Savi gidai tapo nebereikalingi

Seime dar spalio viduryje užregistruotas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Turizmo politikos skyriaus paruoštas Turizmo įstatymo pakeitimo projektas, kurį priėmus būtų suduotas didžiulis ekonominis smūgis Lietuvos gidams, o į mūsų šalį galėtų plūstelėti sąmoningos ar nesąmoningos dezinformacijos srautai.

Organizatorių nuotr.

Anot projekto autorių, kai 2019 m. buvo likviduotas prie tuometinės Ūkio ministerijos veikęs Turizmo departamentas, jokia institucija neperėmė teisės užtikrinti tinkamą gidų parengimą.

Todėl priimtos Turizmo įstatymo pataisos esą leistų Valstybės vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT) efektyviau vykdyti jai paskirtas funkcijas.

Taip pat ir patvirtinti rekomendacijas dėl gidų rengimo kursų.

Atrodo, viskas puiku. Visi esame suinteresuoti, kad Lietuvos gidai kuo profesionaliau papasakotų svečiams apie mūsų šalį. Istoriją, kultūrą, papročius ir t.t. Tačiau ne veltui šiuos Turizmo įstatymo patobulinimus siūlo Laisvės partijos lyderės Aušrinės Armonaitės vadovaujama ministerija.

Pataisos numato, kad VVTAT turės tikrinti bei pripažinti kvalifikaciją gidų, atvykusių iš trečiųjų šalių. Tai reiškia, kad apie mūsų valstybės istoriją čia atvykusiems turistams galės pasakoti net ir gidai, kurie yra Rusijos, Kinijos, Baltarusijos piliečiai.

Įdomu, kaip VVTAT patikrins, ar šie gidai, mokantys mokesčius savo valstybėse, iš tikrųjų puikiai išmano Lietuvos istoriją? Ar sąmoningai bei nesąmoningai neiškraipo kai kurių faktų? Negi VVTAT darbuotojai visi kalba kiniškai?

Sugebės kontroliuoti? Kita vertus, ar islandams, danams patiktų, jei jiems apie Danijos ar Islandijos valstybių istorijas pasakotų ne vietiniai, bet lietuvis?

Tik kelioms dienoms užsukęs. Netgi nemokantis islandų ar danų kalbos. Tai būtų savotiškas šių valstybių orumo pažeminimas. Nes Danijos vizitinė kortelė - ne lietuvis, bet danas gidas.

Kita vertus, kam reikia gidų iš trečiųjų šalių, jei, VVTAT duomenimis, Lietuvoje gidų pažymėjimus turi 5272 gidai - Lietuvos piliečiai. Taip vadinami „liaudies ambasadoriai".

Galintys pasakoti ne tik rusų, anglų, vokiečių, prancūzų kalbomis, bet ir japoniškai, slovakiškai, latviškai, ispaniškai, itališkai, švediškai, ukrainietiškai, čekiškai ir netgi esperanto.

Galima suprasti, jog transporto, statybos įmonės, jaučiančios darbo rankų stygių, nori įsivežti darbininkų iš trečiųjų šalių. Bet savų gidų stygiaus Lietuva tikrai nejaučia. Tai kur šuo pakastas?

Lietuvoje turizmo sezonas yra trumpas. Turizmo agentūros, atvežančios į mūsų valstybę turistus, nelinkusios samdyti vietinių gidų. Nes tai pabrangintų agentūros paslaugas.

Be to, turizmo sektorius per pandemiją nukentėjo bene daugiausiai. Nuolatinį gidų darbą turi 500-700 Lietuvos piliečių. Kartu su jais dirba apie 100 gidų iš Šengeno erdvės valstybių. Vasarą gidais dirba jauni pensininkai, užsienio kalbų mokytojai, vertėjai.

Nuolat tenka konkuruoti su nelegaliai dirbančiais, pažymėjimų neturinčiais ekskursijų vedžiotojais.

Ne visus juos pavyksta nustatyti, kai vien į Trakų pilį vienu metu suguža turistai iš keturių penkių autobusų. Bauda tokiam nelegaliam gidui - apie 300 eurų, bet ją reikia sumokėti per 40 dienų. Per tą laiką „gidas" grįžta į savo šalį ir jokios baudos mokėti nereikia.

Komentaras gidų ir kelionių vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas" pirmininkas Ričardas GARUOLIS:

Organizatorių nuotr.

Gidai iš trečiųjų šalių nemoka lietuvių kalbos, todėl jų paslaugos būtų nekokybiškos. Tai pakenktų valstybės įvaizdžiui, atvertų kelią informacinėms diversijoms apie Lietuvą. Sumažėtų valstybės pajamos, nes jie mokesčius mokėtų savo valstybėse.



Siūlome įvesti Gidų etikos kodeksą. Jį tvirtintų ir jo nuostatas įgyvendintų Vyriausybės įgaliota institucija kartu su gidų visuomeninėmis organizacijomis.

O dėl gidų iš trečiųjų šalių - čia yra ideologinė Remigijaus Šimašiaus ir Aušrinės Armonaitės nuostata. Kam apie Lietuvos valstybę pasakoti gerai, jei pati valstybė, liberalų požiūriu, yra blogis?

Prieš kelerius metus kreipėmės į Lietuvos savivaldybių asociaciją, kad nelegalius gidus galėtų bausti ne tik viešoji policija, bet ir savivaldybės. Asociacija neatsakė. Vienintelė Vilniaus savivaldybė atsakė, kad yra už privataus žmogaus laisvę pasakoti, kaip nori ir ką nori.

O jei tie trečiųjų šalių gidai pasakos tai, ką rodo Rusijos TV, gal net nepiktybiškai?

Trečiųjų šalių turizmo agentūras tvarko ir specialiosios tarnybos. Gidai, kurie dirba su turistais iš Rusijos ir Baltarusijos, pastebi, kad tų šalių turistai dažnai iš anksto galvoja, kaip mes čia visi blogai gyvename.

Dalyvaujame dezinformacijos karuose, o dabar ir dar vieną papildomą ginklą įduosime. Savo informacinę erdvę norime atiduoti kitiems, o iš mūsų darbą atimti!

Kas tie Turizmo įstatymo pataisų autoriai? Ar iš kvailumo tai daro ar užduotį vykdo? Tai spyris visiems Lietuvos gidams į veidus.

Per pandemiją ir taip gidų darbas sustojo, o vietoj to, kad padėtų, A.Armonaitės ministerija prigalvoja nesąmoningų pataisų.

Organizatorių nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder