Molas

Denisas Nikitenka: pažiūrėkite į molo konstrukciją - mes dabar nieko panašaus nebematome

(13)

Bangolaužis. Tikras bangolaužis. Štai, kaip atrodė klaipėdiečių (o ir miesto svečių) pamėgtas, kultine trumpų pasivaikščiojimų vieta tapęs šiaurinis molas Melnragėje su jo gale, lyg grybukas, pūpsojusiu Baltuoju švyturiu. Seilė tįsta iš pavydo, žiūrint į šią nuotrauką.

Judėjimo laisvė. Apžvalga. Estetika. Grakštus, iš tašyto akmens mūro XIX a. pabaigoje pastatytas molas ir tada traukte traukė žmones.

Tačiau šioje 1915 m. vokiečių kario iš Mėmelio į Berlyną išsiųstoje atvirutėje, Roberto Schmidto darytoje nuotraukoje yra kai kas įdomesnio, nei penki vyriokai ir pūstažandė dama kailine kepure su plunksna.

Pažiūrėkite į molo konstrukciją. Mes dabar nieko panašaus nebematome. Purslotaškis, o ne bangolaužis yra dabartinis molas.

Siaučiant audrai bangos dūžta į tetraedrus, akmens ir betono kubus ir persirita per patį molą. Visa tai – sovietmečio inžinerių palikimas. Paslėpė senąjį molą užgriozdindami jį šimtais tonų akmens ir betono luitų.

O tuometis molas buvo vienas iš inžinerijos šedevrų. Atkreipkite dėmesį į bangolaužio sienelę: ji – išriesta apačioje. Ne šiaip sau.

Tai – gudrus sprendimas: atriedėjusios bangos pirmiausiai dūždavo į tą kuprą, ir purslai ne risdavosi per patį molą, o kildavo į viršų. Išsitaškydavo vertikaliai, užsiriesdavo ir tikšdavo atgal į uosto įplauką.

Kitaip tariant, apatinė dalis sugerdavo visą bangų smūgį, o viršutinė - nenukentėdavo.

Sumanu. Išriesta buvo tik šiaurinė molo sienelė, nes dominuoja šiaurės vakarų vėjai ir srūva šiaurinė srovė. Pietinė gi sienelė - statmena.

Nes ten bangos nedūžta. Ir dabar prie pat kranto yra išlikę autentiškų senojo molo akmenų fragmentų, kuriuos atidengė negailestingi pajūrio vėjai sutrupindami niekam vykusį sovietinį cemento mišinį.

Iki 1945 m. ant bangolaužio driekėsi siauruko bėgiai, kuriais važinėdavo Baltąjį švyturį aptarnavęs (gabendavo kurą žibintui) ir molo remontui reikalingas traukinukas.

Senosios atvirutės išties yra stebuklingas informacijos šaltinis.

Parodantis tai, kas dabar nematoma. Deja, Klaipėdos atveju dažniausiai daug kas buvo daug, daug gražiau, įdomiau prieš Antrąjį pasaulį karą, nei po jo, kai į miestą įžerglojo sovietinis žmogus visa naikinančiais ir keičiančiais auliniais batais.

Ne veltui parodžiau šią atvirutę. Vakar lankiausi Klaipėdoje, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, kuriame po truputį konstravome būsimos, Klaipėdos švyturiams dedikuotos parodos rėmus.

Bus pasiutusiai įdomi, netikėta ir unikali paroda! Pažadu.

Aš – vienas iš jos rengėjų, atsakingas už savo Baltojo švyturio atvirukų kolekcijos prezentaciją.

Jau sukaupiau apie 130 skirtingų tiražų atvirukų su šia buvusia šiaurinio molo ikona, ir tai yra didžiausia pasaulyje Baltojo švyturio atviručių kolekcija.

Tik visko nerodysiu. Atrinksime atvirukus – pasakotojus, kuo įvairesnius ir įdomesnius. Pateiksiu lankytojams Baltojo švyturio ir neatsiejamos jo dalies – šiaurinio molo – istorijas.

Sukursiu temas ir potemes, trumpus aprašymus su įžvelgtomis smulkmenomis, interpretacijomis, įžvalgomis. Išvysite ir tai, ką rašė žmonės prieš šimtą metų.

Arba kaip sumanūs leidėjai sugebėdavo tą pačią nuotrauką paversti 20 skirtingų atvirukų tiražų. Kaip jie „fotošopindavo“, įmontuodami į vaizdą tai, ko realiai nebuvo, arba net ištrindami tai, kas buvo.

Kaip mūsų Baltijos jūra nusidažė turkio spalva, nykus vakaras virsdavo auksiniu saulėlydžiu, kaip Baltasis švyturys, tarsi pasakoje, ėmė šviesti neegzistavusiais šviesos šuorais, o lietuvis leidėjas Kunkis nesėkmingai kopijavo vokiečius ir, vaikydamasis pelno, iš Baltojo švyturio padarė tokią karikatūrą, kad sunku nekikenti.

Ir tai nebus vien atvirukų paroda.

Visa salė, dedikuota švyturių temai. Seniesiems Klaipėdos švyturiams.

Ekspozicijos koncepcija rengiama kartu su puikiu partneriu Lietuvos jūrų muziejumi; pirmą kartą istorijoje viešai bus demonstruojami patys rečiausi, brangiausi ir netikėčiausi Baltojo švyturio reliktai iš privačių kolekcininkų.

Mano bičiulių, kurie mielai sutiko deponuoti savo brangenybes.

Žinoma, visų kortų negaliu atskleisti, bet jau dabar girdžiu, kaip durys Didžiojoje Vandens gatvėje 2 į palėpę net girgždės nuo nuolatinio varstymo.

Paroda bus atidaryta Jūros šventės išvakarėse.

O, kiek siurprizų jūsų laukia! Ir mažiukams, ir dideliems. Tokios parodos dar niekada nebuvo.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder