Nafta

Rusijai vėl nepavyko rasti naujų didelių naftos telkinių

(2)

Naujų naftos telkinių Rusijoje, kurie galėtų padengti dėl gavybos išnykusius išteklius, paieška 2023 m. nedavė rezultatų. Metų pabaigoje į valstybės balansą buvo įtraukti 43 naftos ir dujų telkiniai, praneša "Vedomosti", remdamasi "Rosnedra" duomenimis.

Ir nors naujų telkinių skaičius, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 9, tik vienas iš jų pateko į didelių telkinių kategoriją - R. U. Maganovo naftos ir dujų kondensato telkinys Kaspijos jūros šelfe, kurio atsargos siekia 136,2 mlrd. kubinių metrų dujų.

Rosnedra duomenimis, didelių naftos telkinių nebuvo. Beveik visi jie pasirodė esantys arba "maži" (atsargos iki 5 mln. tonų), arba "labai maži" (mažiau nei 1 mln. tonų).

Turtingiausias telkinys pagal barelius pasirodė esąs Burskoje Irkutsko srityje. Tačiau jo dydis - 8,7 mln. tonų - atitinka kiekį, kurį dabartiniais tempais naftos pramonė išsiurbia iš žemės gelmių per 6 dienas.

Į trejetuką taip pat pateko Orlovo telkinys (7,5 mln. tonų, arba 5 dienos Rusijos gavybos) ir Taltymskoje telkinys Chanty Mansių autonominėje srityje (6,1 mln. tonų, 4 dienos gavybos).

Iš viso naftos bendrovės pranešė radusios 565 mln. tonų naftos - mažiausią kiekį per 6 metus. Tačiau šis rezultatas pasiektas daugiausia papildomai žvalgant esamus telkinius.

Bendros naujų telkinių atsargos sudarė tik 43 mln. tonų naftos, t. y. vieną mėnesį dabartinės Rusijos gavybos.

Apgailėtini geologinės žvalgybos rezultatai Rusijoje fiksuojami metai iš metų.

Per pastaruosius penkerius metus tik vieną kartą naftininkams ir geologams pavyko atrasti naują didelį naftos telkinį - Madachagskoje Barenco jūros šelfe, kurio atsargos siekia 82,3 mln. tonų.

Iki 90 proc. atrastų naftos ir dujų telkinių yra maži ir labai maži, pripažįsta "Rosnedra". Tuo pat metu, Gamtos išteklių ministerijos duomenimis, beveik visi Rusijos naftos ištekliai jau pradėti eksploatuoti: nepaskirstytasis fondas sudaro tik 3 proc.

Kad išlaikytų gavybą Brežnevo sąstingio laikotarpiu atrastuose išsekusiuose telkiniuose, naftininkams tenka gręžti vis daugiau gręžinių: praėjusiais metais gręžimo darbų apimtis siekė 28,1 tūkst. km ir pasiekė rekordą šiuolaikinėje šalies istorijoje.

Tačiau gavybos apimtys nedidėja (sumažėjo 1 proc., 530 mln. tonų), kaip pažymi "RusEnergy" partneris Michailas Krutichinas: "Šie gręžiniai gręžiami ne naujuose, o senuose telkiniuose, kad būtų išsiurbti naftos likučiai, kad gavyba būtų palaikoma iš paskutiniųjų.

Praėjusiais metais Jugroje, kuri yra pagrindinė Rusijos naftos zona, buvo pradėti eksploatuoti tik du telkiniai, ir abu jie yra maži, - pabrėžia M. Krutikinas: - Tai "Lukoil" užsakytas Jukkun-Jogansko telkinys ir "Surgutneftegaz" užsakytas Vostočno-Rogožnikovsko telkinys. 

"Neseniai Chanty Mansijske vykusiame pramonės atstovų susitikime buvo išsakytas skaičius: iki visiško Rusijos pelningų naftos išteklių išsekimo liko 9-17 metų", - sako ekspertas. - Po to liks tik ta nafta, kurią išgauti brangiau nei parduoti.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder