„Švyturys-Utenos alus“ gėrimus pilstys į tvaresnę tarą: PET buteliai - iš ne mažiau kaip 30 proc. perdirbto plastiko

Susidarančių plastiko atliekų mažinimas ir žiedinės ekonomikos principų įtvirtinimas yra ne mažiau nei tiesioginių CO2 emisijų mažinimas svarbus uždavinys. 

Šiai sričiai itin daug dėmesio skiria vienas didžiausių Lietuvos gėrimų gamintojų „Švyturtys-Utenos alus“.

Nelaukdama nuo 2025-ųjų įsigaliosiančio Europos Sąjungos reikalavimo užtikrinti, kad visuose Bendrijoje pagaminamuose PET buteliuose būtų ne mažiau kaip 25 proc. perdirbto plastiko, bendrovė jau iki šių metų pabaigos planuoja visoje savo produkcijai naudojamoje plastikinėje taroje pasiekti 30 proc. perdirbto plastiko dalį.

Tvaresni buteliai - jau apyvartoje

„Carlsberg Group“, kuriai priklauso „Švyturys-Utenos alus“, integruotos tiekimo grandinės Baltijos šalyse direktorius Marius Šveistrys sako, kad žvelgiant iš technologinės pusės užtikrinti kuo didesnę perdirbto plastiko dalį PET taroje nėra taip paprasta. 

Buteliai privalo atitikti tam tikrus sandarumo, svorio, atsparumo aplinkos poveikiui reikalavimus. Dėl to pastaruosius dvejus metus buvo vykdomi išsamūs įvairių kompozicijų butelių bandymai.

Ištestavus skirtingus variantus pasirinktas šiuo metu optimalus - 30 proc. perdirbto plastiko savo sudėtyje turintys buteliai. Ateityje ši dalis bus toliau didinama.

„Jau kurį laiką į apyvartą išleidžiame naujuosius butelius, sudėtyje turinčius 30 proc. perdirbto plastiko. 

Tai leis iki metų pabaigos bendrą mūsų PET taroje naudojamo perdirbto plastiko dalį padidinti nuo dabartinių 12 proc. iki 30 proc. 

Tokiu būdu per metus sunaudosime maždaug 300 t mažiau pirminės PET žaliavos. O tai leis reikšmingai sumažinti ir mūsų gamybos grandinės CO2 emisijas“, - sako M. Šveistrys.

Mažinti plastiko naudojimą padeda inovacijos

Anot M. Šveistrio, įmonė ne tik siekia naudoti daugiau perdirbto plastiko, bet taip pat mažinti bendrą plastiko poreikį. 

Jau anksčiau bendrovėje įdiegtos gamybos proceso ir pakuočių dizaino inovacijos, kurios leido paploninti plastikinių butelių kaklelius ir sunaudoti mažiau plastiko kamšteliams. 

Plastiko kiekiai sumažinti ir paskirų butelių supakavimui skirtose pakuotėse. Nors žvelgiant į vieną butelį toks plastiko kiekio sumažinimas galbūt ir neatrodo įspūdingai, pagaminamų tūkstančių taros vienetų kontekste gaunamas reikšmingas sutaupymas.

Dar prieš dvejus metus „Švyturys-Utenos alus“ Lietuvos rinkoje pirmasis pristatė ir pilnai iš perdirbto plastiko pagamintus butelius. 

Skaičiuojama, kad naudojant tokias rPET vadinamas pakuotes į aplinką išmetamas 3 kartus mažesnis CO2 kiekis nei iš pirminės PET žaliavos pagamintų pakuočių atveju. 

rPET buteliai taip pat yra pilnai perdirbami, todėl gali dalyvauti praktiškai uždarame gamybos-perdirbimo cikle, ko ir siekiama pereinant prie žiedinės ekonomikos. 

Vien rPET butelių įtraukimas tarp naudojamų pakuočių gėrimų gamintojai CO2 emisiją per metus leidžia sumažinti 551 tona.

Siekia ambicingų tvarumo tikslų

Anot M. Šveistrio, sunaudojamos pirminės neperdirbtos plastiko žaliavos kiekių mažinimas atitinka „Carlsberg“ grupės „Kartu link nulio ir toliau“ (angl. Together Towards Zero And Beyond") strategijos tikslus ir gaires. 

Ši strategija yra ankstesnio grupės tvarumo veiksmų plano tęsinys ir apibrėžia grupės įmonių įsipareigojimus aplinkosaugos, socialinės atsakomybės bei valdysenos srityse.

„Kaip ir kitos grupės įmonės, „Švyturys-Utenos alus“ iki 2040 metų visame žaliavų, gamybos, transportavimo ir prekybos cikle siekia nebepalikti jokio pridėtinio CO2 pėdsako. 

Kelyje link to jau nemažai nuveikta - pavyzdžiui, bendrovės daryklos Lietuvoje naudoja tik iš atsinaujinančių išteklių gaunamą energiją. 

Pastangos mažinti neperdirbto plastiko sunaudojimą taip pat reikšmingai prisidės prie šio tikslo“, - neabejoja M. Šveistrys.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder