Pratybose dalyvavo Karinių jūrų pajėgų (KJP) Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC), „AB „ORLEN Lietuva", UAB „SMIT OCTO", KJP paieškos ir gelbėjimo bei taršos likvidavimo laivas „Šakiai", vilkikai „Soll Tengiz", „Tak-4".
Pratybų tikslas buvo patikrinti tarnybų, dalyvaujančių naftos taršos likvidavimo jūroje operacijose techninį apsirūpinimą, ryšius, gebėjimą operatyviai reaguoti į susidariusią situaciją, užkertant kelią tolimesniam naftos teršalų jūroje plitimui, organizuoti teršalų surinkimą, vykdyti darbo koordinavimą, sąveikas tarp įstaigų.
Pratybos buvo vykdomos pagal iš anksto suplanuotą scenarijų, pagal kurį prie Būtingės terminalo, vykdant naftos krovos į tanklaivį darbus į jūrą tariamai išsiliejo 10 tonų žaliavinės naftos. Pagal išsiliejusios naftos kiekį išsiliejimas buvo priskirtas 2 lygio naftos išsiliejimui, kuriam esant naftos surinkimui pasitelkiamos nacionalines pajėgas. Nedelsiant po incidento buvo atlikta pirminė priekrantės zonos žvalgyba. Taip pat KJP JGKC vykdė operatyvų situacijos vertinimą ir naftos dėmės dreifo prognozės skaičiavimus, bei pasitelkė ir koordinavo naftos taršos likvidavimo operacijoje dalyvaujančias institucijas ir laivus. Naftos taršos likvidavimo operacijai pasitelkti laivai, sąveikaudami tarpusavyje, sustabdė naftos plitimą panaudodami bonines užtvaras, lokalizuotą naftą surinko naudodami naftos surinkimo techniką.
Pratybų organizatorių teigimu, šios pratybos pavyko ir pasiekė savo numatytus tikslus. Be to artimiausiu metu KJP Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras su Akcine bendrove „ORLEN Lietuva" numato surengti šių vykusių pratybų aptarimą. Ateityje rengiant tokio pobūdžio nacionalines taršos likvidavimo pratybas numatoma įtraukti didesnį įvairių suinteresuotų valstybinių institucijų skaičių, siekiant tobulinti Lietuvos nacionalinį naftos išsiliejimų jūroje likvidavimo planą.
Tokios kovos su naftos tarša pratybos prie Būtingės terminalo plūduro yra organizuojamos kasmet.
Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos nuo 2009 m. sausio 1 d. vykdo Valstybės priskirtą taikos meto funkciją - organizuoti, koordinuoti ir vadovauti žmonių paieškos ir gelbėjimo darbams paieškos ir gelbėjimo rajone taip pat organizuoti, koordinuoti ir vadovauti naftos, kenksmingų medžiagų išsiliejimų ir kitų teršimo incidentų likvidavimo darbams jūros rajone. Šiai svarbiai funkcijai vykdyti 2009 m. buvo įsteigtas naujas karinių jūrų pajėgų padalinys - Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC), bei iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos priskirtoms užduotims vykdyti buvo perimtas paieškos ir gelbėjimo, bei taršos likvidavimo laivas „Šakiai".
Rašyti komentarą