Viceministrė: po mokesčių reformos GPM didėtų apie 5 tūkst. ūkininkų

Priėmus su mokesčių reforma pasiūlytus gyventojų pajamų mokesčio (GPM) pakeitimus, mokestinė našta padidėtų apie 5 tūkst. ūkininkų, o trečdaliui GPM mažėtų, sako finansų viceministrė Rūta Bilkštytė.

„Savarankiška veikla užsiimančių ūkininkų iš viso yra 36 tūkst. Iš 36 tūkst. tik 8 tūkst. deklaruoja ir moka GPM. Reiškia, kad iš visų ūkininkų tik 22 proc. moka GPM.

Trečdaliui ūkininkų GPM sumažės, nes jie deklaruoja apmokestinamąsias pajamas iki 15 tūkst. eurų“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje teigė R. Bilkštytė.

„Reiškia, kad iš 8 tūkst. ūkininkų, tik maždaug 5 tūkst. ūkininkų mokės šiek tiek didesnį pajamų mokestį“, – kalbėjo ji.

Finansų ministerijos parengtame GPM įstatymo projekte mokesčio tarifą iki 2026 m. siūloma palaipsniui pakelti nuo 15 iki 20 proc. Rugpjūčio pradžioje GPM ir kitus mokesčių reformos pasiūlymus pradėjo svarstyti parlamento komitetai.

Anot viceministrės, rengiant GPM pokyčius „atsižvelgta į žemės ūkio specifiką, išlaikytos atitinkamos sąlygos“.

Kartu R. Bilkštytė pažymėjo, kad kiekvienas ūkininkas mokestinę naštą gali pasiskaičiuoti Finansų ministerijos internetiniame puslapyje esančioje skaičiuoklėje.

„(Skaičiuoklėje – ELTA) galima įsivesti, sakykime, praėjusių metų pajamas, praėjusių metų išlaidas ir pasiskaičiuoti. Ir tuo pat metu įvertinti, jei, sakykime, planuojamos investicijos (...) ar į papildomas melioracijos išlaidas, kurios nusimato, ar papildomai į įrangos įsigijimą, kur nebūtų ribojamas traktorių ar kombainų naujumas“, – aiškino R. Bilkštytė.

ELTA primena, kad daug diskusijų sukėlusiam mokesčių sistemos peržiūros paketui Seimas po pateikimo pritarė birželio pabaigoje.

GPM projekte, be kita ko, dar siūloma kilstelti bendrųjų metinių gyventojo pajamų ribą, nuo kurios taikomas papildomas 7 proc. mokesčio tarifas, nuo 120 iki 180 vidutinių darbo užmokesčių (VDU), o papildomu 5 proc. tarifu apmokestinti pajamas tarp 60 ir 120 VDU.

Be to, priėmus pakeitimus, daugiau asmenų turėtų mokėti nekilnojamojo turto mokestį, keistųsi kai kurių lengvatų taikymo tvarka, būtų įvesta minimali nedarbo išmoka.

Pasak finansų ministrės Gintarės Skaistės, reformos naudą – dėl didinamo neapmokestinamojo pajamų dydžio – pajustų 800 tūkst. gyventojų arba 70 proc. visų šalies dirbančiųjų, kurių pajamos siekia iki vieno VDU. Tuo metu mokestinė našta, pakeitus GPM modelį, padidėtų apie 17,5 tūkst. individualiai dirbančių asmenų.

Kritiką reformai bendru pareiškimu yra išsakiusios 54 verslo ir profesinės asociacijos. Kreipimąsi į Seimo frakcijas ir komitetus parengusios verslo struktūros ragina parlamentą atmesti siūlymus didinti gyventojų pajamų apmokestinimą, motyvuodamos tuo, kad mokesčių didinimas pablogins šalies verslo aplinką, pakenks Lietuvos konkurencingumui ir paskatins šešėlinę ekonomiką.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder