būsto sandorių aktyvumas sausį nukrito į seniai nematytas žemumas

Siūlo įsigyti būstą be pradinio įnašo: įspėja, kada galite likti ir be buto, ir be pinigų

(1)

Ką daryti, jeigu žmogus labai nori įsigyti būstą, bet neturi sukaupęs pakankamai pinigų sumokėti už jį iš karto ar bent jau pradiniam įnašui? Tokiems pirkėjams nekilnojamo turto (NT) vystytojai siūlo išperkamosios nuomos galimybę.

 

Svarsto apie išperkamąją nuomą

Gyventojai irgi baiminasi galimų rizikų, tačiau nuomotis ir kaupti pinigus pradiniam įnašui jiems atrodo patraukliau negu mokėti nuomą kažkam kitam.

Portalo tv3.lt skaitytoja Akvilė pasakojo, kad šiuo metu nuomojasi būstą, tačiau norėtų įsigyti savo.

„Pradinio įnašo sukaupusi neturiu, tačiau galvoju apie išperkamosios nuomos galimybę. Nenoriu kažkam kitam mokėti nuomą, geriau ją mokant sukaupti ir pradinį įnašą.

Ji skaičiavo, kad šiuo metu nuomai išleidžia 450 eurų. Per metus susidaro 5,4 tūkst. eurų. Ir ši suma tiesiog paleidžiama vėjais. O galėčiau tuos pinigus ar dar didesnę sumą skirti pradinio įnašo kaupimui“, – skaičiavo mergina.

Tačiau ji tikino girdėjusi ir neigiamų atsiliepimų, apie šį, būsto įsigijimo, būdą.

„Girdžiu gąsdinimų, kad mokėsiu didesnę nuomą, kaupsiu pradinį įnašą, o paskui negausiu paskolos. Todėl visos pastangos ir sukaupti pinigai nueis perniek.

Galbūt įmanoma nuo to apsidrausti ar tiesiog reikia priimti visas rizikas perkant būstą išperkamosios nuomos būdu“, – svarstė Akvilė.

Pataria įsivertinti galimybes gauti paskolą

Bendrovės „Mano numai“, valdančios prekės ženklą „Numai“, vadovas Aurimas Čiagus teigė, kad lietuviai būsto įsigijimui vis dažniau renkasi išperkamosios nuomos, dar kitaip „Nuomokis ir pirk“, paslaugą.

Anot bendrovės vadovo, nusprendus rinktis išperkamąją nuomą, gyventojams sutartyje yra fiksuojama būsto kaina, kuri sutarties laikotarpiu standartiškai nekinta. Žmonės žino, už kokią kainą pirks savo namus ateityje ir kiek jiems reikės sutaupyti pradiniam įnašui.

„Taip asmeninis turtas pradedamas kaupti dar būnant nuomininku, o pirkdamas būstą žmogus jau yra padidinęs savo kapitalą.

Išsirinkus būstą su išperkamąja nuoma, pradinį įnašą sutaupyti pavyksta vidutiniškai per 2–3 metus“, – komentavo A. Čiagus.

Jis tikino, kad varstančių išperkamąją nuomą klientų baimės nesiskiria nuo tų, kurie būstą perka iškart su paskola.

„Įprastai jaudinamasi dėl įsipareigojimų dydžio, ar pavyks juos vykdyti laiku. Taip pat nerimą kelia dvejonės, ar pasirinktas geras būstas. Tai yra vienas didžiausių pirkinių gyvenime, tad natūralu, kad pirkimo procesas sukelia kiek daugiau nerimo.

Todėl prieš nusprendžiant įsigyti būstą išperkamosios nuomos pagalba, reikėtų įsivertinti planus ilgesniuoju laikotarpiu bei asmenines galimybes gauti būsto paskolą banke, atėjus laikui būstą išsipirkti“, – patarė A. Čiagus.

Išperkamoji nuoma atsieis brangiau

NT brokeris Mantas Mikočiūnas sakė, kad gyvenamojo būsto išperkamoji nuoma turi būti naudinga abiem pusėms.

„Jeigu būstas išperkamąja nuoma bus parduodamas rinkos kaina, pardavėjo atvžvilgiu toks sandoris nelogiškas. Juk pardavėjas visada bus suinterisuotas pinigus gauti dabar, o ne po dviejų ar trejų metų.

Tačiau yra atvejų, kuomet žmonės neturi sukaupę pradinio įnašo. Jiems vieninteliu išsigelbėjimu ir tampa išperkamoji nuoma. Tokiu atveju pardavėjas užsifiksuoja didesnę pardavimo kainą, kurios negautų parduodamas įprastomis sąlygomis. Arba jis prie kiekvienos mėnesinės nuomos įmokos prideda palūkanas, kokį nors procentą, kurį uždirba“, – pastebėjo NT brokeris.

Anot jo, išperkamąją nuomą dažniausiai siūlo NT vystytojai, fiziniai asmenys, tokiu būdu parduoti būsto nenori.

„Fiziniai asmenys neturi galimybės laukti 2–3 metus. Įprastai pardavėjas, kuris parduoda būstą, jau yra sugalvoję, kam skirs pinigus. Ir jų jam reikia čia ir dabar“, – komentavo M. Mikočiūnas.

Būsto įsigijimas visada rizikingas?

Įmonės „Realdata“ vadovas, NT ekspertas Arnoldas Antanavičius sakė, kad pirkdami būstą išperkamosios nuomos būdu žmonės rizikuoja, tačiau patys tas rizikas gali ir suvaldyti.

„Blogiausia, kas gali nutikti, jeigu žmogus negaus paskolos, jis bus sumokėjęs už nuomą su papildoma priemoka.

Tačiau šiandien sudarydamas sandorį, žmogus iš karto susidera dėl būsto kainos. Niekas nežino, kokia ji bus ateityje, jeigu būsto kainos kils, žmogus išloš. Bet jeigu būsto kaina po kelių metų sumažės, jis privalės mokėti tą didesnę sumą, kurią ir sumokėjo“, – komentavo NT specialistas.

Anot jo, apskritai gyventojai pirkdami būstą rizikuoja.

„Net jeigu žmogus perka būstą ne išperkamosios nuomos principu, nežino, kaip keisis ateityje kainos. Todėl prieš perkant būstą geriausia skaičiuoti, kas labiausiai apsimoka šiuo metu“, – patarė A. Antanavičius.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder