Kapitonas grįžo neperplaukęs Indijos vandenyno

(5)

Nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Tolimojo plaukiojimo kapitonas Juozas Liepuonius jau buvo nusiteikęs Kalėdas ir Naujuosius metus sutikti toli nuo Lietuvos krantų. Tačiau, nuskridus į Malaiziją ir įvertinus laivą, paaiškėjo, kad jo būklė prasta, tad gruodžio 10 d. jis grįžo namo ir jau spėjo patikrinti porą laivų Klaipėdoje. Dabar kapitonas džiaugiasi, kad per šventes galės pabūti su anūkais.

„Atlikau 16 metų senumo apsaugos laivo “Centus Mine„, kuris turėjo būti pervadintas “Magelan2", vertinimą laivo savininko iš Pietų Afrikos Respublikos East London uosto užsakymu. Buvome sutarę, kad jei jis bus tinkamas plaukioti, bus atsiųsta įgula ir laivą pristatysime į East London uostą. Tokiu atveju būtų reikėję perplaukti visą Indijos vandenyną.

Laivas stovėjo Malaizijos Klango uosto laivų remonto įmonėje. Visai netoli jos buvo džiunglės. Tad kokių tik gyvūnų nebuvo atėję prie laivo prašyti maisto.

Deja, paaiškėjo, kad tas laivas nėra tinkamas plaukioti jūromis ir vandenynais. Gražus išorinis apipavidalinimas toli gražu nereiškia, kad jis techniškai tvarkingas„, - “Vakarų ekspresui" pasakojo J. Liepuonius, nepriklausomas Londone esančio Tarptautinio survejerių instituto laivų inspektorius.

Iš išorės laivas „Centus Mine“ atrodė gražus: šviežiai nudažytas, viduje viskas gražu, žodžiu, visas blizga. Bet buvo įskilęs jo korpusas, durys, turinčios nepraleisti vandens, jį praleido. „Jeigu įlendi į priekinį tanką, ten, kur vandens forpikas, matyti, kaip šviečia saulė“, - stebėjosi Lietuvos kapitonas.

Prieš tai laivo savininkas sumokėjo milžiniškus pinigus - daugiau kaip 12 milijonų dolerių. Jis patikėjo survejeriu iš Singapūro, jo atsiųstomis nuotraukomis, kad laivas geras, ir nenorėjo tikėti J. Liepuoniumi. Šis patarė pakviesti registro klasės, laivo vėliavos survejerius, pažadėjo atsiimti savo žodžius, jeigu šie patvirtins, kad laivo būklė gera, jeigu reikės, - sumokėti ir baudą. Tačiau kiti survejeriai dar daugiau pastabų prirašė, netgi konstatavo, kad laivas nėra tinkamas plaukioti jūromis, kad būtina jį statyti į doką ir remontuoti. Manoma, kad remontas turėtų trukti mažiausiai porą mėnesių.

Ši kapitono kelionė truko tris savaites. Kurį laiką jis pagyveno Klango miesto viešbutyje ant Ramiojo vandenyno kranto, pailsėjo.

"Laivo įgula buvo iš Malaizijos ir Indonezijos. Jis man iš karto pasirodė įtartinas, nes viskas išblizginta, mašinų skyrius išvalytas. Žiūriu, lokatoriaus magnetronas atidirbęs jau 7 tūkst. valandų, kai gali dirbti tik 5 tūkst. Jį reikia keisti, o tos detalės pakeitimas kainuoja kaip naujas lokatorius. Oro prognozių faksas negalėjo priimti informacijos ir t. t., ir t. t.

Neretai prisidengiant gražia laivo išore bandoma laivo savininkus apgauti. Aš jau turiu šiokios tokios vertinimo patirties, tad mane sunku apgauti. Tas jų apgavystes jau esu perpratęs. Atėjęs į laivą pirmiausia matau tai, kas yra negerai", - sakė kapitonas.

Pasak J. Liepuoniaus, laivo techninė būklė labai priklauso nuo to, kokia įgula dirba jame, kaip jis būna prižiūrimas. „Grįžęs į Lietuvą tikrinau kompanijos MSC irgi 16 metų senumo laivą. Matyti, kad jis nebenaujas, bet visas kaip saldainiukas. Jo įgula - europiečiai, lenkai. Nėra jūrininkų iš Azijos šalių“, - sakė jis.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder