Tarptautinis valiutos fondas: Rusijos ekonomikai po 2023 m. gresia "pražūtingos" pasekmės

(1)

Sausio mėn. priimtas TVF sprendimas padidinti Rusijos 2023 m. BVP prognozę iki +0,3 % sulaukė daug kritikos. Tačiau tokia prognozė yra todėl, kad Maskvai pavyko nukreipti naftos srautus iš Europos į kitas šalis, o ateityje Ukrainoje prasidėjusio karo pasekmės Rusijai bus "labai pražūtingos", paaiškino fondo vykdomoji direktorė Kristalina Georgijeva.

"Jei pažvelgtumėte į mūsų vidutinės trukmės prognozes, jos rodo, kad Rusijos ekonomika susitrauks mažiausiai 7 proc.", - sakė ji CNN.

Ilgainiui ekonomika pradės vis labiau kentėti nuo kvalifikuotų darbuotojų trūkumo dėl emigracijos, taip pat nuo technologijų atotrūkio.

Be to, sankcijos pradės daryti poveikį energetikos sektoriui, o teigiamas poveikis, kad Rusija ras naujų pirkėjų savo naftai, jos ekonomikai truks neilgai, sakė M. Georgieva:

Mes nematome, kad Rusija gautų kokios nors naudos iš to, ką ji padarė Ukrainai ir sau pačiai.

Netrukus po to, kai prasidėjo karas ir sankcijos, daugelis analitikų prognozavo, kad 2022 m. Rusijos ekonomika smuks 8-10 % (o Tarptautinių finansų institutas prognozavo 15 % nuosmukį).

TVF balandžio mėn. tikėjosi, kad 2022-2023 m. dvejus metus ekonomika smuks atitinkamai 8,5 % ir 2,3 %.

Tačiau galiausiai TVF apskaičiavo, kad 2022 m. BVP sumažės tik 2,2 %.

Pagrindinės priežastys, dėl kurių nominaliai BVP nesumažėjo tiek, kiek tikėtasi, buvo šios

Rekordinės lėšų įplaukos iš daug brangesnės naftos ir dujų eksporto, gerokai padidėjusios vyriausybės išlaidos karinėms išlaidoms (ir gamyba gynybos bei susijusiuose sektoriuose),
agresyvūs Centrinio banko veiksmai, kuriais jis tiesiog uždarė bankų sistemą, neleisdamas finansų krizei išplisti ir į realųjį sektorių.

Šių metų prognozės labai skiriasi. TVF tikisi 0,3 % augimo, o Rusijos bankas prognozuoja, kad BVP pokytis svyruos nuo -1 % iki +1 %.

Reitingų agentūra Moody's tikisi 3 %, Pasaulio bankas - 3,3 %, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija - 5,6 %, o Alfa Bank - 6,5 % nuosmukio (tai beveik pesimistiškiausias įvertis).

TVF netikėtai prognozuoja Rusijos ekonomikos augimą 2023 m.

Džefris Sonnenfeldas (Jeffrey Sonnenfeld), Jeilio universiteto Aukštosios vadybos mokyklos profesorius ir vyresnysis asocijuotas prorektorius, Stivenas Rošas (Stephen Roche), buvęs "Morgan Stanley Asia" pirmininkas ir vyriausiasis ekonomistas, Stivenas Tianas (Stephen Thian), Jeilio universiteto Verslo lyderystės instituto tyrimų direktorius ir buvęs "Rockefeller Capital" investicijų analitikas, neseniai užsipuolė TVF, kaltindami jį neatsakingumu.

Dar prieš karą Rosstat koregavo savo metodologiją ir duomenis, kad jie atitiktų Rusijos valdžios institucijų pageidavimus, o jam prasidėjus daugelis duomenų nustojo būti skelbiami, teigė ekonomistai žurnalo Fortune skiltyje.

Rusija pažeidžia TVF protokolą, kuriame reikalaujama, kad šalys narės pateiktų skaidrią, įrodymais pagrįstą išsamią statistiką.

Todėl fondas paprasčiausiai neturi duomenų, kad galėtų nepriklausomai apskaičiuoti bet kokį BVP, nesvarbu, ar tai būtų išlaidos, gamyba, ar pajamos, "jis yra aklas", tvirtina ekonomistai:

Naivu kartoti paskui Putiną jo paties išgalvotas BVP prognozes, faktiškai pateisinant ir įteisinant šiuos ekonominius mitus be jokio patikrinimo - iš tiesų, be jokios nepriklausomos analizės.

Be grynai ekonominių ir statistinių veiksnių, Rusijos ekonomikos rezultatai labai priklausys nuo verslo, valdžios institucijų ir vartotojų lūkesčių, sako ekonomistas Andrejus Jakovlevas, Harvardo universiteto Deiviso centro vizituojantis mokslininkas.

O šie lūkesčiai taps "labai stipriu neigiamu veiksniu, kurio poveikį matysime artimiausiais mėnesiais - kartu su biudžeto įplaukų mažėjimu, priverstiniu didžiųjų įmonių pelno atsiėmimu, didėjančiomis importuojamų komponentų tiekimo problemomis ir paklausos mažėjimu".

Iki mobilizacijos daugelis Rusijos gyventojų manė, kad galima ir toliau gyventi kaip iki karo, "tačiau po rugsėjo 21 d. tiek verslo, tiek civilinių pareigūnų regionuose lygmeniu visi suprato, kad dabar tai yra jų karas".

Kartu niekas nežino, kada ir kaip jis baigsis, priduria Jakovlevas:

Po 2022 m. vasario 24 d. Rusijos ekonomika neturi jokių perspektyvų, o 2023 m. šios aklavietės suvokimas greičiausiai taps visuotinis.

Šaltinis: "The Moscow Times"

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder