Atkovoti atlyginimai laivo "Antigone Z" įgulai

Atkovoti atlyginimai laivo "Antigone Z" įgulai

Balandį Prancūzijos uoste streikavusi laivo "Antigone Z" įgula, padedama Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos, pasiekė, kad jai bus sumokėta už darbą ir, ko gero, dar šią savaitę bus išskraidinta namo. Areštuotas laivas liks Prancūzijoje.

Transportinis refrižeratorius "Antigone Z" į Prancūzijos Durnenezo uostą atvyko balandžio 3 dieną ir po kelių dienų jo įgula paskelbė streiką. Jūrininkai reikalavo sumokėti atlyginimus ir grąžinti juos į tėvynę. Įgulą sudarė 10 žmonių: 8 Rusijos piliečiai iš Kaliningrado ir 2 Lietuvos piliečiai iš Klaipėdos. Skola už kelis mėnesius nemokėtus atlyginimus sudarė 226 tūkst. JAV dolerių.

Laivas "Antigone Z" priklauso Panamoje registruotai kompanijai "AZ Shipping Co Sa", visus reikalus sprendžia savininkas graikas George Basil Stamatis. Šio laivo operatorės Klaipėdoje registruotos UAB "Sea First International" atstovas Andrejus Kindžalovas teigė, kad su įgula turi atsiskaityti savininkas, kuris skolingas ir operatorei.

Apie situaciją laive "Antigone Z" paprašėme papasakoti Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos (ITF) ir Lietuvos jūrininkų sąjungos inspektoriaus, dirbančio federacijos biure Londone, Andrejaus Černovo.

Atsisakė plaukti į Egiptą

Pasak A. Černovo, pastaruoju metu yra bankrutuojančių įmonių. Laivams refrižeratoriams situacija šiuo metu nėra itin palanki. Laivas "Antogone Z" tris savaites stovėjo prie Afrikos krantų neturėdamas krovinio. Per pastaruosius 4 mėnesius jis buvo padaręs vos vieną reisą. Buvo žinoma, kad balandį Prancūzijos uoste jis turi paimti šaldytos žuvies krovinį ir gabenti jį į Egipto Aleksandrijos uostą. Tad laivo kapitonas dar prieš atvykdamas į tą uostą buvo susisiekęs su A. Černovu. Susitarta, kad kai tik laivas atplauks, bus iškviestas ITF inspektorius, bandysiantis padėti. A. Černovas paneigė samprotavimus, esą įgulą streikuoti Prancūzijoje sukurstė vietinė profsąjunga.

Pasak ITF atstovo, "Antigone Z" įgula buvo kategoriškai nusiteikusi neplaukti su kroviniu į kitą uostą. Tiek laivo kapitonas, tiek vyr. mechanikas aiškino, jog laivas statytas daugiau nei prieš 40 metų ir skirtas dirbti šiauriniuose regionuose, tad įgula nesugebės nugabenti į Egiptą krovinį jo nesugadinusi, nes dėl per didelės temperatūros Viduržemio jūroje neatlaikys šaldymo įranga.

Profsąjungos atstovai taip pat nemano, kad, jeigu įgula būtų nugabenusi krovinį į Egiptą, kad ten su ja būtų buvę atsiskaityta. Toje šalyje būtų buvę sunku net laivą areštuoti.

Sumokėjo frachtuotojas

Kadangi "Antigonei Z" daugiau kaip 40 metų, laivo areštas buvo laikomas blogiausiu variantu - jį parduoti, ko gero, pavyktų tik kaip metalo laužą. Laivo vertė, sprendžiant iš kapitono žodžių, - ne daugiau kaip 400 tūkst. dolerių. Turint omenyje, kad laivo savininkas buvo skolingas ir kitoms įmonėms, suteikusioms laivui įvairias paslaugas, padėtis būtų buvusi liūdna. Daugelyje šalių pardavus laivą pirmiausia atsiskaitoma už uosto paslaugas, o paskui su įgula.

Ne paslaptis, kad tiek įgulai, tiek profsąjungai kur kas lengviau derėtis su darbdaviais, jeigu krovinys yra laive. Todėl Prancūzijos uoste į laivą "Antigone Z" buvo pakrauta beveik 95 proc. krovinio, t. y. apie 1300 t. šaldytos žuvies, uždaryti triumai ir pradėtos derybos dėl atlyginimų išmokėjimo įgulai.

Laivą pakrauti ne iki galo nuspręsta todėl, kad dėl kelių krantinėje likusio krovinio procentų įgula galėjo derėtis su laivo frachtuotoju, šiuo atveju ir krovinio savininku, kuris, užuot mokėjęs visą sumą už frachtą laivo savininkui, dalį galėjo skirti jos atlyginimams.

A. Černovo manymu, laivo "Antigone Z" atžvilgiu buvo priimtas teisingas sprendimas. Buvo pasirengta ir blogiausiam scenarijui - areštuoti laivą Prancūzijoje, įgulą išsiųsti namo ir laukti, kol laivas bus parduotas kaip metalo laužas.

Beje, tuo, kad seno 78 m ilgio laivo "Antigone Z" neliktų prie krantinės, praktiškai užblokavusio ją visą, buvo suinteresuotas ir Prancūzijos uosto kapitonas, ir miesto meras, nes turėjo vykti nedidelė tarptautinė regata.

Po tris savaites vykusių derybų laivo frachtuotojas sutiko beveik 250 tūkst. JAV dolerių, skirtų jūrininkų atlyginimams ir repatriacijai, pervesti į jūrininkų interesus ginančio advokato sąskaitą. Buvo pasirašyta sutartis, kad įgula išlaikys minus 18 laipsnių temperatūrą, idant nesugestų krovinys, ir leis iškrauti laivą. Taigi pakrautas krovinys vėl turėjo būti iškrautas.

Planuota, kad gegužės 5 d. įgula skirs namo. Tačiau "Antigone Z" iškrovimo darbai užsitęsė šiek tiek ilgiau nei planuota, tad ir įgula dar tebėra Prancūzijoje. A. Černovo žiniomis, ji turėtų būti išskraidinta dar šią savaitę. Anot jo, baigus laivo iškrovimo darbus, pinigai iš atblokuotos advokato sąskaitos bus pervesti tiesiai į jūrininkų sąskaitas.

Laivo frachtuotojas, vaizdžiai tariant, buvo prispaustas prie sienos. A. Černovas pataria laivų frachtuotojams atidžiau rinktis krovinio gabentojus. Pastaruoju metu jie vis dažniau skambina Londone esantiems ITF darbuotojams ir domisi, ar norimas frachtuoti laivas neturi kokios nors skolų uodegos, ar nėra likusių neišmokėtų atlyginimų jūrininkams, ar jis turi pasirašytą kolektyvinę sutartį. Deja, praktika rodo, kad ir laivuose, turinčiuose ITF sutartis, yra nemažai problemų. Kitaip sakant, laivo frachtuotojas turi įvertinti riziką.

Graikas žinomas klaipėdiečiams

Be jūrininkų, ieškinius pareiškė ir kitos įmonės, kurioms skolingas "Antigone Z" savininkas. Gegužės pradžioje tam laivui buvo pareikšta ieškinių už 300 tūkst. eurų. Beje, ir frachtuotojas pateiks pretenzijas dėl patirtų nuostolių ir įgulai sumokėtų atlyginimų. Taigi laivas buvo areštuotas ir, ko gero, Prancūzijoje jau ir baigs savo egzistavimą. Manoma, kad jeigu ne šioje šalyje, tai kur nors kitur "Antigone Z" galėjo būti areštuota - neoficialiais duomenimis, esą graikas G. B. Stamatis turi beveik pusę milijono dolerių skolų.

Kodėl buvo užsakytas toks reisas į Egiptą, turint omenyje seno laivo konstrukciją, galima tik spėlioti. Ką, žinoma, jūrininkai ir darė. Kai kurie jų įsivaizdavo, kad atplukdę sugadintą krovinį būsią apkaltinti ir pasodinti į kalėjimą toje šalyje.

Gal kažkam reikėjo, kad krovinys, kurio vertė - daugiau kaip 1 mln. dolerių, būtų sugadintas ir už jį gautas draudimas. Neatmestina galimybė, kad laivo savininkas pasiūlė mažą kainą už "Antigone Z", tad frachtuotojas susigundė. Gal savininkui geriausias variantas būtų buvęs atsikratyti laivo, kurio vertė - apie 400 tūkst. dolerių, ir nemokėti įgulai atlyginimų, neskirti pinigų repatriacijai.

Be kita ko, tas graikas G. B. Stamatis, be "Antigone Z", dar yra susijęs su dviem laivais "Tiffany S" ir "Alexandra S", kurie stovi Klaipėdoje. Pastarasis (buvęs "Ice Wind") irgi buvo areštuotas Lietuvos uoste pagal jūrininkų ieškinį. Pats teismo procesas vyko Norvegijoje, bet buvo atsiųstas teismo sprendimas, kurį reikėjo vykdyti Lietuvoje. Tačiau kažkokiu būdu šis laivas buvo parduotas ir pakeitė pavadinimą.

Beje, verslininkas graikas G. B. Stamatis kai kuriems klaipėdiečiams yra žinomas. Anot internautų, jis yra nemenkas sukčius, Klaipėdoje apgavęs ne vieną įmonę. Sakoma, jog yra jūrininkų, su kuriais jis neatsiskaitė ir už dvejus metus.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder