Prancūzijos banko ambicijos Lietuvoje – konkurentus padavė į teismą dėl vardo

(1)

 Pirmasis Lietuvoje specializuotas bankas „Mano bankas“, anksčiau veikęs kaip „Mano unija“, perkeltine prasme sukryžiavo špagas su Prancūzijoje veikiančiu banku „Monabanq“. Pastaroji bankinė institucija Lietuvos teismuose siekia uždrausti „Mano bankui“ naudoti tam tikrus žymenis ir priversti lietuvius atlyginti galimai padarytą žalą.

Lietuvos apeliacinis teismas šią savaitę išnagrinėjo „Monabanq“ skundą, kuriuo Prancūzijos bankas siekia uždrausti Lietuvoje registruotai akcinei bendrovei „Mano bankas“ komercinėje veikloje naudoti žymenis „Mano bankas“, „manobankas“ ir „mano.bank“.

Sprendimą teisėjų kolegija ketina paskelbti liepos 1 d.

Prancūzai taip pat prašo teismo įpareigoti lietuvių banką pateikti duomenis apie gautas pajamas iš kredito įstaigos veiklos per laikotarpį nuo 2019 m. sausio 2 d. iki ieškinio pareiškimo dienos ir per šį laikotarpį patirtas tiesiogines sąnaudas pajamoms uždirbti, nurodant bendrą gautų apskaitytų pajamų sumą ir bendrą tiesioginių sąnaudų sumą.

Šių duomenų „Monabanq“ prašo nurodydamas, kad jų reikia, norint apskaičiuoti galimai padarytą žalą.

Užkliuvo naujas pavadinimas

Į teismą Lietuvoje kreipęsis „Monabanq“ nurodė, kad yra Prancūzijoje įsisteigęs bankas, teikiantis įvairias banko paslaugas – einamųjų banko sąskaitų, mokėjimo kortelių, kreditavimo, taip pat ir investavimo paslaugas, mokėjimo paslaugas, draudimo tarpininkavimą.

Savo veikloje teikiamoms finansinėms paslaugoms žymėti prancūzai nurodė naudojantys ES registruotus prekių ženklus, kuriuose naudojamas ir žodinis žymuo „Monabanq“.

Anot Prancūzijos banko, buvusi „Mano unija“, nuo 2018 m. spalio 23 d. pakeitusi teisinę formą iš kredito unijos į kredito įstaigą (specializuotą banką), taip pat 2019 m. sausio 2 d. pakeitė pavadinimą į „Mano bankas“ ir pradėjo veikti kaip specializuotas bankas, naudodamas žymenį „Mano bankas“.

„Monabanq“ teigimu, juridinio asmens pavadinime, domenų varduose manobankas.lt, mano.bank bei savo paslaugų reklamoje naudodamas žymenis „Mano bankas“ ir „mano bank“, kurie yra beveik identiški ieškovo registruotiems prekių ženklams, turintiems žymenį „Mona banq“, lietuvių bankas pažeidžia konkurento iš Prancūzijos teises į registruotus prekių ženklus, taip pat atlieka nesąžiningos konkurencijos veiksmus ir daro žalą ieškovui.

„Monabanq“ prašymą jau buvo išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas, tačiau 2020 m. spalį dalį ieškinio reikalavimų atmetė, o dalį bylos sustabdė.

Perspektyvos Lietuvoje

Anot „Monabanq“, lietuvių bankas savo internetinėje svetainėje nurodo, kad teikia įvairaus pobūdžio finansines paslaugas – banko sąskaitų atidarymo, terminuotų indėlių laikymo, depozitinių sąskaitų atidarymo, SEPA pinigų pervedimų, tarptautinių pinigų pervedimų, grynųjų pinigų operacijų, kredito sutarčių sudarymo, vartojimo kreditų suteikimo ir kitas paslaugas.

Alfa.lt domėjosi, ar „Monabanq“ ir „Mano banko“ interesai susikirto bendroje Europos rinkoje, ar Prancūzijos bankas turi planų ateiti į Lietuvą, ar baiminasi lietuvių atėjimo į prancūzų turimas rinkas.

Vienas iš „Monabanq“ interesus Lietuvos teismuose atstovaujančių teisininkų – advokatų kontoros „SORAINEN ir partneriai“ advokatas dr. Stasys Drazdauskas.

Pasiteiravus apie „Monabanq“ tikslus bylinėjantis su Lietuvoje registruotu banku, S. Drazdauskas teigė negalintis komentuoti šios situacijos, kol vyksta teisminis procesas.

Alfa.lt taip pat kreipėsi į „Mano bankas“ bendraįkūrėją, valdybos pirmininką Vytautą Olšauską, tačiau V. Olšauskas nurodė kreiptis į banko vadovą Povilą Sadaunyką. Su banko vadovu susisiekti kol kas nepavyko, tikimės jo komentaru tekstą papildyti vėliau.

Pirmasis Lietuvoje

2018 m. spalį, anot Lietuvos banko, Europos Centrinis Bankas tuometinei kredito unijai išdavė banko licenciją, taip „Mano unija“ tapo pirmuoju specializuotu banku Lietuvoje.

Lietuvos banko duomenimis, 2018 metais „Mano unijos“ turtas sudarė 52,9 mln. eurų, pagal turto dydį ji buvo didžiausia kredito unija Lietuvoje, vienijanti 4,6 tūkst. narių.

Svetainėje thebanks.eu nurodoma, kad „Monabanq“ veiklą pradėjo 2006 metais, kaip skaitmeninis bankas, teikiantis platų paslaugų spektrą.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder