Atominė elektrinė

Lenkiškas atomas elektros neatpigins: netoli Lietuvos planuojama statyti dar vieną atominę elektrinę

(6)

Netoli Lietuvos planuojama statyti dar vieną atominę elektrinę (AE), tačiau šįkart nei Lietuvos institucijos, nei politikai isterijos nekelia. Galbūt todėl, kad ji - už 200 km nuo mūsų sienos, o ne 30 km, kaip yra Astravo AE atveju. O galbūt todėl, kad ją nori statyti ne Rytų valstybė, o Lenkija, kuri, priešingai nei Baltarusija, savo veiksmus derina su kaimynėmis.

„Vakaro žinių" kalbinti ekspertai ramina, kad jokio pavojaus naujoji AE nekeltų, tačiau ir tiesioginės ekonominės naudos nepajusime - negausime pigesnės elektros.

Prie Baltijos jūros

„Lenkija informavo Lietuvą apie Lenkijos aplinkos apsaugos generalinio direktoriaus priimtą sprendimą dėl pirmosios Lenkijoje branduolinės elektrinės statybos ir eksploatavimo projekto.

Šis sprendimas priimtas atlikus planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą ir nustato aplinkosaugos sąlygas, kurių privaloma laikytis įgyvendinant projektą", - teigiama Lietuvos Aplinkos ministerijos pranešime.

Branduolinę elektrinę, kurios numatoma galia būtų iki 3750 MWE, planuojama statyti Liubiatovo-Kopalino vietovėje. Vietovė yra prie Baltijos jūros ir nutolusi nuo Lietuvos apie 200 km atstumu.

Numatoma įrengti tris „Westinghouse Electric Company LLC" AP1000 branduolinius reaktorius trijuose branduolinės energijos blokuose su atvira aušinimo sistema, naudojančia jūros vandenį.

Planuojama ūkinė veikla įrašyta į Jungtinių Tautų Europos Ekonominės Komisijos Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste 1 priedą, tai yra ji gali daryti reikšmingą neigiamą tarpvalstybinį poveikį.

Pretenzijų neturi

„Sprendimas dėl būtinybės atlikti pirmosios Lenkijoje branduolinės elektrinės projekto tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo procedūrą priimtas 2015 m. ir išsiųstas užsienio šalims, įskaitant Lietuvą.

Lietuva informavo apie ketinimą dalyvauti tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo procedūroje 2016 m. ir šį ketinimą pakartotinai patvirtino 2022 metų pradžioje.

Aplinkos ministerija, kaip atsakinga už tarpvalstybines konsultacijas dėl poveikio aplinkai vertinimo institucija, viso proceso metu konsultavosi su atsakingomis Lietuvos institucijomis ir sudarė galimybę pasisakyti dėl projekto ir poveikio aplinkai vertinimo Lietuvos visuomenei.

Apibendrinti Lietuvos institucijų ir visuomenės pasiūlymai buvo pateikti Lenkijai.

Lenkijai atsakius į visus Lietuvos pateiktus klausimus, ministerija pateikė Lenkijai Lietuvos poziciją, kad tolimesnės tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo procedūros nereikalingos", - pažymi Aplinkos ministerija.

Patikimas dalykas

Energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas „Vakaro žinioms" sakė, kad baimintis galimų statybų palyginti netoli Lietuvos sienos nereikia.

„Mes pernelyg tų atominių elektrinių esame įsibaiminę.

Dabar vyksta atominių elektrinių atgimimas. Saudo Arabijoje vykusiame posėdyje dėl klimato kainos labai daug šalių pareiškė, kad turime didinti atominių elektrinių galią, kiekį ir taip sumažinti klimato kaitą.

Vidurio Europos valstybės nuo Lenkijos iki Bulgarijos ir Prancūzijos irgi planuoja AE plėtrą. Dabar, kai naudojamos naujausios technologijos, AE yra labai patikimas dalykas, kurio nereikėtų baimintis", - ramino profesorius.

Paprašytas įvertinti hipotetiškai, ar, įvykus blogiausiam scenarijui (tarkime, rimtai avarijai), Lietuvai kiltų pavojus, ekspertas sakė, kad pavojus kiltų, tačiau netiki, jog avarijos tikimybė yra didelė.

„Prisiminkime kad ir tą patį Černobylį, kuris nutolęs bene 700 km nuo mūsų. Avarijos pasekmės neaplenkė ir mūsų.

Tačiau esant dabartinėms technologijoms avarijos tikimybė tokia menka, kad neverta net kalbėti. Dėl aplinkosauginių dalykų, kad jūros vanduo bus naudojamas aušinimui, irgi nėra pagrindo nerimauti. Ekologiniai klausimai keliami į pirmą vietą ir nemanau, kad yra likę kokių nors spragų", - teigė V.Jankauskas.

Elektros negausim

Pasak jo, Lenkijos, turinčios keliolika kartų daugiau nei Lietuva gyventojų, elektros poreikio planuojama AE jokiu būdu nepatenkintų.

„Lenkijai reikia labai daug elektros, todėl planuoja 5 dideles AE statyti ir dar daug mažų. Mat jiems reikia pakeisti visas anglimi varomas elektrines - yra spaudžiami tai daryti.

Neužtenka plėtoti vien atsinaujinančią energetiką. Lietuvai tikėtis kažkokios ekonominės naudos iš to nereikėtų - tikrai negausime pigesnės elektros iš Lenkijos AE, nes, kaip minėjau, jos pačios poreikiai yra didžiuliai.

Juo labiau kad pirmojo bloko galima tikėtis ne greičiau nei po 10 metų. Tačiau gerai, kad tolimesnėje perspektyvoje Lenkija turės daug stabilios elektros. Lietuva, Latvija, Estija planuoja labai daug vėjo energetikos. Visų pirma - jūroje.

Tačiau visada bus problemų, kad vėjas ne visada pučia, o reikės stabilios generacijos. Lenkijoje ta generacija bus stabili, todėl visoje elektros sistemoje bus didesnis stabilumas, mažiau bus atvejų, kai paklausa viršys pasiūlą ir dėl to būna kainų šuolis.

Nebereikės žiūrėti į dangų laukiant, ar papūs vėjas: AE dirbs visą laiką", - akcentavo V.Jankauskas.

Siūlė statyti kartu

Pasak jo, kai Lietuva norėjo statyti Visagino atominę elektrinę, tam Lenkija labai pritarė ir siūlė statyti kartu: Baltijos šalys su Lenkija.

Tačiau, kadangi pastarajai reikėjo žymiai didesnių kiekių, ji norėjo, kad vienas blokas būtų skirtas vien Lenkijai. „Tada Lietuvos politikai pradėjo aiškinti, kad taip būtų negerai: esą jums būtų elektra, o pas mus liktų atliekos. Ir su tuo nesutikome", - priminė ekspertas.

V.Jankauskas pabrėžė, kad kalbantys, jog atominė energetika yra daug pigesnė, nėra teisūs, nes vis labiau keliami gamtosauginiai reikalavimai, kurie kelia branduolinės energetikos kainas.

Komentuoja energetikos ekspertas prof. Jurgis VILEMAS:

Organizatorių nuotr.

„200 km atstumas - tai ne 30 km atstumas nuo Astravo. Atstumas pakankamai didelis, kad koks nors ne itin didelis incidentas keltų pavojų.

O kalbėti apie galimą didelį incidentą iš viso neverta. Mat lenkai planuoja tris JAV kompanijos „Westinghouse Electric Company LLC" reaktorius.

Garsi kompanija, maždaug 70 proc. amerikiečių elektrinių ji pastatė ir nė apie vieną incidentą neteko girdėti", - akcentavo J.Vilemas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Lenkija įsileistų visus tarptautinius ekspertus, kurie tikrai sužiūrėtų, jog atominė jėgainė būtų statoma be jokių trūkumų.

„Be to, dar labai daug vandens nutekės, kol AE bus pastatyta, nes visų pirma pačioje Lenkijoje turės būti suderinti saugos reikalavimai, kurie paskui turės būti suderinti su kaimyninėmis valstybėmis.

O per tą laiką technologijos dar labiau patobulės, nors jau ir dabar minėtos kompanijos technologijos yra itin patikimos.

Lenkija, kuriai reikia atsisakyti anglies, be atominės energetikos neišsiverstų: vėjo nėra ypatingai daug, saulės taip pat.

Lenkai neturi pasirinkimo, todėl mums reikia su tuo susitaikyti. Juo labiau kad, kaip minėjau, jokio pavojaus nėra.

Noriu pasakyti, kad visos dabartinės elektrinės yra saugios. Kad ir ta pati Astravo AE yra pakankamai aukšto technologinio lygio - technologijos daug kur išbandytos, naudojamos ne vienoje valstybėje.

Kitos šalys toliau jas užsakinėja: Indija, Egiptas, Turkija ir t.t. Kaip matote, dabar ir pas mus triukšmas dėl Astravo nurimo, tik importas iš tos pusės uždarytas", - reziumavo J.Vilemas

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder