Jūrininkų pagrobimas: geriausias sąjungininkas - tyla?

Jūrininkų pagrobimas: geriausias sąjungininkas - tyla?

Vakar vis dar buvo laukiama, kol Nigerijos piratai, užgrobę laivą "Solarte" ir įkaitais paėmę keturis jūrininkus, tarp kurių - du klaipėdiečiai, paskelbs savo reikalavimus. Apie pagrobtuosius žinių irgi nebuvo, pats laivas saugiai įplukdytas į uostą ir saugomas. Teigiama, kad jo įgulai, tarp kurios narių yra dar 14 Lietuvos piliečių, grėsmės nėra.

Jūrininkus dirbti laive "Solarte" pasamdė UAB "Baltlanta", kuri teikia įdarbinimo paslaugas kaip vadinamoji "kruingo" kompanija. Laikinai einantis UAB "Baltlanta" direktoriaus pareigas Personalo tarnybos vadovas Saulius Žukauskas sakė, kad laivo "Solarte" savininkas yra Rusijos bendrovė "Rainow Reefers". "Baltlanta" turi sutartį su ja ir bendradarbiauja jau porą metų. Bendrovė tvarkingai moka atlyginimus žmonėms, jokių problemų nebuvo iškilę. Pagrobtųjų klaipėdiečių pavardžių S. Žukauskas negalėjo sakyti saugumo sumetimais.

Veikti reikia tyliai

Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos (ITF) inspektorius Andrejus Černovas, kelerius metus dirbęs šios organizacijos biure Londone, ką nors komentuoti apie šią situaciją atsisakė.

"Dar dirbdamas Londone gerai įsisąmoninau tai, kad nutikus panašiam įvykiui negalima teikti informacijos žiniasklaidai. Reikia dirbti tyliai, nesiafišuoti, nes užpuolikai gali padidinti išpirkos sumą", - sakė jis.

TENDENCIJA. Teigiama, kad pastaruoju metu tokių užpuolimų, kai įkaitais paimami laivų įgulų nariai, yra stipriai sumažėję, o laivų apiplėšimų pasitaiko dažniau. Pastaruoju metu laivybos kompanijos, kurių laivai plaukia į pavojingus rajonus, samdo apsaugą. SCANPIX nuotr.

Prieš 4 metus piratai buvo pagrobę prie Somalio laivo įgulą, kurią sudarė gruzinai. Šalis plačiai visur pasiskelbė, kad žmonės renka pinigus išpirkai, tad piratai gerokai padidino išpirkos sumą ir gruzinų įgula nelaisvėje išbuvo net 9 mėnesius.

Laivo "Solarte" užpuolimas prie Nigerijos krantų šiemet jau dešimtasis. Pasak A. Černovo, pastaruoju metu tokių užpuolimų, kai įkaitais paimami laivų įgulų nariai, yra stipriai sumažėję, laivų apiplėšimų pasitaiko dažniau. Pastaruoju metu laivybos kompanijos, kurių laivai plaukia į pavojingus rajonus, samdo apsaugą.

Išlaisvino krovinio savininkas

UAB "Baltlanta", kurios žvejybos laivai dirba prie Mauritanijos ir Maroko krantų, direktoriaus pavaduotojas laivybai Bronius Bikulčius sakė, kad tuose rajonuose yra gana ramu.

Jis prisiminė, kaip prieš kelerius metus prie Pusiaujo Gvinėjos, buvo pagrobtas "Baltlantos" transportinis laivas "Rytas" su visa įgula ir kroviniu. Tada laivas prastovėjo daugiau kaip mėnesį. Lietuvos valdžia irgi ėmėsi visokių žygių, tačiau laivą išlaisvino krovinio savininkas. Už krovinį, kuris buvo skirtas Kamerūnui, jau buvo iš dalies sumokėta.

Dirbant prie Mauritanijos ir Maroko, pasak B. Bikulčiaus, niekada nebuvo pagrobtas nei laivas, nei žmonės. Ten, kai laivai stovi reide, "dirba" smulkūs vagiliukai, čiumpa ką nors iš laivo ir sprunka.

Plaukiojo ir su Lietuvos vėliava

Laivo "Solarte" istorija yra gana įdomi. Vienu metu jis plaukiojo ir su Lietuvos vėliava. Jo pavadinimas tada buvo "Tukanas" ir jis priklausė AB "Limarko" laivininkystės kompanijai. Jos generalinis direktorius Vytautas Lygnugaris sakė, kad bendrovė tą laivą 2008 m. pardavė britams. Krizė dar nebuvo prasidėjusi, tad už jį buvo gauta gera kaina, nors tai jau senas laivas, pastatytas 1982 m.

"Beje, laivų su pavadinimu "Tukanas" pasaulyje yra ir daugiau. Negaliu patvirtinti, kad tai tikrai mūsų buvęs laivas. Reikėtų sutikrinti IMO numerį", - sakė V. Lygnugaris.

Vėliau tas laivas buvo parduotas dar ne kartą, o jo operatorė nuo šių metų gegužės yra Sankt Peterburgo kompanija "Atlantic Shipping LLC". Tad didelė tikimybė, kad derybas su užpuolikais ves Sankt Peterburgo žmonės.

Informacija

Transportinis refrižeratorius "Solarte", plaukiojantis su Komorų salų vėliava, registruotas Bahamų salose, buvo užpultas pirmadienį. apie 20.30 val.. Nigerijos Port Harcourto uosto prieigose. Reide priplaukė greitaeigis kateris ir išsilaipino ginkluoti juodaodžiai. Laive, kuris gabeno šaldytas žuvis tarp Las Palmo ir Nigerijos, iš viso buvo 16 Lietuvos piliečių. Užpuolikai keturis įgulos narius, tarp kurių - du Lietuvos ir du Ukrainos piliečiai, buvusius ant tiltelio, išsivežė nežinoma kryptimi. Kiti įgulos nariai, pamatę į laivą lipančius ginkluotus vyrus, užsibarikadavo mašinų skyriuje. Užpuolikai apgadino įrangą.
Vienas į nelaisvę patekęs klaipėdietis yra kapitono vyriausiasis padėjėjas, kitas - paprastas jūreivis, vairininkas. Kapitonas ir dar vienas jūreivis - iš Ukrainos.
Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius sudarė darbo grupę, kuri aiškinsis prie Afrikos krantų laive dirbusių Lietuvos jūrininkų pagrobimo aplinkybes ir rūpinsis jų išlaisvinimu. Jai vadovauja Vyriausybės vicekancleris Rimantas Vaitkus. Vakar jis teigė, kad Lietuva neturi naujos informacijos apie Nigerijoje pagrobtus lietuvių ir ukrainiečių jūrininkus. Tačiau, pasak jo, Nigerija reagavo į incidentą ir padeda Lietuvai bei Ukrainai, bet kontaktai tarp Vilniaus ir Abudžos kol kas silpni. Ryšius bandoma užmegzti per Interpolą, taip pat - per Ukrainos ambasadą Nigerijoje. Pagrobtų asmenų išlaisvinimu rūpinasi ir Lietuvos ambasada Egipte.
Vakar buvo pasirūpinta, kad laive būtų naujas šturmanas. Kancleris ir visi kalbinti asmenys tikina, kad laivo įgulai pavojus negresia, jie yra sveiki, turi pakankamai maisto ir vandens. Lietuvos pareigūnai palaiko ryšį ir su pagrobtųjų artimaisiais.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder