Karklės paplūdimyje vyks tarptautinės pratybos

Karklės paplūdimyje vyks tarptautinės pratybos

Birželio 20-22 d. Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir Karklės paplūdimio pakrantėje (Klaipėdos raj.) vyks didelio mąsto tarptautinės naftos taršos incidento likvidavimo pratybos BALEX DELTA 2016. Pratybos organizuojamos siekiant patikrinti Baltijos šalių pasiruošimą bendrai reaguoti į didelio masto naftos išsiliejimo Baltijos jūroje incidentą. Šias kasmetines HELCOM (angl. Helsinki Commission - Helsinkio komisija, Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisija) inicijuotas pratybas organizuoja Lietuvos Kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras.

Pratybose dalyvaus 14 specialiai jūros taršos likvidavimui pritaikytų laivų iš 8 šalių HELCOM narių (Danijos, Estijos Suomijos, Vokietijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Švedijos), Lietuvos karinių oro pajėgų paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnis Eurocopter Dauphin. Taip pat apie 120 pareigūnų iš įvairių Lietuvos ir Latvijos tarnybų ir institucijų vykdančių taršos likvidavimo darbus jūros pakrantėje, bei apie 50 pratybų stebėtojų atstovaujančių įvairias su taršos stebėjimu, likvidavimu, bei saugumu jūroje susijusias organizacijas iš įvairių Europos bei Helsinkio konvencijos šalių.

Pratybų tikslas yra patikrinti nacionalinę Lietuvos reagavimo į taršos incidentus sistemą, bei išbandyti Helsinkio konvencijos nustatytas su Baltijos jūra besiribojančių šalių taršos likvidavimo pajėgumų pasitekimo pagalbai procedūras, esant didelio masto naftos išsiliejimo Baltijos jūroje incidentui. Taip pat patikrinti taršos incidentus koordinuojančių institucijų, bei naftos taršą jūroje ir krante likviduojančių tarnybų tarpusavio sąveiką, bei gebėjimą operatyviai reaguoti į susidariusią situaciją, praktiškai organizuojant teršalų surinkimą ir užkertant kelią tolimesniam jų plitimui. Taip pat patikrinti tokiems atvejams numatytą ryšio sistemų struktūros veikimą, apsirūpinimą taršos likvidavimo įranga ir jos techninį stovį bei praktiškai išbandyti tarnybų dalyvaujančių kovoje su naftos tarša galimybes ir pajėgumus. Vienas iš pagrindinių pratybų siekių yra gerinti bendradarbiavimą tarp dalyvaujančių institucijų ir vienetų, dalintis sukaupta patirtimi, bei tobulinti taršos likvidavimo operacijų vykdymo praktiką.

Pratybų scenarijus numato simuliuojamą šiaurinėje Klaipėdos uosto inkaravietėje įvykusį susidūrimą tarp naftos produktus vežusio tanklaivio ir žvejybinio tralerio, ko pasekoje į jūrą išsilieja maždaug 5000 tonų žalios naftos, kuri kelia grėsmę labai jautrioms priekrantės zonoms, kurios įtrauktos į "Natura 2000“ programą ir priklauso Pajūrio regioniniam parkui. Pratybų metu išsiliejusiai naftai imituoti, numatytame pratybų rajone į jūrą bus išpiltas didelis kiekis (apie 10 kubinių metrų) gamtai nekenksmingų kukurūzų spragėsių.

Vadovaujantis nacionaliniais teršimo incidentų likvidavimo planais, koordinuojanti institucija – Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras pasitelkia nacionalinių institucijų - Karinių jūrų pajėgų, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, savivaldybių bei privačių kompanijų pajėgumus. Po pradėtų naftos lokalizavimo ir surinkimo veiksmų, įvertinus naftos taršos ir su ja susijusios rizikos mąstą, Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras Helsinkio konvencijos nustatyta procedūra kreipiasi į su Baltijos jūra besiribojančias šalis dėl taršos likvidavimo pajėgumų iškvietimo pagalbai iš užsienio valstybių, tam kad bendrai veikiant užkirsti kelią į jūrą išsiliejusiai naftai patekti į krantą, taip pat naftos jūroje surinkimui ir neutralizavimui.

Operaciją jūroje koordinuojantis Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras turės užtikrinti vadovavimą pagalbon atvykusiems taršos likvidavimo laivams, vykdantiems teršimo incidento padarinių likvidavimą, o taršos likvidavimo laivai - likviduoti tariamai išsiliejusią naftą jūroje, veikdami koordinuotai bei naudodami teršalų sulaikymo užtvarus ir teršalų surinkimo įrangą.

Pratybas vyksiančias krante, Klaipėdos raj. Karklės paplūdimio pakrantėje koordinuos Klaipėdos apskrities Priešgaisrinė gelbėjimo valdyba. Pakrantėje tariamai esančios naftos surinkimą ir jos padarinių šalinimą (teršalų surinkimas nuo vandens , smėlio ir akmenų paviršiaus, gyvūnų užterštų naftos produktais rinkimas ir švarinimas, surinktų teršalų pervežimas į laikinas saugojimo vietas) vykdys Klaipėdos apskrities ir Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Latvijos priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų pareigūnai. Taip pat pratybų kranto dalyje dalyvaus Klaipėdos r. UK, Klaipėdos r. savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro, Pajūrio regioninio parko, Kretingalės seniūnijos, Greitosios medicinos pagalbos, Aplinkos apsaugos agentūros, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato, Klaipėdos valstybinės jūrų uosto direkcijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės, Bendrojo pagalbos centro, KJP LT apsaugos kuopos pareigūnai.

Šalia aukščiau minėtos aktyvios pratybų dalies jūroje ir krante, birželio 20d. vyks tarptautinis seminaras naftos taršos jūroje likvidavimo temomis, taip pat birželio 22d. 12.00-14.00 val. keturiolika pratybose dalyvaujančių įvairių šalių taršos likvidavimo laivų bus atviri visuomenei Kruizinių ir karo laivų terminale. Tą pačią birželio 22d. vyks pratybose dalyvaujančių taršos likvidavimo laivų įgulų narių irklavimo varžybos Dangės upėje.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder