sraigtasparniai

Kaip gelbėjamas laive susirgęs žmogus

Laive jūroje dirbantiems jūrininkams gali nutikti visko, nors jų sveikatą labai kruopščiai vertina medicininė komisija. Vis dėlto bet kurį laivo įgulos narį, kaip ir kiekvieną žmogų, gali ištikti infarktas, insultas, jis gali skęsti, gauti traumą, keliančią grėsmę jo gyvybei. Kuo esant tokiai situacijai jam gali padėti kariškiai?

Rašant straipsnį „Kodėl jūrininkai mokomi medicininių dalykų?“, kuriame informuojama, kad nuo kovo 1 d. Klaipėdos jūrininkų ligoninė nutraukia Jūrininkų mokymo centro veiklą, kilo klausimas, kokią funkciją žmogaus gelbėjimo jūroje srityje atlieka Karinėms jūrų pajėgoms priklausantis Jūrų gelbėjimo koordinacinis centras (JGKC).

Anksčiau Lietuvos jūrų paieškos ir gelbėjimo centras priklausė Lietuvos saugios laivybos administracijai (dabar - Lietuvos transporto saugos administracija). Po ilgų diskusijų, ar toks centras turi būti perduotas kariškiams, ar pasieniečiams, 2006 metais jis buvo perduotas kariškiams. Jiems ir pateikėme tokį klausimą.

Neprivalo, bet padeda

Kariškiai sako, kad pagrindinė JGKC funkcija - koordinuoti žmonių gyvybių gelbėjimo operacijas nutikus nelaimei jūroje. Jeigu žmonėms, esantiems jūroje, sutrinka sveikata, tačiau tai nekelia grėsmės gyvybei, jie gali konsultuotis su gydytoju, esančiu laive, arba su gydytojais, esančiais krante, telefonu arba jūrinėmis ryšio priemonėmis, už kurias yra atsakingas ir kurias privalo turėti laivas, kuriame yra sunegalavęs asmuo.

Pasak kariškių, JGKC neprivalo užtikrinti tokių konsultacijų kokybės ar prieinamumo žmonėms, esantiems laivuose. Tačiau pasitaiko atvejų, kai kokio nors laivo jūrininkai būtent gelbėjimo centrui praneša apie įgulos narių negalavimus.

„Ir nors tai nėra JGKC pareiga, bet tiesiog elementaraus žmogiškumo vedami visais šiais atvejais tikrai geranoriškai suteikiame reikiamus kontaktinius ligoninių duomenis. Tada laivas savo ryšio priemonėmis, t. y. mobiliuoju telefonu, jei yra GSM ryšio zonoje, kitais atvejais palydoviniu telefonu susisiekia su konsultuojančiu gydytoju“, - aiškina kariškiai.

Žmonių gyvybių gelbėjimo medicininės evakuacijos sraigtasparniu atveju nukentėjusieji yra gabenami į Klaipėdos jūrininkų ligoninės Greitosios medicininės pagalbos (GMP) centrą, nes prie jo yra pieva, kurioje gali nusileisti sraigtasparnis.

Visos GMP paslaugas teikiančios įstaigos ir įmonės vadovaujasi Greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo reikalavimais, patvirtintais sveikatos apsaugos ministro 2007 m. lapkričio 6 d. įsakymu. Pavyzdžiui, jos turi informuoti apie nukentėjusiuosius kitas sveikatos priežiūros įstaigas, Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centrą ir savo veiksmus derinti su JGKC.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder