Teismas: „Lifosa“ turi sumokėti daugiau nei 14 mln. eurų VIAP mokesčio

Šimtamilijoninis klausimas: prie skęstančios „Lifosos“ vairo savo žmones norėtų turėti garsiausios advokatų kontoros?

Kėdainiuose veikianti „Lifosa“ šiuo metu yra viena didžiausių ir moderniausių Lietuvoje trąšų gamybos bendrovių. Tiksliau, buvo – kilus karui Ukrainoje, ES uždėjo sankcijas vienam turtingiausių Rusijos oligarchų Andrejui Melničenkai, netiesioginiam „Lifosos“ savininkui, todėl kovo 9 d. „Lifosos“ sąskaitos buvo įšaldytos, o dar po mėnesio bendrovė veiklą sustabdė.

Tik bėda – „Lifosa“ yra viena didžiausių mokesčių mokėtojų Lietuvoje, taip pat šimtamilijoninis verslas (vien tik į gamyklos rekonstrukciją šių metų pradžioje buvo planuota investuoti 150 mln. eurų). Galbūt dėl šios priežasties, o gal ir dėl kitų Finansų ministerija šiuo metu vykdo laikinojo administratoriaus „Lifosai“ atranką, o pastarojo paieškos vyksta po paslapties šydu.

Šaltiniai portalui teigė apie esančią galimybę, kad „Lifosos“ administravimu domisi ir garsiausios Lietuvos advokatų kontoros, suinteresuotos prisidėti prie galimybės valdyti šimtamilijoninį turtą.

Alfa.lt duomenimis, Valdymo koordinavimo centras (VKC) praėjusią savaitę baigė atranką ir pateikė Finansų ministerijai tris kandidatūras, iš kurių turėtų būti atrinktas laikinasis „Lifosos“ administratorius. „Šiandien Finansų ministerija pradeda laikinojo administratoriaus atrankos procedūrą iš trijų VKC pasiūlytų kandidatų“, – portalui gegužės 5-ąją patvirtino ministerijos atstovai.

Tačiau Finansų ministerija atsisakė nurodyti, kas yra minėti trys kandidatai. „Kadangi dalyviai yra identifikavę, kad nesutinka būti paviešinti, kol nepriimtas sprendimas, pavadinimų viešinti negalime“, – nurodė Finansų ministerijos atstovė Daiva Baužienė.

To paties portalas pasiteiravo ir VKC vadovo Vido Danieliaus. Tačiau pastarasis teigė nenorintis kalbėti už ministeriją. „Atrankos procesas yra persikėlęs į Finansų ministeriją, kuri ir priims galutinį sprendimą. Nenorėdamas pakenkti atrankos procesui, visus komentarus paliksiu Finansų ministerijai“, – nurodė V. Danielius.

Organizatorių nuotr.

„Lifosos“ likimas šiuo metu Finansų ministerijos rankose. Alfa.lt

Vieną iš trijų kandidatų portalui visgi pavyko sužinoti. Nemokumo administratoriaus „Valnetas“, jau administruojančio „Snoro“ ir Ūkio banko bankrotų procesus, vadovas Gintaras Adomonis Alfa.lt patvirtino, kad dalyvauja atrankoje. „Paskaitėme skelbimą, pateikėme dokumentus. Kaip toliau, dar nežinau. Ar atitinkame reikalavimus, ne man spręsti“, – sakė G. Adomonis.

Šioje vietoje reikėtų pasakyti, kad, nors atrankoje greičiausiai dalyvauja vien nemokumo administratoriai, pastariesiems vieniems veikti būtų sunku, todėl, portalo šaltinių teigimu, į atranką gali būti einama jau susitarus su tam tikromis advokatų kontoromis.

„Valneto“ vadovas portalui patvirtino, kad atrankoje dalyvauja ne vienas, bet jungtinėmis pajėgomis. „Tai aišku, jungtinėmis. Ten vienas ne viską pajėgsi padaryti“, – sakė G. Adomonis. Tačiau pasiteiravus, kas „Valneto“ partneriai, G. Adomonis teigė nenorintis pasakyti.

„Aš nemanau, kol neatrinko, kol nesibaigė, ar tai svarbu. Tiesiog dalyvauja. Kad viešinčiau partnerius, turėčiau atsiklausti. Aš už save galiu kalbėti, už kitus nekorektiška būtų“, – sakė „Valneto“ vadovas.

Oligarcho milijonai ir Lietuvos advokatai

Vienintelis „Lifosos“ akcininkas – Šveicarijoje registruota, tačiau faktiškai Rusijos bendrovė „EuroChen Group AG“. Pagrindinis šio konglomerato savininkas ir naudos gavėjas – Rusijos milijardierius A. Melničenka.

Trąšų ir anglies energijos verslus valdantis A. Melničenka yra vienas turtingiausių Rusijos oligarchų. 2021 m. „Bloomberg“ teigė, kad A. Melničenka yra dešimtasis turtingiausias žmogus Rusijoje, valdantis 17,7 mlrd. JAV dolerių vertės turtą, o „Forbes“ teigimu, A. Melničenkos turtas vertas 19,8 mlrd. JAV dolerių, pats oligarchas yra ne dešimtasis, o septintasis turtingiausias Rusijos asmuo.

Prie A. Melničenkos turtų prisideda ir „Lifosa“. 2020 m. ši bendrovė skelbė gavusi 16,8 mln. eurų grynojo pelno. Tačiau, prasidėjus karui Ukrainoje ir pasipylus į Rusijos oligarchus nutaikytoms sankcijoms, ši auksinius kiaušinius dedanti višta dėl savo netiesioginio savininko liko nupešiota, tačiau leisgyvė. Ką dabar daryti su šimtamilijoninės vertės trąšų gamintoja, sprendžia Finansų ministerija, o tokios didelės vertės objektu, pasak portalo šaltinių, domisi ir žinomiausios Lietuvos advokatų kontoros – „Ellex Valiunas“, „TGS Baltic,“ „Sorainen“ ir kitos.

Tačiau tai patvirtinti sunku. Pavyzdžiui, „Ellex Valiunas“ vadovaujantis partneris ir veidas visuomenei Rolandas Valiūnas, portalui pasiteiravus apie VKC organizuotą atranką, atsakė: „Nieko apie tai nežinau.“

Organizatorių nuotr.

„Investuotojų forumo“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas. Alfa.lt

„Nežinau, apie ką jūs kalbate, kokia įstaiga. Niekad negirdėjau pavadinimo“, – teigė žinomas teisininkas, paklausus apie „Ellex Valiunas“ galimybę bendrai su bankroto administratoriais prisidėti prie „Lifosos“ gelbėjimo nuo kracho.

Galbūt taip pat būtų atsakęs ir „TGS Baltic“ vadovaujantysis partneris Vilius Bernatonis, tačiau su šiuo teisininku portalui nepavyko susisiekti.

Kliūtys

Portalo duomenimis, kas taps „Lifosos“ laikinuoju administratoriumi, gali jau paaiškėti dar šį pirmadienį. Tačiau išrinktą kandidatą dar turėtų patikrinti atitinkamos tarnybos ir institucijos.

O štai čia, portalo šaltinių teigimu, gali kilti problemų dėl didžiųjų Lietuvos advokatų kontorų. Anot šaltinių, „Lifosos“ administravime didžiausios lietuviškos advokatų kontoros greičiausiai negalėtų atstovauti, kadangi savo atstovautų ar atstovaujamų klientų sąrašuose turi kitų sankcionuojamų Rusijos verslininkų įmones.

Organizatorių nuotr.

Pasak su situacija susipažinusių šaltinių, kurie dėl savo ryšių su tomis pačiomis advokatų kontoromis nenori būti įvardijami, Vladimiro Putino rato oligarchams (kurie dažniausiai yra laikomi tiesiog V. Putino „piniginėmis“, maitinančiomis Kremliaus režimą) yra taikomos tarptautinės sankcijos, tad akivaizdu, kad sankcijų užtikrinimu negali rūpintis advokatų kontoros, kurios neseniai atstovavo ar tebeatstovauja vienam iš to paties artimo V. Putino rato oligarchų.

Negali, nes tai sukelia realią riziką, kad tokia kontrolė gali būti tik fasadinė, deklaratyvi, o minėtieji oligarchai ir toliau pelnysis iš sankcionuotų bendrovių, prižiūrimų tokių neabejotinai tarpusavyje susijusių oligarchų advokatų.

Didžiosios Lietuvos advokatų kontoros, deja, turi nemažai klausimų keliančių klientų.

Pavyzdžiui, „TGS Baltic“ atstovavo mineralinio vandens „Borjomi“ savininkei „IDS Borjomi Beverages Co. N.V.“. Nors „Borjomi“ šaltiniai yra Sakartvele, pastarosios bendrovės pagrindinis akcininkas yra Rusijos Federacijos bendrovė „Alfa group“, kuri priklauso Kremliui artimam oligarchui, milijardieriui Michailui Fridmanui. Pastarasis įvardijamas kaip labai svarbus Kremliaus režimo finansininkas ir šiuo metu yra sulaukęs gausybės sankcijų.

„Ellex Valiunas“ iki šiol tebedirba su elektros energijos tiekėja „Inter RAO Lietuva“, susijusia su Rusijos energetikos milžine „Inter RAO“. Kovą „Inter RAO Lietuva“ sąskaitos buvo užšaldytos, o jos akcijos pašalintos iš Vilniaus akcijų biržos dėl sąsajų su „Rosneft“ vadovu Igoriu Sečinu.

Savo skeletą spintoje turi ir „Sorainen“. Pastarosios advokatų kontoros klientu yra vienas didžiausių privačių Rusijos bankų „Alfa bank“, Lietuvoje bandantis prisiteisti iš verslininko, „Arvi ir Ko“ vadovo Vidmanto Kučinsko nemažą sumą.

Labai nepatvirtintais portalo duomenimis, nors pastarieji įvairių advokatų kontorų klientai ir ryšiai kelia tiek klausimų, tiek ir abejonių, kai kurių kontorų atžvilgiu nepatogias aplinkybes gali užgožti Finansų ministerijos palankumas – pastaroji ministerija, šaltinių teigimu, kai kurias advokatų kontoras samdo ganėtinai dažnai.

Tačiau pastarųjų teiginių patikrinti beveik neįmanoma – nors ministerijos viešina savo viešuosius pirkimus, kaip kiek anksčiau parodė Vilniaus miesto savivaldybės atvejis, sutartys su advokatų kontoromis tampa konfidencialios ir saugomos kaip paslaptys.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder