Į laivą "Global 1" pasiųsti streiklaužiai

Į laivą "Global 1" pasiųsti streiklaužiai

Ispanijos Taragonos uoste nuo liepos 20 dienos tebestovi nebaigtas iškrauti su Lietuvos vėliava plaukiojantis laivas "Global 1". Laivo savininkas pasiuntė į jį naują įgulą, vadinamuosius streiklaužius, tačiau jie į laivą neįleidžiami. Ispanijos dokininkai palaiko senąją įgulą, tad krovos darbai neatnaujinami.

"Vakarų ekspresas" jau rašė, kad į Ispanijos Taragonos uostą UAB "Baltijos grupė" priklausantis laivas "Global 1" su maždaug 2 mln. eurų vertės metalo kroviniu atplaukė liepos 19-ąją, o kitą dieną jame pradėti krovos darbai buvo nutraukti. Priežastis - tokiu būdu bandoma išsireikalauti iš darbdavio sumokėti atlyginimus. 6 žmonių įgulai už 4 darbo mėnesius jis buvo skolingas 38 tūkst. eurų.

Įgula pareiškė nutraukianti krovos darbus iki tol, kol su ja bus atsiskaityta. Prieš tai ji buvo įspėjusi darbdavį iš anksto, kad jeigu visi pinigai nebus sumokėti iki liepos 20-osios, bus stabdomos krovos operacijos.

Ispanijos valdžia tokius veiksmus vertino kaip įgulos streiką, o "Global 1" kapitonas Michailas Skvorcovas teigė, kad įgula nestreikuoja, o tik nutraukė krovos darbus.

Apkaltino laivo užgrobimu

Dar birželio pabaigoje, kai "Global 1" stovėjo Italijos Marina di Carrara uoste ir įgula pareikalavo sumokėti atlyginimus, ji laivo savininko atstovo buvo apkaltinta terorizmu.

Dėl Taragonoje nutrauktų iškrovimo darbų "Baltijos grupė" kapitonui M. Skvorcovui pareiškė 50 tūkst. eurų pretenzij1, pinigus sumokėti buvo reikalaujama iki liepos 25 d.

Lietuvos jūrininkų sąjungos (LJS) pirmininkas Petras Bekėža informavo, kad pastaruoju metu su laivo "Global 1" įgula vis dėlto buvo atsiskaityta už darbą iki liepos 1 d. Tačiau jūrininkai nepalieka laivo todėl, kad jiems nesumokėti pinigai ir už liepą.

"Baltijos grupė" įgulai pranešė, kad visi jos nariai yra atleisti iš darbo nuo liepos 20 d., ir dabar jie kaltinami laivo užgrobimu.

LJS dar kartą kreipėsi į "Baltijos grupės" generalinį direktorių Ivaną Mazurą, kad informuotų, kaip bus atsiskaitoma su įgula. Pasak P. Bekėžos, I. Mazuras tvirtinąs, kad su įgula turi atsiskaityti laivo frachtuotojas.

Be to, LJS taryba nusprendė teikti finansinę pagalbą 6 laivo "Global 1" įgulos nariams, kurie iš reiso grįžo šiemet kovą ir su kuriais iki šiol neatsiskaityta. Bus apmokėta advokato pagalba ir kreipiamasi į teismą. Vėliau LJS bandys išsireikalauti, kad teismo išlaidas jai grąžintų laivo savininkas.

Jūrininkai sako, kad nors "Global 1" plaukiojo su Lietuvos vėliava, laivo savininkas esą nemokėjo ir nemoka už jūrininkus 31 proc. "Sodrai". "Taip išeina, kad "Baltijos grupė" apgaudinėja ne tik jūrininkus, bet ir Lietuvos valstybę?" - klausė P. Bekėža.

Jo žiniomis, laivas "Global 1" tebestovi Ispanijos uoste, tik yra patrauktas į nuošalesnę vietą, kad netrukdytų kitų laivų krovos darbams.

"Streiklaužiai"

Į Ispaniją prieš savaitę buvo nusiųsta nauja įgula, vadovaujama kapitono Vladimiro Maslovo, pasak jūrininkų, prieš tai jau porą metų neturėjusio darbo. Tačiau jo vadovaujami jūreiviai iki šiol gyvena viešbutyje.

"Baltijos grupės" atstovai atlydėjo naują įgulą prie laivo, tačiau senoji įgula buvo užsibarikadavusi. Iš pradžių atstovai prašę gražiuoju suprasti kompanijos situaciją, kad ji neturinti pinigų, agitavo plaukti į reisą ir juos užsidirbti. Paskui grasinę, dar vėliau esą bandę sukiršinti įgulą ir kapitoną pasakydami, kad M. Skvorcovui kompanija jau sumokėjusi su kaupu. Tačiau jūrininkai, jau 4 mėnesius girdintys panašią dainą, nepabūgo nei grasinimų, nei tenkino prašymus.

"Galima sakyti, kad I. Mazuras nusiuntė steiklaužius, nes neatsiskaitęs iki galo su viena įgula, nutarė ją išmesti iš laivo ir pasiuntė kitą", - sakė P. Bekėža.

Naujoji įgula, dar nepradėjusi darbo, jau patyrė incidentą - kapitonas V. Maslovas atsidūrė ligoninėje. Jį pakeisti liepos 30 d. atvyko kitas kapitonas 65 metų Nikolajus Timošenka, daug metų dirbęs žvejybos laivyne. Pasak jo, naujoji įgula žinojo, kokia situacija yra laive "Global 1". Jo žodžiais tariant, kapitonas M. Skvorcovas esą labai kvailai pasielgęs, nes reikėję suprasti, jog laivo savininkas patiria laikinų sunkumų, ir važiuoti namo. Esą dabar būsią teismai dėl patirtų nuostolių, bus areštuojamas M. Skvorcovo turtas ir t. t.

Paklaustas, kas nutiko V. Maslovui, jį pakeitęs kapitonas nebuvo itin šnekus. Sakė, esą pargriuvęs, girdėjęs kalbant apie alkoholį. Dėl šios situacijos dar aiškinamasi. Vakar N. Timošenka norėjęs aplankyti kapitoną ligoninėje, bet jo ir įgulos narių neįleido, nes V. Maslovo būklė esanti sunki.

Beje, jūrininkai pasakoja, kad prieš šia įgulą buvusi kita, turėjusi vykti į "Global 1". Tačiau jos nariai, pasirašę raštą, kad žino, kokia situacija yra tame laive, apsigalvoję ir nebeskridę.

Žinios iš Pietų Korėjos

Situacija laive "FG Fight", kuris jau nuo gegužės stovi viename iš Pietų Korėjos uostų, dar prastesnė. Sakoma, jog laivas, kurio įgulos nariai - irgi klaipėdiečiai, tame uoste areštuotas jau dukart. Paskutinį kartą dėl laivų remonto kompanijos, su kuria neatsiskaityta už darbus, pretenzijos. Laivo įgulai nuo šių metų pradžios darbdavys skolingas per 60 tūkst. eurų.

Jūrininkai parašė, kad liepos 27 d. į laivą buvo atvykę jo tikrojo savininko, kuris laivą "BG "Fight" buvo išnuomojęs "Baltijos grupei" "barboutčarterio" sąlygomis, atstovai ir pareiškę, kad nuomos sutartis nutraukta, kadangi nuomininkė nemokanti nuomos įnašo, neatsiskaito su įgula, nesumokėjo už remontą.

Su jais atvyko ir naujas laivo kapitonas bei vyr. mechanikas, o senasis kapitonas ir mechanikas buvę atleisti.

Veiksmai nesuprantami

Kad ir kaip būtų, "Baltijos grupės" vadovybės veiksmai sunkiai suprantami. Naujos įgulos atskraidinimas, apgyvendinimas Ispanijos uoste, gydymo ligoninėje paslaugos kainuoja nemažus pinigus, o svarbiausia tai, kad laivas beveik pusę mėnesio stovi ir nedirba, tad jis patiria nemenkų nuostolių. Ko gero, būtų buvę kur kas paprasčiau sumokėti tuos 38 tūkst. eurų iš karto, jau nekalbant apie atsiskaitymą už mėnesį. Galimas daiktas, tai jau yra tiek vienos, tiek kitos pusės principo reikalas, nors gal laivo savininkas taip elgėsi būdamas įvarytas į kampą.

Tarp jūrininkų sklando įvairūs gandai. Vienas jų, esą I. Mazuras kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą dėl restruktūrizacijos bylos "Baltijos grupei" iškėlimo, bet teismas atmetęs tokį prašymą. Kiti sako, kad bus skelbiamas bankrotas. LJS šiuo metu aiškinasi, kokia situacija yra iš tikrųjų.

Kadangi I. Mazuras žiniasklaidai nepasiekiamas, patikslinti esamos situacijos nepavyko.

Pareigūnų akiratyje

Beje, I. Mazuras jau buvo patekęs į teisėsaugos akiratį. Po atlikto ikiteisminio tyrimo 2010-aisiais 52 tomų byla buvo perduota nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui. "Baltijos grupės" vadovas buvo kaltinamas be leidimo vertęsis neteisėta ūkine ir komercine veikla, legalizavęs nusikalstamu būdu įsigytą turtą, apgaule įgijęs didelės vertės svetimą turtą ir išvengęs turtinės prievolės bei klastojęs dokumentus.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, nuo 2004 iki 2006 metų I. Mazuras neturėdamas leidimo iš Lietuvos bei užsienio firmų, naudodamas suklastotas sąskaitas-faktūras, supirkinėjo juodojo metalo laužą, šią veiklą įforminęs kaip legalią, supirktą metalą, irgi neturėdamas licencijos, pardavinėjo ir iš valstybės susigrąžino 400 tūkst. litų pridėtinės vertės mokesčio permoką. Teisėtvarkininkai teigė, esą per tą laiką bendrovė už vertimąsi nelegalia veikla parduodant metalo laužą gavo beveik 2 mln. litų pelno.

Tačiau kai kurie internautai gina I. Mazurą kaip dorą ir gerą žmogų, esą ta byla buvusi iš piršto laužta, jo kaltės taip ir nepavykę įrodyti.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder