Paminėtas Lietuvos jūrininkų sąjungos 99-metis

Penktadienį Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje (LAJM) įvyko Lietuvos jūrininkų sąjungos (LJS) 99-ųjų veiklos metinių paminėjimas. Beveik 20 pastarųjų metų jai vadovavęs Petras Bekėža skendo padėkų jūroje, o naujam visai neseniai šias pareigas eiti pradėjusiam pirmininkui Aleksandrui Kaupui  linkėta sėkmės. Šiuo metu sąjunga vienija apie pusantro tūkstančio jūrininkų. Kitąmet ji minės savo šimtmetį.

Minėjimas prasidėjo valstybinės ir LJS vėliavų įnešimu ir  Lietuvos himnu. LAJM direktorius Vaclavas Stankevičius informavo, kad neseniai mokyklos akademinė taryba suteikė P. Bekėžai mokyklos garbės vardą. Regalijos jam bus įteiktos gegužę, kai JAMJ pirmakursiai duos priesaiką jūrai.

Orientuojamasi į jaunimą

Pasak LJS pirmininko A. Kaupo, vienas iš šiuolaikinės LJS veiklos krypčių – ėjimas į jaunimą siekiant atgaivinti jaunuolių norą tapti jūrininkais. Jis kreipėsi į mokyklos salėje sėdinčius studentus informuodamas, kad jiems LJS atvira jau dabar.

Stojimo mokestis tik 1 euras, o nario mokestis, kol yra studentai, kas mėnesį – tik 0,5 euro.

A. Kaupas priminė studentams, kad jūrininkų darbas  sunkus, atsakingas, turintis daugybę iššūkių. „Jūrininkų sąjunga padeda nugalėti visas audras, ir teisines taip pat. Ji veda derybas su darbdaviais dėl palankių darbo sąlygų, dėl oraus darbo užmokesčio, gina patekusius į bėdą užsienyje ir kt.", - sakė LJS pirmininkas.

Jis priminė, kad LJS nuo 1996 metų yra Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos (ITF) narė. Ši organizacija vienija 621 profesinę sąjungą ir apie 5 milijonus narių iš 137 šalių.

Šiek tiek istorijos

Svarbiausius istorinius LJS aspektus apžvelgė P. Bekėža. Šios sąjungos įkūrimo iniciatorius buvo Saliamonas Banaitis.  Pirmasis sąjungos susirinkimas įvyko 1923 m. kovo 11 d. jo bute. Jame dalyvavo 28 žmonės. Nutarta steigti LJS ir sudaryta darbo grupę jos statutui parengti. LJS buvo įkurta 1923 metų balandžio 8 d. Kaune. Ta proga buvo surengta šventė. Karo muziejaus kiemelyje pašventinta jos vėliava. Visoms pasaulinėms jūrinėms organizacijoms buvo išsiųsta radiograma apie tokios organizacijos atsiradimą. Jūrų kapitonas Liudvikas Stulpinas perskaitė pranešimą apie laivyno naudą Lietuvai. Tais pačiais metais birželio 15 d. buvo įsteigtas LJS Klaipėdos skyrius.

1940 metais, kai Lietuva buvo okupuota, LJS veikla buvo uždrausta. Jos skyrius veikė užsienyje.

LJS atkurta 1989 metais. Vienas iš iniciatorių buvo Dionyzas Varkalis, dalyvavęs minėjime penktadienį.

Jis prisipažino, kad LJS kardinaliai pakeitė jo gyvenimą, kurį jis buvo linkęs sieti su menu ir istorija. Jo gyvenimas tapo jūrinis iki šios dienos. Jis rinko istorinę medžiagą apie istorinius jūrinius įvykius ir dalį jos penktadienį perdavė Lietuvos jūrų muziejui.

Kam kuo padėjo 

V. Stankevičius prisiminė, kad itin glaudžius ryšius su LJS jis palaikė 2000-2008 metais, kai dvi kadencijas buvo Seimo narys. Tada jūrininkų labui kartu padaryta labai daug.

Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė sakė, kad muziejus su LJS bendradarbiauja nuo pat jo atidarymo. Tą bendradarbiavimą kurstė buvęs ilgametis muziejaus direktorius Aloyzas Každailis. Ji P. Bekėžai  įteikė naujausią muziejaus knygą „Laivų modeliai".

Jūrų kapitonų asociacijos pirmininkas Juozas Liepuonius prisiminė, kaip atkuriant LJS buvo ilgai diskutuojama, kokia ji tai turėtų būti: politinė ar profesinė. Pasak jo, kapitonai aktyviai bendradarbiauja su LJS jau gerą dešimtmetį ir kartu blendžiasi į Vilniaus biurokratų duris.

Buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius, miesto Tarybos narys Arvydas Vaitkus padėkojo LJS už bendradarbiavimą, už tvirtą petį ir stiprybę tada, kai Lietuva ruošėsi stoti į ES, į NATO, kai reikėjo rengti daugybę dokumentų.

Klaipėdos jūrų kadetų mokyklos kuratorius Arvydas Piepalius atkreipė dėmesį į tai, kad LJS labai daug prisidėjo kuriant šią mokyklą Klaipėdoje. „Man visada imponavo jūrininkų tikslumas ir darbuose, ir žodžiuose ir kad jie bet kokiose situacijose išlaiko optimizmą", - sakė jis ir palinkėjo LJS būti antraisiais jūrininkų namais, kad jie galėtų skųstis jai kaip mamai.

Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro (buvęs Jūrinio sektoriaus darbuotojų rengimo centras) direktorius Egidijus Skarbalius atkreipė dėmesį į tai, kad nuo 1932 iki 1934 metų LJS pirmininkas buvo P. Lindenau. Centro direktorius norėtų, kad jo moksleiviai siektų kapitono tiltelio, kad vėliau stotų mokytis į Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą. Klaipėdos Liudviko Stulpino progimnazijos direktorė Diana Čedavičienė ir jos pavaduotoja ugdymui Renata Černiauskienė  dėkojo LJS už didelį  kapitono L. Stulpino atminimo propagavimą.

LJS sukakties proga pagerbė Seimo narys Dainius Kepenis, Seimo narės Ligitos Girskienės sveikinimą perskaitė jos padėjėjos.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder