Europos jūros diena paminėta iš peties

Europos jūros diena paminėta iš peties

Praėjusį šeštadienį, Europos jūros dienos, kuri švenčiama gegužės 20-ąją, išvakarėse prie "Albatroso" paminklo Smiltynėje pagerbti seni jūrų vilkai, būsimieji davė priesaiką jūrai, įteikti pirmieji apdovanojimai dirbantiems jūrinės kultūros fronte. Uosto akvatorijoje vyko šiemet jau penktas laivų paradas, tradiciškai skelbiantis laivybos sezono pradžią, ir daugybė kitų renginių. Tądien nekilo abejonių, ar Lietuva - jūrinė valstybė.

Šeštadienį prie "Albatroso" paminklo Lietuvos jūrininkų sąjungos kartu su asociacija "Jūros veteranai" įsteigtu ženklu "Jūros veteranas" apdovanoti jūrininkai, jūrai paaukoję keliasdešimt metų. Elektriko Antano Mikalčiaus darbo stažas jūrų laivų registre įregistruotuose laivuose - 26 metai, bendras stažas - 48 metai ir keturi mėnesiai; kapitono Bronislovo Latvėno - atitinkamai 51 bei 54 metai ir šeši mėnesiai; kapitono Valentino Ševerdovo - 26 ir 52 metai; kapitono Stasio Stasyčio - 40 ir 50 metų.

Šis ženklas jūros veteranams įteikiamas svarbių švenčių metu. Jau yra per 130 jo kavalierių.

Jūrai prisiekė pirmakursiai

Tradiciškai Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos pirmakursiai prie paminklo "Albatrosas", skirto žuvusiems jūrininkams ir negrįžusiems laivams, pasak Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko, šioje emocinį poveikį darančioje vietoje, davė priesaiką jūrai. Jaudinamai skambėjo vėjo blaškomi apie 200 jaunų vaikinų ir merginų kartojami gražūs ir prasmingi Igno Šeiniaus priesaikos žodžiai. Jie prisiekė ir jūrai, ir gerbti Lietuvos, kaip jūrinės valstybės, idėją.

VETERANAI. Klaipėdos meras V. Grubliauskas (dešinėje) su tais, kurie laivuose išdirbo po keliasdešimt metų.

Priesaiką jūrai davusiems Klaipėdos meras pažadėjo: "Klaipėdos uostas visada lauks jūsų sugrįžtančių".

Priesaika jūrai duodama jau apšilus kojas - artėjant į pabaigą pirmiesiems mokslo metams, kai dalis pirmakursių, deja, būna jau nubyrėję. Šiais mokslo metais kartu su neakivaizdininkais buvo priimta apie 380, o dabar pirmakursių yra apie 350. Šeštadienį priesaiką jūrai davė apie 200 būsimų laivavedžių, mechanikų, jūrų transporto logistų, laivybos ir uosto valdymo, uosto finansų specialistų.

Paklaustas, kuo šių mokslo metų pirmakursiai skiriasi nuo ankstesniųjų, Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos direktorius profesorius Viktoras Senčila atsakė: "Kasmet pirmakursiai ateina vis geresni ir geresni ir kitokie kaip žmonės. Jie išaugo kitoje santvarkoje. Anksčiau tualete laužydavo čiaupus, dabar to nėra."

Profesorius pasidžiaugė, jog parengus Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimus galų gale atsiras galimybė šiai mokymo įstaigai turėti normalų pavadinimą - ji taps Jūrų ar Jūreivystės akademija. Pakeitimai jau parengti, ir Švietimo ir mokslo ministerija turi pateikti juos Seimui svarstyti artimiausiu metu. "Turint dabartinį pavadinimą mums sunku konkuruoti su latviais, estais, lenkais", - sakė V. Senčila.

Nors Vilniaus universiteto Studentų sąjunga ir prieštarauja tam, visai gali būti, kad kitąmet priesaiką jūrai duos jau, pavyzdžiui, Lietuvos jūrų akademijos pirmakursiai.

Pirmieji "Albatroso"laureatai

"Albatroso" apdovanojimai už nuopelnus jūrinės kultūros srityje įsteigti Lietuvos marinistikos žurnalistų klubo "Marinus" iniciatyva. Jūrinės kultūros koordinacinės tarybos prie Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos komisija po ilgų diskusijų išrinko tris laureatus iš 10 kandidatų. Jų atstovams "Albatroso" paminklo statulėles, kurias sukūrė skulptorius Klaudijus Pūdymas, įteikė pats Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, pabrėžęs, kad Lietuva dar tik mokosi švęsti Europos jūros dieną.

PRIESAIKA. Įnešus Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos vėliavą jūrai prisiekė apie 200 jos pirmakursių.

Pagal "Albatroso" apdovanojimų nuostatus vienu metu gali būti apdovanojami tik 3 laureatai.

Taigi pirmas "Albatroso" apdovanojimas už geriausią jūrinės kultūros projektą atiteko Lietuvos jūrų muziejui už edukacinį projektą "Mano jūra tolima ir artima". Jis vykdomas jau ketvirtus metus ir pasiekia labiausiai nuo jūros nutolusių Lietuvos kampelių bendruomenes.

Geriausiu jūriniu socialiniu projektu pripažintas Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos jau kelerius metus vykdomas moksleivių konkursas "Jūrų keliais". Jame dalyvauja vyresnių klasių moksleiviai iš visos Lietuvos. Nugalėtojai plaukia laivu į Švediją.

Kaip geriausias jūrinis kūrinys pripažinta žurnalistės Adelės Žičkuvienės ir tolimojo plaukiojimo kapitono Žydrūno Naujoko knyga "Laiškai iš jūros".

Dovana - laivų paradas

Galima sakyti, kad laivų paradas uosto akvatorijoje, skelbiantis realią laivybos sezono pradžią, jau tampa mažąja Jūros švente. Užsiregistravusių dalyvauti parade laivų buvo gal tik 30, o realiai, ko gero, - per 100. Pasak organizatorių, visada atsiranda "chuliganų" gerąją prasme - jie nesiregistruoja, bet uoliai visur dalyvauja.

"ALBATROSAI". Paminklo "Albatrosas" statulėles, kurios įteiktos laureatams, padarė skulptorius Klaudijus Pūdymas.

Organizatoriai šiemet pirmą kartą pastebėjo tokį dalyką kaip laivų parado dovanojimą. Tai yra draugai užregistravo laivą dalyvauti parade jo savininkui, švenčiančiam gimtadienį, to nežinant. Beje, viena mama irgi užregistravo sūnaus laivą.

Šiemet pirmą kartą kompetentinga komisija žadėjo apdovanoti puikiu prizu gražiausiai pasipuošusį laivą. Pasirodo, išrinkti tą vienintelį gražiausiąjį buvo labai sunku. Komisija sutriko. Nepastebėti pramoginio laivo "Venus S" nebuvo galima, visas švytėjo akvatorijoje. Bet, pasak organizatorių, buvo ir tokių laivelių, kurių pasipuošusios įgulos palaikė itin gerą nuotaiką, tad norėjosi ir juos kaip nors įvertinti.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder