Prietaisas, kuris padės sumažinti sąskaitas už šildymą: svarbu tinkamai parinkti jo įrengimo vietą

Jei norime, kad mūsų namų temperatūra išliktų daugiau ar mažiau pastovi, turime nuolat įjungti ir išjungti šildymo prietaisus arba pasikliauti išmaniaisiais prietaisais, vadinamais termostatais, kurie atliks šį darbą už mus. Tam, kad pastarieji optimaliai šildytų ar vėsintų būstą, jie turi būti įrengti ne ant lauko sienų, toliau nuo radiatorių bei pakankamai nutolę nuo lubų, grindų ar langų, kad termostatuose esantys davikliai nebūtų veikiami pašalinių veiksnių.

Interjero dizainerės Agnės Stanikūnaitės-Pocienės teigimu, namuose termostatai turėtų būti derinami prie kitų elektros instaliacijos prietaisų taip pat sienų, baldų apdailos, o esant galimybei būti perkelti ten, kur yra mažiau šviesos jungiklių ar kištukinių lizdų, kad interjero dizainas nebūtų perkrautas.

Pasak jos, jeigu statomas ir įrengiamas naujas būstas, projektuojant gana nesunku iš anksto numatyti tinkamas vietas visiems elektros instaliacijos prietaisams: šviesos jungikliams, kištukiniams lizdams ar termostatui.

„Pastarojo vietą tuomet galime nusimatyti kur norime: svarbu, kad ji būtų patogi savininkui, o prietaisas efektyviai veiktų. Ir tikrai nebūtina jo įrenginėti šalia jungiklių, kaip dažnai to prašo užsakovai, nes termostatas ir dar keli jungikliai ar kištukai gali labai stipriai vizualiai apkrauti sieną“, – aiškina dizainerė.

Termostatas geriau atrodo ne prietaisų grupėje

Jos teigimu, dažniausiai problemų kyla, kuomet įsigyjamas būstas su daline apdaila, o statytojas jau iš anksto būna įrengęs konkrečias elektros instaliacijos vietas, kurių iš anksto nederino nei su interjero dizaineriu, nei su savininku.

„Tuomet, jei savininkas ryžtasi papildomiems darbams, visada rekomenduoju kompoziciškai termostatus perkelti ant kitos sienos, nes dažniausiai tiek termostatas, tiek jungikliai yra projektuojami vienoje vietoje, visiškai nepagalvojant, kad dizaino prasme, toks „prietaisų blokas“ labai apkrauna sieną, pablogina bendrą vaizdą“, – sako A. Stanikūnaitė-Pocienė.

Anot dizainerės, jei nėra galimybių pakeisti prietaisų išdėstymo, tuomet galima eksperimentuoti  su jų spalvomis. Pavyzdžiui, JUNG mechaniniai termostatai gali turėti net keliasdešimt įvairių atspalvių ir keliolika dizaino formų, visiškai suderinamų su tos pačios serijos šviesos jungikliais ir kištukiniais lizdais.

„Tarkime, norint, kad termostato vizualiai nesimatytų, labai gera vieta jam yra ant baldų, kur jis puikiai gali būti priderintas prie faneruotės ir praktiškai susilieja su medžio furnitūra. Jeigu tai išmanusis JUNG termostatas su ekranu, o pastarasis gali būti tik juodos arba baltos spalvos, tuomet siekiant išgauti kuo dailesnę kompoziciją galima žaisti su dizainu, sienų ir baldų apdaila, prie jų derinant paauksuotą, chromuotą ar šlifuoto metalo spalvos termostato rėmelį“, – sako pašnekovė.  

Dizainerės teigimu, svarbiausia yra laikytis pagrindinės taisyklės: vienoje grupėje elektros instaliacijos prietaisai turi būti kuo vienodesni – tiek savo spalva, tiek dizainu.

Termostatas veiks efektyviau nesant pašalinių veiksnių

Jungiklių ir protingų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ atstovo Artūro Kriukovo teigimu, siekiant, kad oro temperatūrą būste užtikrinantys termostatai ne tik atrodytų estetiškai patraukliai, bet ir atliktų svarbiausią savo funkciją – tolygiai šildytų ar vėsintų, juos būtina įrengti tinkamoje vietoje.

„Yra kelios pagrindinės termostatų įrengimo gairės. Visų pirma šis prietaisas turi būti montuojamas tokiame aukštyje, kuriame būsto šeimininkas praleidžia daugiausia laiko – tai yra jo tikrai nereikėtų įrenginėti apačioje, prie grindų ar palubėje. Praktika rodo, kad optimalus termostato montavimo aukštis yra intervale nuo 90 iki 150 cm, skaičiuojant nuo grindų paviršiaus. Termostato taip pat nerekomenduojama montuoti ant būsto lauko sienos, šalia radiatorių, langų ar labiausiai saulėtoje kambario vietoje, nes visi minėti išoriniai veiksniai gali lemti netikslius prietaiso rodmenis. Dėl šių pašalinių veiksnių termostatas galėtų ir perkaitinti, ir per mažai sušildyti ar atvėsinti patalpą, kas lemtų energijos švaistymą bei dėl padidėjusių energijos sąnaudų galimai augintų sąskaitas“, – sako A. Kriukovas.   

Eksperto teigimu, šios rekomendacijos yra labiau pritaikomas projektuojant naują būstą. Tuo tarpu nesant galimybių ar nenorint keisti jau įrengtos elektros instaliacijos, į pagalbą gali ateiti inovatyvi skaitmeninė namų sistema JUNG HOME, kurioje kištukiniai lizdai, jungikliai ir termostatas yra sujungiami į vieną sistemą naudojant saugų „Bluetooth Mesh“ ryšį.

„Tokiu atveju, jeigu turime būstą, kur termostatui jau yra numatyta ne pati tinkamiausia vieta, tuomet įsirengus JUNG HOME sistemą, termostato davikliai yra sumontuojami ten, kur reikia, o duomenis bei komandas termostatui nusiunčia Bluetooth ryšiu. Šiuo atveju nebereikia ardyti sienų bei iš naujo kloti laidų. Be to, ši inovatyvi sistema leidžia valdyti kambario temperatūrą̨ balso komandomis, programėle telefone, į ją gali būti įtraukiami ir įvairūs šildymo scenarijai“, – aiškina A. Kriukovas.   

Pasak jo, išmanieji temperatūros reguliatoriai su jutikliniu ekranu padeda užtikrinti ne tik gerą savijautą, bet ir taupyti energiją – laikmačio pagalba galima nustatyti, jog norima temperatūra patalpoje būtų pasiekta reikiamu laiku.

„Elektroniniu termostatu galima nustatyti šildymo temperatūrą atskirose patalpose bei pageidaujamos temperatūros laiko intervalus. Pavyzdžiui, automatiškai sumažinti temperatūrą dienos metu, kai nieko nėra namuose, arba nakties metu miegamajame. Laikmatis taip pat leidžia programuoti sistemos veikimą per dieną, savaitę, mėnesį. Tai ypač aktualu turint kelis būstus, kuomet užmiesčio sodyboje visą savaitę šildymas gali būti taupiame režime, tuo tarpu vykstant į ją savaitgalį, per programėlę, nustatomas komfortiškas šilumos režimas ir per kelias valandas būstas įšyla“, – sako „JUNG Vilnius“ atstovas. 

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder