Taip gali nutikti tiek su piniginėmis dovanomis, tiek su automobiliu, nekilnojamu turtu ar papuošalais.
Teisininkai paaiškino, kokią reikšmę atsiimant dovanas turi kiekvieno iš partnerių kaltė dėl išsiskyrimo. Taip pat, kada net ir 20 tūkst. eurų kainavęs automobilis gali būti negrąžintas dovanotojui, nes įrodoma, kad jis buvo nupirktas „santykių stiprinimui“.
Pervedė pinigų, o dabar skiriasi
Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje užvirė diskusija – ar žmonės gali atsiimti savo dovanotas dovanas.
Viena mergina pasidalino, kad buvęs sugyventinis pervedė nemažą sumą pinigų, kuriuos ji galėjo leisti savo nuožiūra: drabužiams, papuošalams ir pan.
Ji nurodė, kad šiuo metu su vaikinu skiriasi ir teiravosi, ar jai nereikės tų pinigų jam grąžinti, nes dalis – jau išleista.
Vieni komentaruose juokėsi tikindami, kad dovana yra dovana, tad apie grąžinimą neturėtų būti jokios kalbos.
Vis tik buvo tokių, kurie teigė, kad daug kas priklauso nuo pervedimo paskirties – jei nebuvo įrašytas žodis „dovana“, vaikinas laivai gali teigti, kad pinigus paskolino ar panašiai ir išsireikalauti bent pusę sumos.
Taigi iškilo klausimas ir dėl ne piniginių dovanų – ar antra pusė gali teisiškai atsiimti dovanotus automobilius, butus, namus ar brangius papuošalus. Ir ar svarbu, dėl kokios priežasties tą dovaną siekiama atsiimti.
„Jei padovanojo automobilį ar sužadėtuvių žiedą, o antra pusė jį išdavė, paliko ar panašiai – gal tada tikrai gali išsireikalauti grąžinti?“ – spėliojo viena moteris.
Kokiais atvejais gali būti panaikinamas dovanojimas?
Advokate Birutė Strimaitytė įvardijo, kad dovanojimas gali būti panaikinamas bendrais sandorių negaliojimo pagrindais, kaip bet koks kitas sandoris:
„Pvz., sudarytas suklydimo įtakoje, apsimestinis, tariamas. Taip pat sandoris, sudarytas neveiksnaus ar ribotai veiksnaus asmens. Dar, jei sandoris prieštarauja gerai moralei ar viešajai tvarkai ir kiti atvejai, kurie reglamentuoti Civiliniame Kodekse (CK).“
O kalbant būtent apie dovanas, advokato Aleksandro Kovalevskio aiškinimu, yra numatyti keli atvejai, kai teismo galima prašyti panaikinti dovanojimą.
Pirmasis – kai dovanos gavėjas pasikėsina į dovanotojo ar jo artimųjų giminaičių gyvybę ar tyčia juos sunkiai sužaloja.
Taip pat, kai dovanos gavėjas atlieka prieš dovanotoją tokius veiksmus, kurie yra neabejotinai griežtai smerktini geros moralės požiūriu.
O antrasis – jeigu dovanos gavėjas su jam dovanotu turtu, turinčiu dovanotojui didelės neturtinės reikšmės, elgiasi taip, kad kyla reali to turto žuvimo grėsmė.
„Nėra svarbu, ar tai – piniginės lėšos, kilnojamas ar nekilnojamas turtas. Kai dovanojimas panaikinamas, dovanos gavėjas privalo grąžinti dovanotą turtą, jeigu jis dovanojimo panaikinimo metu yra išlikęs. Jei turtas nėra išlikęs – atlyginti dovanos vertę pinigais“, – nurodė advokatas.
Ir pridūrė, kad, jeigu dovana yra buitinio pobūdžio ir nedidelės vertės (10–75 eurų), dovanotojas neturi teisės kreiptis į teismą dėl dovanojimo panaikinimo.
Ar atsiimant dovanas svarbūs tarpusavio santykiai?
Paklaustas, ar svarbu, kokie santykiai sieja dovanos davėją ir gavėją, A. Kovalevskis atsakė, kad tam tikrais atvejais ryšys yra svarbus:
„Pavyzdžiui, sužadėtiniai, jeigu jų santuoka nesudaroma, turi teisę reikalauti vienas iš kito grąžinti viską, kas buvo gauta kaip dovana ryšium su būsima santuoka, išskyrus atvejus, kai dovanos vertė neviršija 300 eurų.“
Anot teisininko, atsiimant dovaną kartais svarbu ir jos atsiėmimo priežastis.
Jo aiškinimu, jeigu santuoka pripažįstama fiktyvia ir abu sutuoktiniai buvo nesąžiningi, tai kiekvienas jų turi teisę atsiimti savo turtą, padovanotą kitam sutuoktiniui.
„Jeigu santuoka nutraukta dėl abiejų sutuoktinių kaltės, abu sutuoktiniai turi teisę reikalauti grąžinti tik vienas kitam dovanotus nekilnojamuosius daiktus, jeigu nuo dovanojimo sutarties sudarymo nėra praėję daugiau kaip dešimt metų ir nekilnojamasis daiktas nėra perleistas tretiesiems asmenims“, – papildė pašnekovas.
Tačiau, jei dėl santuokos nutraukimo kaltas tik vienas sutuoktinis (pavyzdžiui, apgaudinėjęs savo antrąją pusę), advokato teigimu, jis privalo grąžinti iš kito sutuoktinio gautas dovanas, išskyrus vestuvinį žiedą.
Dovaną gali atsiimti ir be dovanojimo sutarties
Advokatų kontoros „Advocatera“ advokatė Raimonda Lazauskienė visų pirma atkreipė dėmesį, kad dovanojimo sutartis, nustatanti dovanotojo teisę vienašaliu sprendimu atsiimti dovanotą turtą ar turtinę teisę, remiantis CK, negalioja.
Tai reiškia, kad davėjas negali savavališkai nuspręsti atsiimti dovaną, jei dovanojimas atitiko įstatymo normas ir nenustatyta dovanojimo sutarties pripažinimo negaliojančia pagrindų.
Anot advokatės, dovanojant didesnę kaip 1,5 tūkst. eurų sumą, dovanojimo sutartis turi būti rašytinės formos, o dovanojamai sumai nuo 14,5 tūkst. eurų yra privaloma notarinė forma.
„Tačiau net ir tokiu atveju, kai vaikinas perveda merginai 5 tūkst. eurų nesudarius rašytinės sutarties, tokie veiksmai traktuojami kaip dovana, kurios gavėjas neturi pareigos grąžinti, kai šalių tikroji valia ir tikrieji jų ketinimai rodo dovanojimo sandorio sudarymą“, - pabrėžė pašnekovė.
Kaip pavyzdį ji pateikė neseniai advokatų kontoros „Advocatera“ laimėtą civilinę bylą, kai teismas sprendė klausimą, ar vaikinas, nupirkęs ir perdavęs merginai virš 20 tūkst. eurų vertės automobilį, nesudarius rašytinės sutarties, gali nutrūkus santykiams reikalauti merginos grąžinti pinigines lėšas už jo sumokėtą automobilio pirkimo–pardavimo sandorį.
Pasak teisininkės, teismas įvertino, kad tarp šalių nesant jokio susitarimo dėl paskolos (pinigų paskolinimo ir jų grąžinimo), automobilis yra vaikino dovana merginai, siekiant sustiprinti šalių tarpusavio santykius.
R. Lazauskienės aiškinimu, tai atskleidžia esminį momentą, kad tikrasis vaikino ketinimas buvo ne paskolos suteikimas, o santykių su mergina pagerinimas.
Ji įvardijo, kad teismas vertino tokias aplinkybes: kad vaikinas už automobilį ir jo draudimą sumokėjo pats savo iniciatyva, neturėdamas tam prievolės, nepareikalaudamas iš merginos pasirašyti skolos dokumento, neprieštaravo, kad automobilis būtų įregistruotas jos vardu.
Taip pat nenustatyta duomenų, kad mergina būtų inicijavusi automobilio pirkimą ar prašiusi vaikino už jį sumokėti, būtų kryptingai to siekusi.
„Pažymėtina, kad paskolos sutarties sudarymo faktui konstatuoti nepakanka įrodyti vien tik pinigų perdavimo fakto – turi būti įrodytos ir kitos aplinkybės, t. y. kad pinigus gavęs asmuo įsipareigojo juos grąžinti. Pastarosios aplinkybės kaip tik ir lemia, ar tarp šalių buvo sudaryta paskolos sutartis, ar dovanojimo sandoris.
Taigi, asmuo gali būti teisėtas dovanojamo turto įgijėjas ir neturėti pareigos grąžinti padovanoto daikto ar piniginių lėšų net tais atvejais, kai nesudaryta rašytinės formos dovanojimo sutartis“, – aiškino teisininkė.
Ji paminėjo, kad, apart rašytinės ir notarinės sutarties formos, įstatymas daugiau nenumato kitų papildomų dovanojimo sandorio įforminimų.
Tad, susiklosčius sudėtingesniems atvejams, teismas vertina tarpusavio santykių, turto perdavimo ir kitas reikšmingas aplinkybes.
„Kitos svarbios aplinkybės įrodinėjant, kad tai tikrai buvo dovana, gali būti, pavyzdžiui, ar šalys palaikė artimus santykius, ar dovana buvo siekiama išsaugoti artimus tarpusavio santykius, ar iki kol šalių santykiai nenutrūko gavėjui buvo reiškiami turtiniai reikalavimai, kieno ir kokiais motyvais inicijuotas turto įgijimas ir pan.“ – pridūrė advokatė.
Privalo grąžinti sužadėtuvių žiedą arba sumą už jį
Sužadėtuvių žiedas, pasak R. Lazauskienės, ne visais atvejais priklausys dovanotojui.
Jos aiškinimu, susigrąžinti sužadėtuvių žiedą dovanotojas gali tuomet, kai būsima santuoka nesudaroma ir dovanoto žiedo vertė viršija 300 eurų.
„Jei žiedo vertė yra mažesnė arba susiklosčius situacijai, kad šalis, gavusi sužadėtuvių žiedą, mirė iki santuokos įregistravimo ir santuoka nebuvo sudaryta dėl šalies mirties, dovanotojas šią teisę praranda.
Pavyzdžiui, vaikinas pasipiršęs merginai ir padovanojęs 1 tūkst. eurų vertės žiedą, tačiau vėliau apsigalvojęs dėl sprendimo tuoktis ir nusprendęs žiedą susigrąžinti, turi teisę jį atgauti. Nes, nesudarius santuokos, abi viešo susitarimo tuoktis šalys turi teisę reikalauti viena iš kitos grąžinti viską, ką viena yra gavusi iš kitos kaip dovaną ryšium su būsima santuoka“, – dėstė advokatė.
Ji pridūrė, kad neretai susiklosto atvejai, kai sužadėtinė nusprendžia skirtis su vaikinu, tačiau nesutinka žiedo grąžinti arba apskritai yra jį pardavusi, perleidusi kitiems asmenims, išmetusi ir pan.
Tuomet, anot teisininkės, gali būti pareiškiamas civilinis ieškinys dėl dovanos grąžinimo. Jei pačios dovanos nėra įmanoma grąžinti natūra, dovanotojui yra atlyginama piniginė dovanos vertė.
Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad siekiant atgauti sužadėtuvių žiedą priežastys, dėl kurių santuoka nebuvo sudaryta, neturi reikšmės – ar tai būtų antros pusės neištikimybė, atšalę santykiai, skirtingos ateities vizijos ir pan., išskyrus minėtą išimtį, kai santuoka nesudaroma dėl kitos šalies mirties.
„Vertėtų nepamiršti, kad ieškinys dėl sužadėtuvių žiedo grąžinimo gali būti pareikštas per vienerių metų ieškinio senaties terminą, skaičiuojamą nuo atsisakymo sudaryti santuoką dienos“, – paminėjo R. Lazauskienė.
Rašyti komentarą