Geologiniai tyrimai ties Kiaulės Nugara įpusėjo

Geologiniai tyrimai ties Kiaulės Nugara įpusėjo

Šiuo metu ties Kiaulės Nugaros sala Klaipėdos uoste, toje Kuršių marių vietoje, kurioje ruošiamasi statyti suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, atliekami išsamūs geologiniai tyrimai. Nors pasitelkta moderniausia technika, dirbti sparčiau trukdo blogos oro sąlygos.

Naujasis suskystintųjų gamtinių dujų terminalas (SkGD) ir jo dujotiekio trasa - ypatingas statinys, priklausantis trečiajai geotechninio projektavimo kategorijai. Tad suprantama, pasiruošimui jį statyti skiriamas itin didelis įvairių institucijų dėmesys.

Geologinius tyrimus AB "Klaipėdos nafta", Vyriausybės įpareigotos rūpintis SkGD terminalo statyba, užsakymu atlieka UAB "Geoprojektas ir Ko", laimėjusi viešą konkursą. Atliekami inžineriniai geologiniai ir geotechniniai dujotiekio dalies tarp SkGD terminalo ir aukšto slėgio dujotiekio krante vamzdyno trasos tyrimai.

Dujotiekis bus klojamas 35-40 gylyje. Tyrimų tikslas - ištirti Kuršių marių dugną iki 45 m gylio ir gauti objektyvią informaciją apie jo pagrindą sudarančių gruntų inžinerinę geologinę sandarą, nustatyti gruntų geotechninių parametrų būdingąsias (charakteristines) vertes. To reikia apie 3 km atstumu sujungiant krante būsiantį požeminį dujotiekį su prie Kiaulės Nugaros salos šiaurinėje dalyje stovėsiančiu terminalu 700 mm skersmens vamzdžiu, panaudojant sudėtingą ir mažiausią poveikį aplinkai darančią horizontalaus gręžimo technologiją.

"Tai labai sudėtingas projektas, darbai reikalauja itin kruopštaus pasirengimo, nes būtina preciziškai išnagrinėti inžinerines geologines sąlygas. Vien tik atliekant pirminius vamzdyno trasos tyrimus numatyta išgręžti 12 gręžinių Kuršių marių akvatorijoje tarp Kiaulės Nugaros salos ir Smeltės pusiasalio. Šiuo metu esame išgręžę 6 gręžinius, iškėlę gruntą iš jų ir perdavę Lietuvos geologijos tarnybos geotechninei laboratorijai, kad atliktų bandymus ir tyrimus. Jau atlikome preliminarų geologinių sąlygų vertinimą, tačiau galutines išvadas apie inžinerines geologines vamzdyno trasos sąlygas galėsime pateikti tik visiškai pabaigę programoje numatytus darbus", - sakė UAB "Geoprojektas ir Ko" direktorius Artūras Šlauteris.

Tyrimų darbai vyksta pagal programą ir numatytą darbų grafiką. Kol kas jie dar tik įpusėjo. "Vasarą hidrometeorologinės sąlygos nelepina - siaučia stiprus vėjas, keliantis dideles bangas. Be to, Kuršių marių dugno reljefas yra labai ženkliai pasikeitęs ir visiškai neatitinka batimetrinės nuotraukos - gyliai gerokai mažesni nei batimetrinėje nuotraukoje. Todėl turime skirti papildomai labai daug brangaus laiko pozicionavimui, perėjimams per nenumatytas seklumas ir laukti palankaus vėjo. Galima sakyti, kad gamtinės sąlygos tyrimams vykdyti yra sudėtingos", - prisipažino A. Šlauteris.

Kam reikalingi tyrimai?

Geologija - gamtos istorijos mokslas. Inžineriniai geologiniai tyrimai - geologinių tyrimų rūšis, apimanti didelę įvairių tyrimų visumą: ir hidrogeologijos, ir geofizikinius, ir gruntų mechanikos tyrimus, ir inžinerinius geologinius procesus bei reiškinius. Tokie tyrimai reikalauja daug žinių bei patirties. Kartais juokaujama, kad kur du geologai, ten trys nuomonės.

Tyrimų metu būsimo ar rekonstruojamo namo ar kito projektuojamo objekto vietoje yra gręžiami gręžiniai, iš jų pakeliamas gruntas, aprašomas, atrenkami pavyzdžiai laboratoriniams bandymams ir tyrimams. Vėliau pagal grunto ir vandens laboratorijose atliktų bandymų ir tyrimų duomenis, laukuose padarytus gręžinių aprašymus, zondavimo bandymų rezultatus yra parengiama tyrimų ataskaita - pagrindinis dokumentas, kuriuo vadovaujasi užsakovas ir projektuotojas, kad tinkamai parinktų pamatų sprendinius, inžinerinių konstrukcijų projektus, suplanuotų gilinimo darbus ar spręstų apie gamtosaugos priemonių būtinybę įgyvendinant įvairaus sudėtingumo projektus.

Pasak A. Šlauterio, šiuolaikinės techninės priemonės yra tokios tobulos, kad bet kokį inžinerinį statinį galima pastatyti esant sudėtingiausioms inžinerinėms geologinėms sąlygoms. Dažnai žmonės klausia, ar būtina atlikti grunto tyrimus. Atsakymas paprastas - jei esi ne projektuotojas ir nenori be reikalo "užkasti" į žemę pinigų, vienintelis būdas priversti projektuotoją tiksliai suprojektuoti ir priimti optimalius inžinerinius sprendinius - pasidaryti tikslius, su sertifikuota įranga atliekamus tyrimus.

Pasitelkta moderni technika

A. Šlauterio teigimu, minėtiems tyrimams atlikti pasitelkta stipri materialinė bazė: gręžimo platforma P-360 su stacionariomis gręžimo staklėmis, galinčiomis gręžti iki 300 m gylio gręžinius - skirta gręžiniams akvatorijoje. Ši platforma yra vienintelė visame regione nuo Sankt Peterburgo iki Karaliaučiaus, be to, ji įtraukta į Lietuvos technikos enciklopediją.

Dirbama moderniausia pozicionavimo ir gylių matavimo, inovatyvia zondavimo aparatūra, naujausiomis vokiečių gamybos specialiai vandeniui skirtomis gręžimo staklėmis, galinčiomis gręžti gręžinius iki 700 metrų gylio.

"Turime pakankamai resursų, kad įgyvendintume net sudėtingiausias užduotis ir pateiktume inžinerinių geologinių tyrimų duomenis užsakovams ar projektuotojams pagal numatytus tarptautinius standartus ar kitus reikalavimus, koncentruojant dėmesį į opiausius klausimus ir svarbiausius uždavinius", - tikino geologinius tyrimus atliekančios bendrovės vadovas.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder