Vilniaus taryba spręs dėl 20 tūkst. eurų mažesnės Nacionalinio stadiono kainos

Vilniaus miesto taryba trečiadienį svarstys daugiafunkcio komplekso su nacionaliniu stadionu statybos koncesijos sutarties pakeitimus, projekto kainą indeksuojant beveik 20 tūkst. eurų mažiau nei patvirtinta vasarį. 

Sostinės savivaldybės administracija teigia naują projekto vertę pakoregavusi atsižvelgiant į balandį pateiktas Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas. 

„Minimaliai koreguojamos sutarties nuostatos. Jų esmė yra ta, kad mes pataisome rizikų pasidalijimą tarp šalių, daugiau atsakomybės dėl indeksacijos perkeliant koncesininkui“, – BNS teigė Vilniaus meras Valdas Benkunskas. 

„Po VPT nuomonės išsakymo iškilo reali situacija, kad tam tikras nuolaidas koncesininkas vienašališkai atsiima. Summa summarum mes iš esmės turime daugmaž ta patį lėšų poreikį įgyvendinant visą projektą“, – pridūrė jis. 

Meras tikisi, kad pakoreguotas koncesijos sutarties projektas trečiadienį sulauks daugumos tarybos narių palaikymo. 

Pagal siūlomus pakeitimus, palyginti su vasarį patvirtintu sutarties projektu, indeksuojant kainą mažėtų savivaldybės ir Vyriausybės dalis, bet didėtų projekto bendrovės dalis, taip pat mažiau brangtų komplekso statyba. 

Vilniaus savivaldybės ir Vyriausybės įsipareigojimų suma dabar mažėja 19,9 tūkst. eurų iki 157,24 mln. eurų (su PVM), tačiau ji 1,18 mln. eurų didesnė nei iki indeksavimo vasarį.

Vis dėlto tarybai patvirtinus siūlomus pakeitimus sumažėtų savivaldybės sutaupytų palūkanų suma, o jas perskaičiavus miestui 2,5 mln. eurų pabrangtų papildomi darbai (3 tūkst. stadiono vietų bei universali arena), taip pat reikėtų mokėti dalį (900 tūkst. iš 2,4 mln. eurų) refinansavimo mokesčio, kurio anksčiau buvo atsisakiusi projektą ketinanti perimti bendrovė „Hanner“.  

A. Avulis: noras dalyvauti projekte kasdien mažėja

Nekilnojamojo turto bendrovės „Hanner“, pažadėjusios perimti projektą, savininkas Arvydas Avulis kartoja, kad objekto pigiau pastatyti neįmanoma.

Jo teigimu, siūlant didinti būsimos koncesininkės finansavimo dalį indeksuotame projekte, iš dalies atsisakyta anksčiau suteiktų statybos finansavimo nuolaidų. 

„Kadangi mums tenka daugiau prisiimti (atsakomybės – BNS) už kainos padidėjimą dėl infliacijos, tai mes pateikėme argumentus, kad mes tada negalime daryti nuolaidų dėl refinansavimo“, – BNS sakė A. Avulis.  

„Hanner“ savininkas tikisi, kad Europos Komisija (EK) iki birželio pritars koncesijos sutarties su indeksuota projekto kaina pakeitimams, o stadioną pavyks pastatyti iki 2026-ųjų pabaigos. 

„Su kiekviena diena to noro dalyvauti (projekte – BNS) lieka mažiau. Jeigu dar čia tęsis diskusijos, tai pasiūlysime politikams patiems eiti ir statyti stadioną“, – teigė A. Avulis.

„Ar yra prasmė dabar stovėti, nieko nedirbti, o paskui pasako dirbkit, bet nelieka laiko“, – kalbėjo jis.    

Vilniaus savivaldybės Komunikacijos skyriaus atstovas Gabrielius Grubinskas BNS sakė, kad jei miesto taryba trečiadienį patvirtins patikslintą projektą, sutarties pokyčiai skubiai bus perduoti Europos Komisijai (EK). Anot jo, jos išvadą tikimasi gauti iki vasaros. 

EK turėtų patvirtinti, kad pakeitimais nėra suteikiama neteisėta valstybės pagalba. 

A. Avulis anksčiau teigė, kad stadiono koncesininkės įmonės „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ pagrindinės akcininkės „Venetus Capital“ akcijas iš investicijų bendrovės „BaltCap“ išpirktų tik gavus EK  išvadą.  

Opozicija: į VPT pastabas nepakankamai atsižvelgta

Opozicijoje dirbantys sostinės tarybos nariai sako, kad savivaldybė nepakankamai atsižvelgė į VPT pastabas, todėl komplekso kainos indeksavimo pakeitimams nepritars. 

„Valdančioji koalicija sugriovė kvorumą, neatėjo į posėdį (penktadienį – BNS), tai trečiadienį mes šitų siūlymų tiesiog nepalaikysime“, – BNS sakė didžiausios opozicinės „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vydūnas Sadauskas.

„Neįsivaizduojame, kaip gerai būtų atstovaujama savivaldybė, jeigu esant tiek VPT pastabų tu nusideri grubiai apie 20 tūkst. eurų“, – kalbėjo jis. 

„Laisvės ir teisingumo“ frakcijos taryboje praėjusį penktadienį inicijuotas neeilinis posėdis dėl Nacionalinio stadiono neįvyko nesusirinkus būtinam tarybos narių skaičiui.

Opozicijos atstovas Aleksandras Nemunaitis sako, kad išaugusi komplekso kaina toliau lieka pasidalyta neproporcingai tarp savivaldybės ir koncesininko.

„Savivaldybės administracija atstovauja koncesininkui, o ne viešajam interesui, jeigu net tokioje situacijoje pralaimi derybas“, – BNS sakė A. Nemunaitis. 

Jis pabrėžė, kad projektą ketinanti perimti „Hanner“ vis dar nėra koncesijos sutarties šalis, todėl savivaldybė esą neviešai derasi su „žmogumi iš gatvės“. 

„Man atrodo, kad tiek administracija, tiek žurnalistai, tiek mes visi likę kvailio vietoje. Nėra pasirašyta net preliminarių susitarimų“, – teigė A. Nemunaitis.

„Kas per formatas ateiti nekilnojamo turto magnatui derėtis neviešai ir diktuoti sąlygas miestui?“ – kalbėjo opozicijos atstovas. 

Valstybės įsipareigojimai mažėtų 20 tūkst. eurų

Komplekso statybos kainą, kaip ir anksčiau, siūloma indeksuoti 40,35 proc. Tačiau pritarus sutarties pakeitimams savivaldybės ir Vyriausybės dalis mažėtų nuo 28,7 iki 26,12 proc., o „Hanner“ dalis didėtų nuo 11,6 iki 14,23 proc. (nuo 9,5 mln. eurų iki 10,9 mln. eurų, be PVM).

Savivaldybės ir Vyriausybės įsipareigojimų suma mažėtų 19,9 tūkst. eurų iki 157,24 mln. eurų (su PVM), tačiau būtų 1,18 mln. eurų didesnė nei iki indeksavimo. Indeksavus vien statybos kainą ji didėtų 24,11 mln. eurų (su PVM) – nuo 94,54 mln. eurų iki 118,71 mln. eurų, tačiau būtų 2,96 mln. eurų mažesnė nei patvirtinta vasarį.

Vis dėlto perskaičiavus palūkanas ir padidėjus finansavimo kaštams savivaldybei nuo anksčiau planuotų 13,07 mln. eurų iki 15,56 mln. eurų (2,5 mln. eurų) pabrangtų papildomi darbai – 3 tūkst. stadiono vietų įrengimas bei universalios arenos statybos. 

Išsimokėdama koncesininkei už jos investicijas ne per 22 metus, o per dvejus, savivaldybė sutaupytų 37,7 mln. eurų palūkanų – beveik 443 tūkst. eurų mažiau nei planuota vasarį.

Projekto operavimo kaštai nesikeistų ir siektų 8,97 mln. eurų (su PVM).

VPT balandį paskelbė, jog indeksuotame koncesijos sutarties projekte trūksta kainos apskaičiavimo pagrįstumo, todėl sostinės savivaldybė bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija rizikuoja permokėti.

Apie tai, kad kad atsižvelgus į VPT išvadas dėl indeksavimo, miestas gali prarasti „Hanner“ suteiktas nuolaidas, anksčiau teigė tiek A. Avulis, tiek sostinės savivaldybė. Būsima koncesininkė anksčiau derybų metu atsisakė 2 proc. refinansavimo mokesčio (2,4 mln. eurų) ir sumažino skolinimosi palūkanas daugiau nei 1 proc. (2,6 mln. eurų). 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder