dirba dar tik pusę metų ir jau tris mėnesius praleido jūroje. "Taip, išėjęs į pensiją tapau jūreiviu, - juokavo vyrukas. - Žmona iš pradžių išgyveno, bet paskui priprato. Ir anksčiau mano darbas nebuvo ofisinis ir rožėmis klotas. Dabar jis susijęs su laivų apsauga, antipiratine veikla. Pastaruoju metu tenka išsiskirti ilgesniam laikui, daugiau staigmenų. Apie numatomą darbą pranešama ir prieš dvi dienas, ir prieš savaitę. Būna, reisas atšaukiamas, reikia laukti."

"Jie bandė mūsų kantrybę"

"Kai piratai stengiasi pasiekti savo tikslą, atrodo gana įspūdingai. Mums tiesiog pasisekė, kad jie nenorėjo rizikuoti savo gyvybėmis ir bandė mūsų kantrybę - ar ištversime, ar pasiduosime. Visko pasitaiko. Būna, nekantrūs apsaugos darbuotojai pradeda anksčiau šaudyti, piratai iš pykčio ima atsišaudyti, tada atsiranda aukų. Mūsų komandoje labai griežta drausmė. Kadangi esame buvę tam tikrų struktūrų darbuotojai, esame išauklėti taip, kad iki paskutinės minutės neprarandame kontrolės, nepasiduodam provokacijoms ir išlaikome šaltą galvą. Mūsų tanklaivis gabeno 1,6 mln. barelių naftos produktų. Jam plaukiant jūra Somalio piratai mus persekiojo apie dvi valandas. Būtų buvęs neblogas grobis jiems", - pasakojo Saulius.

Tanklaivį persekiojo 6 valtys, kurių kiekvienoje buvo po 3-4 ginkluotus žmones. Saugos darbuotojų laive buvo 3, jie irgi turėjo ginklus. Susišaudymas neįvyko, nes jie vizualiai matė vieni kitus. "Jie yra ne savižudžiai, ne teroristai, jie - verslininkai, bent jau tokiais save laiko, ir jiems reikia prekės. O mums reikėjo apsaugoti laivą. Kol kas iki šiol, kiek man teko girdėti, tik vienas laivas buvo užgrobtas, kuriame buvo apsauga. Bet tai nepatvirtinti duomenys. Toks gandas sklando tarp saugos darbuotojų. Piratai ieško laivų, kuriuose nebūna apsaugos", - kalbėjo pokalbininkas.

Turi savo taktiką

Saugos darbuotojai laive budi 24 valandas per parą pasikeisdami prie radarų ir vairavietėje. Naktį dažnai padeda radarai, o dieną stengiasi pamatyti vizualiai, žvalgosi su žiūronais.

Piratai naudoja tam tikrą taktiką, kad radaras jų neaptiktų - naudoja mažas plastikines valtis, stovi nejudėdami, nes pajudėjus juos aptinka radarai. "Jie turi savo taktiką, mes savo, kaip juos anksčiau aptikti ir sutrukdyti jų įlipimą į laivą. Mūsų komandą paprastai sudaro 3-4 žmonės. Jeigu pasitaiko didžiulis laivas su sudėtingomis konstrukcijomis, jų būna iki aštuonių. Kartais tam tikruose taškuose tenka budėti mažiausiai keturiems, kad matytume viską aplinkui."

Svarbiausia nepražiopsoti naktį

"Svarbiausia atsilaikyti naktį. Anksčiau piratai nemėgdavo naktų, dabar jie pradėjo dirbti ir naktimis. Jeigu radaras nefiksuotų ir netyčia užplauktume ant jų ir jie naktį pradėtų lipti į laivą, tada būtų didelė bėda. Svarbiausia mūsų užduotis - naktį nepražiopsoti, kad piratai jau yra kažkur netoli laivo.


Rekomenduojame laivo įgulai užgesinti visas šviesas. Paprastai būna įjungta tik automatinė identifikavimo sistema (AIS). Kartais kapitonai ryžtasi ir ją išjungti. Tada mums labai patogu, nes tampame nematomi. Kariniai naktinio matymo prietaisai Indijos vandenyne Arabijos regione yra draudžiami, galima naudotis tik civiliniais, bet jie nieko negelbėja", - pasakojo Saulius.

Privalai žinoti, kada šauti

"Į laivą savo "įrankių" atsinešti negalime. Mes juk skraidome iš uosto į uostą ir nieko su savimi neturime. Naudojamės tuo, ką randame laive, tais ginklais, kokius turi laivo savininkė muitinėje arba plaukiojančioje ginklinėje. Ne, nepasakyčiau, kad mes turime kovoti su piratais plikomis rankomis. Viename laive ginklai būna prastesni, kitame geresni. Būna ir neperšaunamos liemenės.

GINKLUOTĖ. Saugos komandos nariai kiekviename laive gauna skirtingus ginklus. 

Piratai paprastai būna ginkluoti kalašnikovo automatais Nr.762, RPG raketomis, ilgomis aliumininėmis kopėčiomis. Jie į laivą užlipa labai greitai. Todėl pagrindinė mūsų taktika - jų neprisileisti. Jeigu taip atsitiktų, iškiltų gana rimtas pavojus. Tada reikėtų bandyti su jais kovoti tiesiog ant denio, reikėtų šaudyti į žmones, ko nesinorėtų daryti.

Savo komandos nariams pasakau tam tikras taisykles, kurių reikia laikytis, t. y. kada galima šauti, kada ne. Nors jie ir patys viską puikiai žino, ne naujokai. Paprastai saugos kompanijos neima naujų žmonių, kad nereikėtų iš naujo jų mokyti, kaip reikia elgtis su ginklu, kada negalima šauti, vardinti visas žmogaus teisių konvencijas, aiškinti būtinosios ginties įstatymą ir t. t. Tiesiog privalai žinoti, kokios pasekmės laukia už ginklo panaudojimą neteisėtai arba viršijus būtinosios ginties ribas", - kalbėjo Saulius.

Prie Nigerijos žiauresni

Paklaustas, ar mano, kad jiems užteks darbo ir ateityje, Saulius atsakė: "Visi galvoja, kad piratavimas yra laikinas dalykas. Bet nieko nėra pastoviau už laikiną. Piratavimas neapsiriboja vien tik Somaliu. Dabar labai stipriai pirataujama Indonezijoje, prie Singapūro krantų. Bet ten piratai skiriasi. Jie yra daugiau plėšikai nei piratai, neima įkaitų. Puola apsiginklavę tik šaltaisiais ginklais, t. y. mečetėmis ir pan.

Labai stipriai auga piratavimas prie Nigerijos krantų. Kartais pagrobia ir įgulą, bet dažniau medžioja laivą dėl krovinio. Ten brutalūs ir žiaurūs piratai, nes jie nesiskaito su žmogaus gyvybe. Žmonės jiems nereikalingi, jiems reikalingas krovinys. Ten yra tik vietinė apsauga, kol kas tarptautinės nėra. Čionykščiai piratai šaudo ir pasiekia savo tikslą bet kokia kaina. Somalio piratai kitokie, jie šiek tiek saugo savo gyvybę ir nėra tokie brutalūs kaip Nigerijos. Bet manau, jeigu jie paimtų laivą su apsauga, jos jie nelaikytų preke ir tiesiog atsikratytų", - sakė Saulius.

Lietuviai - ne prastesni

Daugiau nei prieš metus Vilniuje įsisteigusi UAB "RAE LT" (Response Assistance Eskort), kurioje dabar dirba Saulius, yra tarptautinė saugos kompanija, atliekanti operacijas tiek sausumoje, tiek jūroje padidėjusios ir labai didelės rizikos zonose. Bendrovės direktorius ir jos įkūrimo iniciatorius Robertas Jurgelaitis sako, kad pusę metų užtruko, kol buvo gautos licencijos, leidžiančios užsiimti tokia veikla tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, kol buvo sukurtas kompanijos oficialus legalus agentų tinklas, kuris reikalingas tose valstybėse, kuriose ruošiamasi dirbti.

BARIKADA. Pasiruošta vieta atakai susišaudymo atveju. Statinėse paprastai būna vanduo arba smėlis.

"Dalyvaudamas tarptautinėse operacijose Afganistane, Kosove sutikau labai daug tokių apsaugos kompanijų, dirbančių ir sausumoje, ir jūroje, atstovų. Mes su amerikiečiais, britais, danais, vokiečiais vykdome tokias pačias užduotis ir ne ką ne blogiau, o daugeliu atvejų netgi daug geriau. Juk Afganistano Goro provincijoje lietuviai vadovauja. Jų komandoje yra amerikiečių, danų. Tad ir pagalvojau, o kuo mes prastesni, kodėl negalėtume įkurti tokios saugos kompanijos. Juo labiau kad Lietuvoje nėra tokios programos, kad išėję į atsargą žmonės būtų visiškai integruojami į visuomenę. Be to, ir iš tos pensijos pragyventi nelabai išeina šiais laikais", - pasakojo R. Jurgelaitis, pasidomėjus, kaip jam šovė į galvą mintis įkurti tokią kompaniją.


Saugos projektus RAE pradėjo įgyvendinti nuo pernai birželio netiesiogiai, t. y. savo žmones ji "skolina" kitoms komandoms. Dirbdami jie įgauna daugiau praktikos.

Samdomi rinktiniai

RAE saugos specialistais dirba visi lietuviai ir visi turintys labai didelę patirtį. Jie yra tarnavę ne mažiau kaip 10-15 metų kariuomenėje arba specialiuose policijos padaliniuose, turintys reikalingas kvalifikacijas, pradedant išminavimu ir baigiant logistika. Tarp jų - ir paramedikai, ir inžinieriai, buvę šauliai, buvę spec. padalinių kariai. Turima paruoštų žmonių duomenų bazė ir, kai ateina laikas įgyvendinti projektą, jie yra samdomi.

Saugos specialistų uždarbis priklauso nuo rizikos zonos, kurioje dirbama, nuo aplinkybių, nuo pačios operacijos sudėtingumo, nuo jos trukmės. Kiekvienu atskiru atveju yra susiderama. Tokių saugos kompanijų pasaulyje yra nemažai, tad tenka konkuruoti.

PRIEMONĖS. Daugelyje laivų apsaugai nuo piratų yra naudojama spygliuotoji viela. 

"Šiuo metu dirbame pagal kombinuotą variantą. Su labiau patyrusiomis kompanijomis siunčiame savo žmones, ir kartu ieškome projektų, kuriuos galėtume patys įgyvendinti, nes jau įgavome patirties", - sakė R. Jurgelaitis.

RAE žmonės dirba ne kariniuose laivuose, kurie lydi prekybinius laivus, saugodami nuo piratų užpuolimų Indijos vandenyne, t. y. jie nedalyvauja Europos Sąjungos kariškių vykdomoje kovos su piratavimu operacijoje "Atlanta". RAE - komercinė struktūra, parduodanti savo paslaugas už užmokestį.

Jokių išimčių

RAE saugos darbuotojai lipa į laivus ir plaukia kartu su įgula ir taip saugo laivą nuo piratų užpuolimo. R. Jurgelaičio teigimu, jiems nedaromos jokios išimtys, nepaisant to, kad jų, kaip saugos darbuotojų, kvalifikacija yra labai aukšta. Norėdami dirbti laive, jie privalo turėti jūrininko knygelę, būti baigę laivo gyvybingumo kursus. "Be jūrininko knygelės net kojos ant trapo negali padėti", - sakė bendrovės vadovas. Užtat jie atvažiuoja į Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą ir mokosi. Jūrų kapitonų klubo pirmininkas Juozas Liepuonius juokavo sakydamas, kad jeigu jie susirgs jūros liga, jiems nepadės aukšta kvalifikacija, piratai galės ant galvų šokinėti, o jie bus bejėgiai.

Paklaustas, ar mano, kad jo bendrovė dar ilgai turės darbo šioje srityje, R. Jurgelaitis atsakė: "Kiek istorija kalba apie laivybą, tiek egzistuoja ir piratavimas. Jis tai suaktyvėja, tai nuslopsta. Plėšikavimo atvejų yra krante, yra ir jūroje. Nemanau, kad mums trūktų darbo šioje srityje. Yra krovinių palydos poreikis Afrikoje, Azijoje sausumoje. Jeigu būtų reikalinga mūsų kvalifikacija Lietuvoje, galėtume dirbti ir čia. Bet kol kas mes čia nereikalingi."

Taigi buvę Lietuvos spec. padalinių kariai, policininkai susirado nišą, kurioje gali pritaikyti savo žinias ir patirtį bei prisidurti prie pensijos. Tiesa, jų darbas labai pavojingas, ir Lietuvoje kol kas tėra įsikūrusi tik viena juos samdanti saugos kompanija.

Privalės lankyti kursus

Tarptautinės jūrų organizacijos Tarptautinės konvencijos dėl jūrininkų rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvų (STCW) vadinamosios Manilos pataisos sugriežtino reikalavimus ir dėl jūrininkų parengimo kovos su piratavimu atžvilgiu. Konvencijoje atsirado naujas skirsnis dėl saugumo karininkų laivuose. Saugumo karininkas privalo būti kiekviename laive pagal SOLAS konvencijos reikalavimus, tačiau STCW konvencijoje iki šiol nebuvo numatyta reikalavimų tokiam karininkui. Lietuvos saugios laivybos administracijos Parengimo priežiūros ir diplomavimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Braslauskas teigia, kad dėl piratavimo jūrininkai privalės turėti papildomus dokumentus. Laivų įgulų nariai bus mokomi kovoti su piratavimu.


Vieni kursai bus tiesiogiai susiję su laivo saugumo planu, kiti - ne. Kursai bus trejopi. Jų trukmė, atsižvelgiant į tam tikras kategorijas, bus 4, 8 valandos ir beveik 2 dienos. Kiekvienas įgulos narys turės būti baigęs vienus iš tų kursų. Kokie įgulos nariai kokius kursus turės baigti, spręs laivų savininkai. Suprantama, laivo kapitonas, virėjas ir skalbėja turės baigti skirtingus kursus. Baigusieji gaus specialiuosius liudijimus, kurių vienas kainuoja 62 Lt. Nuo 2014 m. sausio 1 d. uosto priežiūros kontrolės pareigūnai jau pradės reikalauti iš laivų įgulų narių turėti tokius dokumentus. Taigi laive nebeliks nė vieno įgulos nario, kuris neturėtų dokumento, liudijančio apie kovos su piratavimu kursų baigimą.

Faktai

Pasaulinis jūrų piratų aktyvumas pernai pasiekė žemiausią lygį per pastaruosius penkerius metus. 2012-aisiais įvykdytos 297 piratų atakos visame pasaulyje, o 2011-aisiais - 439. Pernai iš viso buvo užgrobti 28 laivai, įkaitais paimti 585 įgulos nariai ir šeši nužudyti. Somalio piratai pernai užgrobė 14 laivų - dvigubai mažiau nei 2011-aisiais. Manoma, jog sumažinti piratavimo lygį Afrikos vandenyse pavyko karinių jūrų laivynų pajėgų patruliavimo dėka. Tačiau pastaraisiais mėnesiais piratų atakų netoli Vakarų Afrikos krantų smarkiai padaugėjo. Daugelis užpuolimų įvyksta prie Nigerijos krantų.

APSIMETA. Kartais piratai apsimeta taikiais žvejais ir priplaukę prie tanklaivio siūlo pirkti žuvų. 

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder