Prestižinio Klaipėdos mikrorajono gyventojai vargsta su nedraugišku administratoriumi

(10)

Prestižinio Gandrališkių mikrorajono Klaipėdoje gyventojai sutiktų už kokybiškas paslaugas mokėti daugiau, tačiau neranda bendros kalbos su miesto savivaldybės jiems parinktu administratoriumi, bendrove „Paslaugos būstui“. O jo pakeisti niekaip nepavyksta. Gyventojai pasakoja, kad paskambinę jų būstą prižiūrinčiai įmonei pasijunta, tarsi būtų bendrovės priešai.

Maža to, paskirtasis administratorius, kaip įtaria gyventojai, neteisėtai renka įmokas už paslaugas, kurių neteikia. Kartą už fiktyvias paslaugas rinktas lėšas įmonė jau grąžino prestižinio daugiabučio Gandrališkėse gyventojams. Ar grąžins dabar, neaišku. Įmonė, regis, nepripažįsta savo galimai nelegalios veiklos – į portalo Alfa.lt klausimus, kokiu pagrindu renka įmokas, dėl kurių neteisėtumo yra pasisakęs Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, įmonė neatsakė.

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu UAB „Paslaugos būstui“, L. Giros g. 4, Klaipėda, 2011 m. gruodžio 14 d. yra paskirta daugiabučio gyvenamojo namo Birutės g. 22, Klaipėda, butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administratore.

Daugiabučio namo Birutės g. 22, Klaipėdoje, gyventojai įtaria, kad šio namo bendrosios nuosavybės administratoriaus bendrovės UAB „Paslaugos būstui“ renkamos įmokos už sandėliukų administravimą ir sandėliukų techninę priežiūrą yra neteisėtos. 

Su teisininkais konsultavęsi gyventojai mano, kad šios įmokos ne tik neturėtų būti renkamos, bet ir sugrąžintos jau sumokėtos. Mažų mažiausiai – rinktos nuo 2018 m., kai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pasisakė tokių įmokų teisėtumo klausimu.

Gyventojų skaičiavimu, iš šiame daugiabutyje esančių maždaug 200 sandėliukų savininkų per mėnesį administratorius surenka apie 60 eurų.

Tokiu būdu per metus susidaro bendra apie 720 eurų suma, o per 10 metų administratorius galėjo iš gyventojų vien šiame daugiabučio gyvenamajame name surinkti daugiau kaip 7 tūkst. eurų neteisėtų įmokų.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas jau ne kartą konstatavo, kad daugiabučiame name esančių sandėliukų administratorius neturi teisės apmokestinti savo administravimo ir techninės priežiūros įmokomis, gyventojai turėtų susimokėti tik už sandėliukuose atliktus remonto darbus.

Alfa.lt duomenimis, kitose Lietuvos savivaldybėse daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administratoriai nerenka įmokų už sandėliukų administravimą ir sandėliukų techninę priežiūrą.  

Sukėlė įtarimų įmokų už nieką teisėtumas

„Į šitą puikiai Klaipėdoje žinomą namą Gandrališkėse įsikrausčiau prieš 5 metus. Unikalu tai, kad šiuo adresu yra keturi daugiabučiai. Juose yra 300 patalpų savininkų, iš jų apie 100 valdo komercines patalpas. Apie 200 yra butai ir jiems priskirti sandėliukai“, – pasakojo šio daugiabučio gyventojas, prašęs neminėti jo vardo ir pavardės. Vyras prisipažino bijantis gana agresyviai besielgiančio administratoriaus keršto.

Pasak jo, šie maždaug 200 butų ir sandėliukų savininkai kas mėnesį gauna administratoriaus išrašytas sąskaitas, o jose nurodomos dvi įmokos – sandėliukų administravimas ir sandėliukų techninė priežiūra.

„Ir anksčiau matydavau tas sąskaitas, bet tik dabar kažkaip pradėjau domėtis, ką reiškia šios įmokos. Galvojau, kaip toks 2 kvadratinių metrų ploto nešildomas sandėliukas gali būti administruojamas, imami pinigai, jeigu tame sandėliuke niekas nevyksta. Mano sandėliukas užrakintas, ten yra elektra. Teoriškai, jeigu jie ima pinigus, jie turėtų į sandėliuką bent užeiti, patikrinti, nes jie sąskaitoje rašo „administravimas ir techninė priežiūra“. Jeigu vykdoma techninė priežiūra, turėtų kažkas užeiti į tą sandėliuką ir jį apžiūrėti. Vadinasi, jie turėtų manęs paprašyti rakto. To nėra. Darau prielaidą, kad nė pas vieną gyventoją į sandėliuką jie neužeina ir netikrina, techninės priežiūros neatlieka“, – pasakojo vyras.

Klaipėdietis kreipėsi konsultacijos į pažįstamą teisininką, klausdamas, ar logiška skaičiuoti įmoką už 2 kv. m ploto nešildomo sandėliuko administravimą ir techninę priežiūrą. „Jeigu man perdegs lemputė, aš pats ją pasikeisiu arba paprašysiu, kad administratorius įsuktų, ir jam už tai sumokėsiu“, – ironizavo gyventojas.     

Teisininkas pasidomėjo ir išsiaiškino, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas dar 2018 m. byloje pasisakė, kad daugiabučio gyvenamojo namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrųjų patalpų administratorius jokiu būdu negali bendrosioms patalpoms priskirti nešildomų sandėliukų, vykdyti jų administravimą ir techninę priežiūrą ir skaičiuoti įmokas už tai.

Bendrosioms patalpoms priskiriami ne gyventojų asmeninėje nuosavybėje esantys sandėliukai, o bendrosios butų ir kitų patalpų savininkų patalpos, tokios kaip laiptinė, šilumos punktas ir kt.

„Teoriškai administratorius po Aukščiausiojo Teismo išaiškinimo 2018 m. turėjo nutraukti šių įmokų rinkimą, atsiprašyti gyventojų ir pranešti, kad įmokų už sandėliukų administravimą ir priežiūrą neberinks, – mano gyventojas. – Bet jie to nepadarė. Sėkmingai toliau skaičiuoja ir renka tas įmokas.“

Nors įmokos už šias „paslaugas“ nedidelės, klaipėdietis skaičiuoja, kad už 200 sandėliukų administravimą ir techninę priežiūrą administratorius per mėnesį gali surinkti apie 60–70 eurų. Per metus tokiu atveju susidarytų apie 720–840 eurų bendra suma. Per 10 metų, kai administruojamas šis namas, įmonė galėjo surinkti iki 7–8 tūkst. eurų įmokų vien iš šio administruojamo daugiabučio.

„Ta įmoka tokia menkutė, kad daugelis turbūt nė nepastebi. Bet tai principo dalykas. Už ką turiu mokėti?“ – svarstė klaipėdietis.  

Grąžino neteisėtai surinktas įmokas

„Paslaugos būstui“ jau anksčiau rinko neteisėtas įmokas šiame prestižiniame Klaipėdos daugiabutyje, bet, gyventojams reikalaujant, neteisėtai surinktus pinigus grąžino.

Maždaug prieš penkerius metus daugiabučio Birutės g. 22 gyventojai feisbuko grupėje pradėjo dalytis mintimis, kad administratorius galimai neteisingai, ne pagal teisės aktus, reglamentuojančius daugiabučių priežiūrą, skaičiuoja ir renka įmokas už priešgaisrinę priežiūrą. Iš pradžių administratorius kategoriškai neigė, kad įmokas renka neteisėtai. Tada gyventojai rašė raštus, pagrindžiančius jų įtarimus, konsultavosi su teisininkais, į ginčą įtraukta Klaipėdos m. savivaldybė.

Galiausiai klaipėdiečiams pavyko įrodyti, kad šios įmokos renkamos neteisėtai, pažeidžiant galiojančius teisės aktus, todėl administratorius privalėjo kiekvienam buto savininkui sumokėtas nelegaliai priskaičiuotas įmokas grąžinti.

„Matyt, savivaldybė privertė administratorių skaityti teisės aktą, įsigilinti, kas jame parašyta. Ir tuomet mes laimėjome, jie mums per tam tikrą laiką kiekvieną mėnesį grąžindavo permoką“, – pasakojo klaipėdietis.

Tiesa, pinigus įmonė grąžino ne visiems gyventojams. Mat administratorius permoką skaičiavo nuo savininko įsikėlimo į butą datos. Jeigu savininkas butą pardavė, jo sumokėtos nelegalios įmokos liko administratoriaus kišenėje. 

Prastai prižiūrimas daugiabutis prestižinėje vietoje

Daugiabutis Birutės g. 22 yra prestižiniame Gandrališkių – naujai statomame Klaipėdos – mikrorajone, centrinėje miesto dalyje, netoli Antrosios (Naujosios) perkėlos, tarp Taikos prospekto ir Minijos gatvės. Jame pastatytas – klaipėdiečiams ir miesto svečiams gerai žinomas – aukščiausias 34 aukštų gyvenamasis pastatas Baltijos šalyse.

Tačiau prestižiniame mikrorajone prieš 10 metų pastatyti, tačiau menkai prižiūrimi, iš tolo matomi oranžinės spalvos daugiabučiai pradeda byrėti.

„Sunkiai vyksta bendravimas su administratoriumi. Tarkime, perdega lemputė. Yra numeris laiptinėje nurodytas, bet visada sunkiai sekasi bendrauti. Bendravimas sunkus. Laiptinė blogai išvalyta. Skambini. Tai jie atžariai atšauna: kokia sutartis, taip ir valom! Norėtų žmogus padėti, sakytų, gerai, ačiū, atkreipsime dėmesį. Niekada to nėra. Jie kliento skambutį vertina kaip trukdymą dirbti ir generuoti pajamas. O jeigu pavėluoji bent mėnesį sumokėti, iš karto gauni administratoriaus samdomos skolų išieškojimo įmonės grasinamus laiškus.“

„Kai aš atsikrausčiau prieš penkerius metus į šį namą, gyventojai buvo sukilę, labai norėjo keisti administratorių ar steigti bendriją. Bet kadangi mūsų name 300 savininkų, tai labai sunku padaryti. Gandrališkėse labai daug butų išnuomota, labai sunku surinkti daugiau negu pusę parašų. Atsimenu, „Paslaugos būstui“ tam labai trukdė, žaidė kažkokius žaidimus. Tris kartus bandėme kurti ir neįkūrėme bendrijos. Gyventojai tiesiog nuleido rankas. Tada ėjome į savivaldybę, prašėme pakeisti administratorių. Vėl reikalavo rinkti parašus. „Paslaugos būstui“ atsiuntė kažkokį seniūnaitį, tas ėjo per butus agituodamas. Ėjo, rinko parašus, žadėjo, kokie jie bus kitokie, pasakojo, kad yra nauja direktorė, kokia ji bus visada įsitraukusi, spręs gyventojų problemas. Deja, taip nėra. Direktorė turbūt dar agresyvesnė.“

Klaipėdietis nusivylęs, kad pakeisti administratorių Klaipėdoje labai sudėtinga. Jis neįsivaizduoja, kokiu būdu „Paslaugos būstui“ pavyko išlikti šio daugiabučio administratoriumi pasibaigus penkerių metų kadencijai. Esą dauguma gyventojų buvo šia įmone nusivylę.

„Aš neįsivaizduoju, kaip jiems pavyko. Kaip jie surinko parašus. Mano laiptinėje niekas už juos nebalsavo. Bet jiems kažkaip pavyko gauti parašus ir priduoti juos savivaldybei, kad paliktų. Toliau pratęsė sutartį su „Paslaugos būstui“, nors yra bardakas ir feisbuko grupėje vien neigiami atsiliepimai apie šią įmonę. Neįsivaizduoju, kas už juos galėjo balsuoti, gal jie patys pasirašė? Mes nustebę, nes turėjome galimybę pakeisti“,  – prisipažino gyventojas. 

Jis teigė, kad šio daugiabučio gyventojai norėtų kokybiškesnių paslaugų ir net sutiktų daugiau už jas mokėti. Bet to padaryti neįmanoma. „Prirašyta raštų į savivaldybę, bet yra kažkoks kosmosas. Pakeisti administratorių Klaipėdoje praktiškai neįmanoma. Nėra jokių šansų“, – teigė jis.

Klaipėdietis svarstė, kad kai administratorius nėra geranoriškas ir jam svarbiausia tik surinkti pajamas, kenčia net ir naujų daugiabučių tokiose prestižinėse vietose kaip Gandrališkės gyventojai.

„Mano draugai gyvena kituose Klaipėdos daugiabučiuose, kai jie papasakoja, man seilės tįsta. Pas juos administratorius organizuoja susirinkimus, klausia gyventojų nuomonės: gal reikia įrengti kokybiškesnį apšvietimą ar dar ką nors. Kažkas vyksta. Jie kalbasi su žmonėmis. O pas mus klausimų nulis. Mūsų vaikų aikštelė nuo pastatymo supuvo ir nugriuvo. Baisu vaikus išleisti į kiemą, kad nesusižeistų, neužsimuštų. Per kančias, per prievartą prašėme, gerbiamas administratoriau, pateikite pasiūlymą, mes norime susimesti ir atsinaujinti vaikų žaidimo aikštelę.

Po pusės metų kryžiaus kelių mes patys pasidarėme su savo pinigais, bet turėjome įtikinti administratorių, kad jis surinktų pasiūlymus iš įmonių. Daryti tai, kas jam ir taip priklauso. Tai ir reiškia žodis administravimas. Bet turime reikalauti administravimo per kažkokią prievartą. Kažkokia nesąmonė. Taip neturėtų būti“, – piktinosi klaipėdietis.

„Kitiems kažką pasiūlo, rekomenduoja, o pas mus namas byra. Lemputės koridoriuose tarybinių laikų – įsukamos. Šviesos dieną dega. Įspūdis, kad čia Tarybų Sąjunga. Jeigu gyventojai turėtų galimybę laisviau pasirinkti ir bet kada keisti administratorių, manau, paslaugos teikėjas elgtųsi kitaip.

Ir kuo čia dėta savivaldybė, juk turtas ir butai yra gyventojų. Kodėl patys gyventojai negali lengvai čia ir dabar pakeisti administratorių, juk mes patys mokame už būsto priežiūrą, – esamos tvarkos nesupranta klaipėdietis. – Gal kitas geriau, nebūtinai pigiau viską darys. Gandrališkėse gyvenantys žmonės turi pinigų.

Mes sakome: jeigu su tais prestižiniais namais nieko nedarysime, jie po penkerių metų pradės trupėti, nes administratorius nieko nesiūlo. Nukrito dvi fasado plytelės, jie užklijuoja ir išrašo sąskaitą. O gal problemą reikia iš esmės spręsti ir kalbėtis su gyventojais? Bendrauti. O dabar paskambini jiems ir pasijauti, kad esi priešas. Toks jausmas.“

„Paslaugos būstui“ komentaras: neteiksime komentarų

„UAB „Paslaugos būstui“ savo veikloje vadovaujasi 2015 m. rugpjūčio 5 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 831 patvirtintais Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administravimo nuostatais (toliau - Nuostatai). Administravimo nuostatų 7.3. punkte įtvirtinta administratorius prievolė pateikti patalpų savininkams ir jų įgaliotiems asmenims, valstybės bei savivaldybių gyvenamųjų patalpų nuomininkams ar jų įgaliotiems asmenims paaiškinimus žodžiu, raštu ir (ar) elektroniniu laišku apie Nuostatų IV skyriuje jiems apskaičiuotus mėnesinius mokėjimus, įmokas, atliktus namo bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo, kitus darbus ar suteiktas paslaugas, leisti susipažinti su šių dabų ir paslaugų sutartimis, sąmatomis, darbų priėmimo – perdavimo aktais.

UAB „Paslaugos būstui“ informuoja Jus, kad neteiks komentarų į Jūsų pateiktus klausimus, kadangi neturi teisės atskleisti duomenų apie daugiabučio gyvenamojo namo, adresu Birutės g. 22, Klaipėda, gyventojams apskaičiuotus mėnesinius mokėjimus. UAB „Paslaugos būstui“ pabrėžia, kad iš Jūsų nurodyto daugiabučio namo gyventojų nėra sulaukusi pretenzijų dėl apskaičiuotų mėnesinių mokėjimų.

Jūsų rašte nurodytas aukščiausiojo teismo išaiškinimas ir praktika yra formuojama konkrečiam individualiam atvejui. Tai visiškai nesusiję su UAB „Paslaugos būstui“.

Gandrališkių mikrorajonas Klaipėdoje / Wikipedia.org nuotr.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder