Elektros energija

Nustatė prognozuojamą elektros energijos rinkos kainą 2023 metų antrajam pusmečiui

(3)

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) nustatė prognozuojamą elektros energijos rinkos kainą 2023 metų antrajam pusmečiui lygią 11,182 ct/kWh (111,82 Eur/MWh). Tiesa, vartotojai mokės gerokai brangiau - po 25-28 centus. Ir veikiausiai nebeliks jokių kompensacijų. O jei liks, tai tik pažeidžiamiausiems vartotojams arba ne visai suvartotai elektrai.

VERT antrajam pusmečiui nustatyta prognozuojama rinkos kaina yra 70,33 proc. mažesnė negu buvo nustatyta 2023-ųjų metų pirmajam pusmečiui (kai siekė 37,698 ct/kWh arba 376,98 Eur/MWh). Prognozuojama elektros energijos rinkos kaina naudojama viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) biudžetui suformuoti bei apskaičiuoti visuomeninę elektros energijos kainą.

Galutinė elektros energijos kaina buitiniam vartotojui susideda iš: įsigijimo kainos; VIAP kainos; sisteminių paslaugų kainos; perdavimo paslaugos kainos; skirstymo paslaugos vidutinės ir žemos įtampos tinklais kainos; tiekimo kainos; papildamos dedamosios prie skirstymo kainos.

Tuo metu Lietuvos energetikos agentūra (LEA) teigia, kad didmeninės elektros kainos pastaruoju metu krenta ir tikėtina, kad vasaros sezono metu dar sumažės. Bet ilgesniu laikotarpiu jos vėl gali ūgtelėti, nes ateities kontraktų kainos šiai žiemai yra aukštos.

LEA direktorius Virginijus Poderys mano, kad visuomeninė elektros kaina Lietuvoje nuo liepos 1 d. galėtų siekti 25-28 ct/kWH. Jis pastebėjo, jog gegužę tęsiasi paradoksas, kuomet tiekėjo nepasirinkę I ir II elektros rinkos liberalizavimo etapų vartotojai garantiniame tiekime moka mažiausią tarifą.

Dujų kainos, prognozuoja agentūra, Europoje stabilizavosi ir iki spalio galėtų siekti apie 37,4 Eur/MWh, o iki gruodžio - 52 Eur/MWh.

„Elektros ir dujų kaina, šaltuoju laikotarpiu, matome šoktels į viršų", - teigė V.Poderys.

Pasak jo, antrąjį metų pusmetį kompensacijos už dujas turėtų likti, o už elektrą - būti skiriamos nebent socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms arba būti tokios, kad neskatintų vartojimo.

„Visi sutinkame ir yra bendras konsensusas, kad elektrai kompensacijos reiktų nebent tikrai socialiai pažeidžiamoms tam tikroms atskiroms grupėms.

Dėl dujų, konsesusas yra į kitą pusę - kad jų reikėtų. Kokio lygio - negaliu pasakyti, bet dabar matyti, kad valstybės išlaidos kompensacijoms bus žymiai mažesnės, nei buvo planuojama pernai, dėliojant biudžetą. Nes kainos žymiai nukritę.

Kompensacijos turi būti tokios, kurios neskatintų vartojimo. Teoriškai, subsidija turėtų būti teikiama iki tam tikro suvartojimo kiekio", - teigė V.Poderys.

Beje, prezidentūra taip pat mano, kad kompensacijos už elektrą gyventojams turėtų būti pratęstos ir antrąjį šių metų pusmetį, tačiau mokant tik už dalį suvartotos elektros - iki 150 kWh per mėnesį.

O energetikos ministras Dainius Kreivys yra sakęs, jog dėl to, ar antrąjį metų pusmetį reikės kompensacijų buitiniams vartotojams už elektrą, turėtų būti apsispręsta gegužę, kuomet ir rinkos reguliuotojas turėtų spręsti dėl visuomeninio tiekimo tarifo nuo liepos. Šiuo metu valstybė kompensuoja iki 28,5 ct/kWh elektros kainos buitiniams vartotojams - iki minimalaus 28 ct/kWh tarifo.

LEA, be kita ko, skelbia, kad vidutinė elektros energijos kaina biržoje gegužės 1-9 d. buvo vos 7,9 cento už kilovatvalandę (be PVM)

„Elektros kainų tendencijos biržoje ir Lietuvos Seimo sprendimai daro įtaką nepriklausomų elektros tiekėjų kainoms.

Kaip žinoma, nepriklausomi elektros tiekėjai nuo liepos 1 d. galės vienašališkai pakeisti sutarties sąlygas, mažindami fiksuotų planų kainas vartotojams. Šiuo metu, palyginti su ankstesne savaite, planų su fiksuota elektros energijas kaina tarifus pakeitė du nepriklausomi teikėjai.

„Enefit" vietoj 36 mėn. kainos fiksavimo laikotarpio dabar siūlo 24 mėn. fiksavimo laikotarpį ir naujų planų kainos yra 29-30 proc. didesnės. „Ignitis" kainas sumažino 2 proc., o „Elektrum Lietuva" kainų vartotojams nekeitė. Visų trijų tiekėjų siūlomos fiksuotos elektros energijos kainos planų tarifai yra 0,18-0,34 Eur/kWh (dviejų laiko zonų) ir 0,25-0,33 Eur/kWh (vienos laiko zonos)", - skelbia LEA.

Anot agentūros, planų su fiksuota elektros energijos kaina (24 mėn. ir 36 mėn.) vidutinė kaina siekė 0,268 Eur/kWh (dvi laiko zonos) ir 0,277 Eur/kWh (viena laiko zona).

„Nuo šių metų pradžios nepriklausomų elektros energijos tiekėjų 24-36 mėn. fiksuotos kainos planų 1 kWh kaina jau sumažėjo 12-40 procentų. „Ignitis" šiais metais kainas sumažino vidutiniškai 0,17 Eur/kWh, „Elektrum Lietuva" - 0,12 Eur/kWh. Šiuo metu 12 mėn. ir 36 mėn. kainos fiksavimo planus siūlo po vieną tiekėją (atitinkamai - „Ignitis" ir Elektrum Lietuva"), 6 mėn. ir 24 - po du tiekėjus (atitinkamai - „Elektrum Lietuva" ir „Enefit" bei „Ignitis" ir „Enefit").

Garantinio tiekimo kaina (planas „Standartinis") nuo gegužės 1-osios yra 0,169 Eur/kWh (viena laiko zona), taip pat - 0,181 Eur/kWh bei 0,141 Eur/kWh (dvi laiko zonos). Tai apie 15 proc. mažiau už garantinio tiekimo kainą balandžio mėnesį", - reziumuoja LEA.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder