Kanadiečio dovana pasauliui ir Lietuvai
Nebūtų nė NBA žvaigždžių su jų „kosminiais" atlyginimais. Pirmosios krepšinio rungtynės buvo sužaistos 1891 m. gruodžio 21 d.
Reikėjo žaidimo žiemai
NBA klubo „Golden State Warriors" žvaigždė Stivenas Karis (Stephen Curry) šį sezoną susižers maždaug 45 mln. 780 tūkst. JAV dolerių (apie 40 mln. 406 tūkst. eurų) algą už tai, kad bėgioja aikštelėje ir mėto kamuolį į krepšį. S.Karis, kaip ir kiti krepšinio milijonieriai, vargu ar susimąsto, kaip būtų susiklostęs jo gyvenimas, jei ne 130 metų senumo įvykiai. O milijonierių žaidimu besižavintys vaikai vargu ar kabina ant sienų Dž.Neismito nuotraukas, nors būtent jo galvoje atsirado krepšinis.
Lapkričio 6 d. buvo kitas, ne krepšinio, o jo išradėjo jubiliejus. 1861 m. tą dieną ūkyje netoli Almontės miestelio, Ontarijo provincijoje, emigrantų iš Škotijos šeimoje gimė Dž.Neismitas. Užaugęs jis tapo geru sportininku, Makgilo universitete Monrealyje žaidė futbolą, amerikietišką futbolą, regbį, lakrosą, užsiiminėjo gimnastika.
Nors krepšinio išradėjas buvo kanadietis, šio žaidimo gimimo šalimi pelnytai vadinamos Jungtinės Valstijos. Mat Dž.Neismitas po fizinio lavinimo studijų Monrealyje sumanė pastudijuoti ir privačiame sporto koledže Springfilde, Masačusetso valstijoje. 1891 m. jis ten pat įsidarbino.
Prie krepšinio atsiradimo prisidėjo santykinai atšiaurios Naujosios Anglijos žiemos. Orai buvo netinkami žaisti amerikietišką futbolą, todėl Dž.Neismito viršininkas liepė jaunam dėstytojui per dvi savaites sukurti salėje žaidžiamą žaidimą, kuris nereikalautų labai daug vietos ir leistų studentams palaikyti sportinę formą.
Buvo dar viena sąlyga - žaidimas neturėjo būti šiurkštus, taip norėta išvengti traumų.
Nebuvo net pavadinimo
Laimei, Dž.Neismitui nepritrūko uolumo ir fantazijos. Gruodį jis sugalvojo 13 naujo žaidimo taisyklių. Varytis kamuolio iš pradžių nebuvo leidžiama, žaidėjai galėjo jį tik perduoti arba mesti į krepšį. Stūmimas ar kitoks didelis fizinis kontaktas oficialiai buvo draudžiami, nors ne visi žaidėjai to paisė. Rungtynes turėjo sudaryti du kėliniai po 15 min. su 5 min. pertrauka.
Kaip matome, prieš 130 metų krepšinis buvo visai kitoks nei dabar.
Tam, kad įgyvendintų savo sumanymą, Dž.Neismitas pasitelkė du vaisiams skirtus krepšius ir europietiško futbolo kamuolį. Kiekvieną kartą, įmetus kamuolį į krepšį, žaidimą tekdavo stabdyti, kad jis būtų išimtas. Tik vėliau sugalvota išimti krepšių dugnus. Specialus krepšinio kamuolys atsirado 1894 m. Metalinis lankas, tinklelis ir lenta atsirado tik 1906 m.
Iš pradžių krepšinis nebuvo žaidimas penki prieš penkis. Kadangi Dž.Neismito klasėje buvo 18 jaunuolių, jis auklėtinius suskirstė į dvi komandas po devynis žaidėjus. Visi jie galėjo būti aikštelėje. Penkių krepšininkų limitas įvestas 1897 m.
Nėra visiškai tiksliai žinoma, kada sužaistas pirmas mačas, bet tradiciškai nurodoma 1891 m. gruodžio 21-osios data. Manoma, kad būtent tą dieną Dž.Neismitas paskelbė taisykles ir pasiūlė savo klasei sužaisti pirmąsias rungtynes. „Klasė neparodė didelio entuziazmo, bet klausė mano nurodymų.
Paaiškinau, ką reikia daryti, išmečiau kamuolį tarp dviejų žaidėjų aikštelės viduryje ir bandžiau sekti, kad jie bent kažkiek laikytųsi taisyklių. Dauguma pražangų buvo skirtos už bėgimą su kamuoliu, o kamuolį turinčio žaidėjo sugriebimas neatrodė kažkas nepriimtino", - vėliau prisiminė Dž.Neismitas.
Rungtynės baigėsi rezultatu 1:0, pirmąjį tašką krepšinio istorijoje metimu iš toli pelnė Viljamas Čeisas (William Chase). Rezultatas šiais laikais atrodo komiškas, tačiau reikia turėti galvoje, kad studentai žaidė vos sužinoję taisykles ir visiškai nesitreniravę. Su krepšiniu jie susidūrė pirmą kartą gyvenime.
Pirmųjų rungtynių dalyvis Frenkas Meihanas (Frank Mahan) prisiminė, kad krepšinis jo nesužavėjo. „Et, dar vienas naujas žaidimas", - tokia buvo jo reakcija.
Kiek vėliau F.Meihanas prisidėjo prie krepšinio kūrimo sugalvodamas jam pavadinimą. Sausį, kai žaidimo taisyklės buvo paskelbtos koledžo laikraštyje, jokio pavadinimo nebuvo, pats Dž.Neismitas apie tai nesusimąstė. F.Meihanas esą pasiūlė pavadinti naujovę Dž.Neismito žaidimu, o dėstytojas atsakė, kad toks nuobodus variantas tikrai nepadidins žaidimo populiarumo.
„Jei turime kamuolį (angliškai - ball) ir krepšį (basket), kodėl nepavadinus žaidimo „basket ball", - dar vieną pasiūlymą pateikė F.Meihanas. Šis variantas pribijo. Pradžioje žaidimo pavadinimas rašytas su tarpu tarp dviejų žodžių - basket ball, o ne basketball, kaip yra dabar.
Lietuvis - tarp pirmųjų čempionų
Pirmosios viešos krepšinio rungtynėse ten pat, Springfilde, įvyko 1892 m. kovo 12 d. Jose studentų komanda 5:1 nugalėjo dėstytojų komandą. Tuometinėje spaudoje išliko trumpas aprašymas, kad dėstytojų gretose geru žaidimu išsiskyrė vienintelį tašką pelnęs futbolo treneris Alonsas Stegas (Alonzo Stagg).
Nugalėtojams net 4 taškus pelnė Raglsas (Ruggles), 1 - Makdonaldas (McDonald). Pasižymėjusių studentų vardai nenurodyti. Rungtynės sulaukė nemažo susidomėjimo, jas stebėjo maždaug 200 žiūrovų.
Populiarinant krepšinį kitose valstybėse, daug nuveikė Jaunųjų krikščionių asociacija (YMCA). Jos nariai „eksportavo" žaidimą į pasaulį. Pavyzdžiui, jau 1893 m. buvo sužaistos pirmosios krepšinio rungtynės Europoje - Paryžiuje. 1909 m. Sankt Peterburge įvyko pirmosios tarptautinės rungtynės, jose vietos „Majak" susitiko su YMCA amerikiečių komanda.
Daugiau apie krepšinį pasaulis sužinojo per Pirmąjį pasaulinį kartą, kai jį populiarino JAV kariai.
Jungtinėse valstijose krepšinis ilgą laiką buvo pirmiausiai studentų sportas. 1895 m. įvyko pirmas mačas tarp dviejų universitetų - Hamlino ir Minesotos A&M - komandų. 1898 m. susikūrė pirmoji profesionalų lyga, bet ji gyvavo neilgai. Vėliau buvo dar daug nedidelių ir neilgalaikų profesionalų lygų. Padėtis pasikeitė 1946 m., įkūrus NBA.
Dž.Neismitas mirė 1939 m., sulaukęs jo išrasto žaidimo pripažinimo pasauliniu mąstu. 1932 m. buvo įkurta Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA), 1936 m. Berlyne krepšinis debiutavo olimpinių žaidynių programoje.
Tiesa, pirmą pėdsaką olimpinėse žaidynėse krepšinis paliko gerokai anksčiau, 1904 m. Sent Luise, tačiau ten jis buvo tik parodomoji sporto šaka. Berlyne vienu iš pirmųjų olimpinių čempionų tapo JAV rinktinei atstovavęs Pranas Lubinas.
Litvakės indėlis
Kad jau užsiminėme apie Lietuvos sąsajas su krepšinio istorija, negalima nepaminėti Sendos Berenson.
Ji vadinama moterų krepšinio motina. Dž.Neismito žaidimas buvo sugalvotas vaikinams, tačiau apie jį sužinojusi S.Berenson su tuo nesitaikstė ir Smito merginų koledže Masačusetso valstjoje supažindino su krepšiniu dailiąją lytį.
Kuo čia dėta Lietuva? Ogi tuo, kad S.Berenson gimė 1868 m. Lietuvos žydų šeimoje Butrimonyse. Į JAV ji su tėvais emigravo būdama septynerių.
1893 m. kovo 22 d. S.Berenson surengė pirmąsias moterų krepšinio rungtynes tarp Smito koledžo pirmakursių ir antrakursių. Antrakursės laimėjo 5:4. Vyrai į salę nebuvo įleisti, o moteris žaidimas sudomino - rungtynes stebėjo net 500 žiūrovių.
Yra duomenų, kad Lietuvoje krepšinis pirmiausiai sudomino būtent moteris. Tai įvyko 1920 m., pirmąja žaidimo entuziaste mūsų šalyje tapo Elena Kubiliūnaitė-Garbačiauskienė
. Krepšinis pradžioje netgi vadintas moterų žaidimu. Visgi oficialiu Lietuvos krepšinio gimtadieniu laikoma 1922 m. balandžio 23 d.
Tą dieną pirmąsias rungtynes žaidė vyrai - Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos (LFLS) ir Kauno rinktinės krepšininkai. LFLS mačą laimėjo 8:6. 2022-ieji Lietuvoje oficialiai paskelbti Krepšinio šimtmečio metais.
Dėstytojui Džeimsui Neismitui buvo liepta sugalvoti salei tinkantį naują žaidimą, taip prieš 130 metų atsirado krepšinis. Vikipedijos nuotr.
Rašyti komentarą