Saulės energija

Saulės elektrinių galingumas auga

(1)

Valstybės remiamas saulės elektrinių bumas įgauna vis didesnį pagreitį. Į naujus projektus investuojami milijonai eurų, o Lietuvos pajūrio zona dėl didelio saulėtų dienų skaičiaus laikoma patrauklia vieta tokiems projektams plėtoti.

Bendrovė „Elektrum Lietuva“ pajūryje, netoli Priekulės, pradėjo eksploatuoti 1,5 megavato galingumo saulės parką, į kurį investavo 1 mln. eurų. 3 hektarų plotą užimantis saulės parkas yra pirmas „Elektrum Lietuva“ lokalus žaliosios energijos gamybos šaltinis šalyje.

„Prisidėdami prie grupės gamybos portfelio diversifikavimo, siekiame Lietuvoje žaliąją elektros energiją paversti įprastu, kasdieniu produktu, kuris, be kita ko, prisidės prie Europos Sąjungos pastangų kovojant su klimato kaitos krize“, - sako „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.

Saulės parkas skirtas elektrą gaminantiems vartotojams, o jais gali tapti tiek privatūs asmenys, namų ūkiai, tiek ir įmonės ar valstybinės institucijos. Pirkti elektros energiją iš nutolusio saulės parko yra puiki alternatyva tiems, kas neturi stogo ar žemės, ant kurios galėtų statyti saulės jėgainę, tačiau kuriems rūpi tvarumas, norisi būti nepriklausomiems nuo elektros kainų pokyčių.

Nuo pajūrio bendrovės saulės parkas yra nutolęs vos 13 kilometrų, todėl pasižymi itin didele saulės spindulių apšvita. Įmonė planuoja, kad vienas parko kilovatas per metus sugeneruos apie 1 100 kilovatvalandžių elektros energijos.

Pajūris patrauklus

„Turėdami galimybę pasirinkti ekonomiškai efektyviausią saulės parko vietą, įsikūrėme pajūryje, kur saulės daugiausia. Net ir pasirinkus pačius moderniausius modulius, galutinis pagaminamos elektros kiekis vis tiek smarkiai priklausys nuo gamtos sąlygų. Be to, žinodami, kad įtampos keitikliai, vadinamieji inverteriai, yra dažniausiai gendanti įrangos dalis, užsitikrinome jiems dviejų dešimtmečių trukmės garantiją. Tai reiškia, kad parko klientai bus apsaugoti nuo galimų papildomų išlaidų“, - teigia M. Giga. Tarp „Elektrum Lietuva“ saulės parko klientų yra Aukštaitijos nacionalinio parko, Labanoro regioninio parko, taip pat ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos. Šis saulės parkas yra pirmas toks bendrovės projektas, tačiau „Elektrum Lietuva“ šių metų planuose - ir daugiau ne mažiau ambicingų tikslų saulės parkų srityje.

 

Siūlo įmonėms

Vakarų Lietuvos regionui didelį dėmesį skiria ir kita saulės elektrines statanti bendrovė „Eternia Solar“. Per kelerius metus jį įrengė saulės elektrines bendrovėms „Klaipėdos baldai“, „Litana ir ko“, „Orion Global Pet“ ir „Klaipėdos energija“, taip pat darželiui „Ąžuoliukas“ ir Klaipėdos „Verdenės“ pradinei mokyklai.

Pasak „Eternia Solar“ direktoriaus dr. Andriaus Džiaugio, Vakarų Lietuvos regionas gali pasigirti pačiu didžiausiu apšviestumo lygiu Lietuvoje. Tai sukuria ypač palankias sąlygas saulės elektrinėms įrengti ir naudoti. Kuo didesnis bendras apšviestumas ir kuo daugiau saulėtų dienų, tuo daugiau elektros pagamins fotovoltinė elektrinė.

Saulės elektrinės tiek ant stogo, tiek ant žemės turi būti montuojamos taip, kad atlaikytų stiprius vėjo gūsius.

„Be klimato sąlygų, taip pat svarbu atsižvelgti ir į investicijos į saulės elektrinę atsiperkamumą. Rinkoje elektros kaina nuolat svyruoja, tačiau bendra tendencija rodo kainos didėjimą. Įmonėms, kurios savo darbo procese naudoja daug elektros, daugiau nei 200 MWh per metus, tikrai verta pagalvoti apie galimybę tapti gaminančiais vartotojais. Įmonės įprastai turi pakankamai ploto ant stogo arba žemės sklypuose, kurį gali išnaudoti saulės elektrinei įrengti. Dokumentacijos atžvilgiu saulės elektrinės ant stogo įrengimas yra paprastesnis nei ant žemės, nes nereikalingi papildomi statybos leidimai. Bendras elektrinės projekto įgyvendinimas trunka apie 6-8 mėnesius, po kurių įmonės jau gali džiaugtis sumažėjusioms elektros sąskaitomis“, - komentavo A. Džiaugys.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder