SEB Rusijoje - išėjo, ar vis dar veikia?

(2)

Eksparlamentaras Remigijus Žemaitaitis feisbuke pasidalino informacija, kad Švedijos SEB bankas, veikiantis ir Lietuvoje, iki šiol nenutraukė veiklos ir Rusijoje - neuždarė ten tebeveikiančio padalinio. „Vakaro žinios" kreipėsi į Lietuvos banką, tikrindamos šią žinią, tačiau konkretaus atsakymo negavo. O Lietuvoje veikiantis AB SEB bankas atsitvėrė tylos siena. Tačiau vis tik paaiškėjo, kad SEB iš Rusijos nepasitraukė.

Skandalinga informacija

„Bankinės kiaulytės toliau dirba V.Putinui? Kol Lietuvoje politikai, žurnalistai, nuomonių formuotojai aiškina apie sankcijų naudą ir jos tikslingumą, SEB bankas renkasi rublius?" - taip savo įrašą feisbuke pradeda R.Žemaitaitis.

„O gal lietuviškasis SEB bankas mums paseks pasaką, kad jie nežinojo ir ten kvailių motina SEB dirba Rusijoje jiems nežinant. 

Aš tuo tikrai tikiu, nes tie, kas netiki, yra „vatnikai", „kremliniai", valstybės priešai", - ironizuoja politikas, retoriškai klausdamas, ar po tokių naujienų politikai, žurnalistai ir nuomonių formuotojai atsisakys banko kortelių?

„Ar pamatysim sienas, malynas ir šūras su plakatais prie SEB banko? Tik priminsiu, kad Seimą aptarnauja SEB bankas! SEB BANKAS eina VABANK? Pinigai kvapo ir spalvos neturi!" - tęsė R.Žemaitaitis.

Kartu jis pasidalino keliais straipsniais, daugiausiai Rusijos žiniasklaidos, kuriuose rašoma, kad SEB tebeturi padalinį Rusijoje. 

Taip pat pateikiama ir nuoroda į tinklalapį seb.ru, kuriame rašoma, kad vienintelis rusiško padalinio akcininkas yra vienas iš didžiausių Europoje bankas SEB (Skandinavska Enskilda Banken) iš Švedijos.

Iš SEB - tyla

Kadangi rusiška informacija aklai pasitikėti pavojinga, o tinklalapis seb.ru (kuriame nurodoma, kad SEB padalinys veikia Sankt Peterburge) gali būti klastotė, dar trečiadienį priešpiet kreipėmės į Lietuvoje veikiančio AB SEB bankas atstovus, tačiau iki vakar pavakarės nė jo Komunikacijos skyriaus vadovė Ieva Kulvinskaitė, nė atstovė žiniasklaidai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė savo mobiliais telefonais neatsiliepė, neatsakė ir į elektroniniu paštu pateiktus klausimus.

O štai Lietuvos banko atstovas Giedrius Šniukas bent jau nors kokį atsakymą pateikė: „Pagal kompetenciją, Lietuvos bankas, kartu su Europos Centriniu Banku, prižiūri mūsų šalyje veikiantį SEB padalinį. Dėl kitose šalyse veikiančių padalinių ar filialų galimybės komentuoti neturime".

Puola tik oponentus

Parlamentarė Agnė Širinskienė „Vakaro žinioms" kalbėjo hipotetiškai, nes neturėjo patikrintos informacijos apie Rusijoje galimai tebeveikiantį SEB padalinį.

„Atrodytų labai keista, jei padalinys tebeveikia, o Lietuvoje dėl to - visiška tyla. Juk bankininkystės sektoriuje Rusijai sankcijos taikomos. 

Tačiau tikiu, kad taip yra. Kartas nuo karto paaiškėja, kad kokia nors ir lietuviška įmonė slapta tebeveikia Rusijoje, tačiau ne į visas įmones reaguojama. Jei jos „savos" - užsimerkiama.

O štai Kauno meras Visvaldas Matijošaitis oho kaip buvo puolamas, nors sakė, kad fiziškai neįmanoma greitai iškelti verslo. 

Bet jis valdantiesiems buvo skanus saldainiukas, nes yra politinis oponentas. O kai lietuviškas alus atsiranda Rusijos rinkoje, valdantiesiems nekliūna", - konstatavo A.Širinskienė.

Neišėjo

SEB bent jau birželio pradžioje tikrai dar turėjo padalinį Rusijoje. SEB banko finansų vadovas Masihas Yazdis portalui „Verslo žinios" teigė, kad SEB banko padalinys Rusijoje uždaromas taip greitai, kaip įmanoma, o SEB Rusijos padalinyje niekada neturėjo ir neturi Rusijos bendrovių. 

Anot jo, Rusijoje esančio banko uždarymui reikalingas Rusijos prezidento parašas.

„Mes neturime ambicijų Rusijoje. Mes tiesiog uždarome verslą taip greitai, kaip galime, subalansuotai, saugodami savo darbuotojus, kas yra mūsų svarbiausias prioritetas, saugodami klientus ir prekės ženklą. Taip viskas atrodo", - pabrėžė jis.

Užblokavo feisbuką

Eksparlamentaras, partijos „Nemuno aušra" pirmininkas Remigijus ŽEMAITAITIS „Vakaro žinioms" plačiau papasakojo, kaip ir kodėl ieškojo informacijos apie SEB padalinį Rusijoje.

„Su bendražygiais gavome informacijos, kad Lietuvoje yra verslininkų, kurie yra artimai susiję su valdančiąja dauguma ir sėkmingai vysto prekybinius ryšius su Rusija. Ir kad turi sąskaitas SEB banke, kuris galimai turi savo padalinį Rusijoje. 

Pradėjome kapstytis, ieškoti informacijos, žiūrėti registracijos numerius, prekinius ženklus, jų spalvas. Viskas atitinka, iškapstėme, kad SEB sėkmingai Rusijoje tebeveikia. Paskelbėme tokią informaciją.

Kad Lietuvos bankas nieko nekomentuoja, gal ir yra natūralu, nes jis užsienyje veikiančių padalinių nekontroliuoja. 

O kad SEB nesugeba iki pat dabar paaiškinti, kas atsitiko, tai reiškia tik, kad norima viską nuslėpti", - kalbėjo R.Žemaitaitis.

Pasak jo, tokius įtarimus dar labiau stiprina faktas, kad feisbukas po pusvalandžio užblokavo galimybę dalintis jo paskelbtu įrašu.

„Jei padalinys Rusijoje būtų nesusijęs su motininiu SEB banku, klausimas, ar kam rūpėtų blokuoti šį įrašą. 

Jei bankas būtų ne pasaulinio lygio, vargu ar kas imtųsi iniciatyvos blokuoti feisbuką", - akcentavo politikas.

Komentuoja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas, ekspremjeras Algirdas BUTKEVIČIUS:


 

A.Butkevičius „Vakaro žinioms" vakar priešpiet sakė neturintis tikros informacijos, ar Švedijos SEB tebeturi padalinį Rusijoje, tačiau, nusistebėjęs Lietuvos banko atsakymu, pats nusprendė pasiaiškinti: „Pats paskambinsiu Lietuvos banko vadovams, pažiūrėsiu, ką man jie atsakys. 

Kaip tai ne jų kompetencija dėl kitose šalyse veikiančių padalinių? Juk jie pinigines operacijas turi stebėti".

„Nė vienas iš Lietuvos banko vadovų, pradedant valdybos pirmininku ir baigiant pavaduotojais, nekelia mobiliųjų telefonų. Skambinau visiems iš eilės", - po kurio laiko „Vakaro žinias" informavo A.Butkevičius.

Pasak ekspremjero, jei vis tik informacija apie banko padalinį Rusijoje būtų tikra, tai jau būtų skandalas.

„Jei iš tikrųjų bankas taip elgiasi, kas gali paneigti, jog tam tikros sankcionuotos kompanijos per Rusijoje veikiantį SEB padalinį nevykdo finansinių pavedimų? 

Jis tikrai turėjo stabdyti savo veiklą ir užsidaryti. 

Visų pirma, tai būtų akivaizdus dvejopų standartų taikymas. Nes vieną verslą, kuris nepasitraukė iš Rusijos, raginama boikotuoti, o dėl SEB - tyla.

Tačiau valdant konservatoriams visada taikomi dvejopi standartai. Kitus puola, o savęs nemato. Vairuodamas per radiją klausiau, kaip konservatoriai aiškina: nieko blogo, jog Gabrielius Landsbergis nusipirko vilą Graikijai priklausančioje saloje. 

O vaikelis padarė klaidą, nes pamelavo, tiesos nepasakė", - teigė politikas.

A.Butkevičius, kuris yra ekonomikos krypties socialinių mokslų daktaras, paaiškino, ką turėjo mintyje kalbėdamas apie G.Landsbergio apsimelavimą: faktą, esą vila tekainavo apie 800 tūkst. eurų.

„Bostono Linkolno institute stažavausi dėl nekilnojamojo turto vertės nustatymo. Įeikite į internetą ir pamatysite, kokios toje saloje nekilnojamojo turto kainos. 

Kiek matau iš nuotraukų, tokie rūmai, kaip Landsbergių, su tokia teritorija, lauke esančiu baseinu, kainuoja mažiausiai 2 mln. eurų. 

Tačiau konservatoriams viskas gerai. Arba kodėl dėl Monikos Navickienės šiuo metu visiška tyla?" - retoriškai klausė A.Butkevičius.

Popiet politikas pats paskambino „Vakaro žinioms" ir pranešė naujieną: „Man perskambino iš Lietuvos banko ir patvirtino, kad būtent centrinis (motininis) Švedijos SEB, kuris ir Lietuvoje veikia SEB banko pavadinimu, tebeturi padalinį Sankt Peterburge, bet bando jį uždarinėti. 

Paskolų portfelis mažėja, tačiau visiškai uždaryti nesiseka, nes norint tai padaryti vos ne Putino parašo reikia".

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder