Nelegaliam privačios įmonės darbuotojui atlyginimą moka visi mokesčių mokėtojai?

(4)

Oficialiai privačioje įmonėje nedirbančiam, tačiau bendrovės suteiktu automobiliu važinėjančiam ir jos darbuotoju prisistatančiam asmeniui algą už darbą privačios įmonės naudai moka mokesčių mokėtojai.

Tokia situacija galimai susiklostė Klaipėdos daugiabučių administravimo ir pastatų priežiūros įmonėje „Green admin“, kurioje oficialiai nedirbantis, bet šios įmonės darbuotoju klientams prisistatantis ir šios įmonės klientams paslaugas teikiantis Vaidas Barakauskas yra galimai registruotas bedarbiu Užimtumo tarnyboje ir galimai gauna valstybės išmokas.

Nei „Green admin“, nei V. Barakauskas nesutiko komentuoti portalo šaltinių informacijos, tačiau šios įmonės klientai, darbo klausimais bendraujantys su V. Barakausku, portalui Alfa.lt prisipažino nė nenutuokiantys, kad „Green admin“ administratoriumi prisistatantis asmuo šioje įmonėje nedirba.  

Dirbantis bedarbis? 

Su anonimiškumo sąlyga Alfa.lt konsultavęs teisininkas teigė, jog tokia situacija, kai asmuo yra registruotas Užimtumo tarnyboje ir kartu neoficialiai dirba privačioje bendrovėje, yra, švelniai tariant, „kritikuotina“.

„Kai žmogus atlieka darbines funkcijas konkrečios įmonės naudai, tačiau oficialiai nėra joje įdarbintas, tai laikoma nelegaliu darbu. Situacija bloga keliomis prasmėmis.

Užimtumo tarnyba išlaiko tokį asmenį, o jis neša naudą konkrečiai privačiai įmonei. Neaišku, kokią naudą jis pats gauna iš tos įmonės, bet galima numanyti.

Šioje vietoje galimas Darbo kodekso pažeidimas. Galų gale naudojamos mokesčių mokėtojų lėšos, kurių neturėtų gauti asmuo, kuris atlieka darbines funkcijas ir greičiausiai gauna pajamas iš UAB „Green admin“, – komentavo teisininkas.

Kai žmogus atlieka darbines funkcijas konkrečios įmonės naudai, tačiau oficialiai nėra joje įdarbintas, tai laikoma nelegaliu darbu.

Keli šaltiniai Alfa.lt patvirtino, kad V. Barakauskas yra registruotas Užimtumo tarnyboje kaip bedarbis ir ieško darbo. Portalo šaltinių duomenimis, kartu šis asmuo važinėja „Green admin“ suteiktu automobiliu ir atlieka šios įmonės administratoriaus darbo funkcijas, tiesiogiai bendrauja su šios įmonės klientais.

Žmonės, su kuriais V. Barakauskas bendrauja „darbo klausimais“, net nežino, kad jis nėra oficialus „Green admin“ atstovas ir šioje įmonėje net nedirba. Tai Alfa.lt telefonu patvirtino ir pats V. Barakauskas.

Patikrinti šaltinių informacijos, kad V. Barakauskas šiuo metu yra oficialus bedarbis ir gauna valstybės išmokas, nėra galimybės. Užimtumo tarnyba informacijos apie asmenims suteikiamą bedarbio statusą žiniasklaidai neteikia. Pats V. Barakauskas su Alfa.lt apie tai kalbėti ar atsakyti raštu atsisakė.   

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros“) duomenimis, kuriuos skelbia portalas Rekvizitai.lt, daugiabučių ir komercinių pastatų technine priežiūra ir administravimu užsiimančioje UAB „Green admin“ birželio 1 d. dirbo 6 darbuotojai.  

Daugiabučių atstovai: dirba labai gerai 

Kelių Klaipėdos daugiabučių atstovai portalui patvirtino, kad V. Barakauskas kaip „Green admin“ administratorius dirba „labai gerai“.      

Daugiabučio Taikos pr. 21A, Klaipėdoje, jungtinės veiklos sutarties įgaliota atstovė Rūta Bagočienė į Alfa.lt klausimą, ar jai teko bendrauti su V. Barakausku darbo klausimais, atsakė teigiamai.

Ji taip pat patvirtino, kad V. Barakauskas prisistato kaip „Green admin“ administratorius. Į klausimą, ar tenkina jo darbas, R. Bagočienė atsakė: „Taip, viskas gerai, jokių problemų.“

Panašiai kalbėjo ir daugiabučio Liepų g. 41, Klaipėdoje, jungtinės veiklos sutarties įgaliota atstovė Irina Jaroslavskaja.

–Ar jus aptarnauja „Green admin“? – Alfa.lt klausė atstovės.

–Taip, – atsakė ji.

–Ar jūs kalbėjotės su tokiu V. Barakausku, ar jis šiuo metu aptarnauja jūsų daugiabutį?

–Taip.

Daugiabučio atstovė nustebo, iš žurnalisto sužinojusi, kad V. Barakauskas oficialiai bendrovėje „Green admin“ nedirba. Dėl informacijos apie V. Barakausko oficialiai užimamas pareigas ar nelegalų darbą „Green admin“ I. Jaroslavskaja pasiūlė pasiteirauti paskambinus jam tiesiogiai.

Patvirtino, kad įmonėje nedirba  

Alfa.lt telefonu susisiekė su pačiu V. Barakausku. Į žurnalisto klausimą, ar dirba „Green admin“ administratoriumi, V. Barakauskas po ilgokos pauzės atsakė: „Ne, nedirbu.“

–Nedirbate? – pakartojo klausimą žurnalistas.  

–Ne.

–O jūs bedarbis dabar esate?

–(Ilga pauzė) Kokiu klausimu ta prasme?

–Mes turime informacijos, kad jūs registruotas darbo biržoje, bet šiaip dirbate šitoje įmonėje kaip administratorius, bendraujate su klientais.

–Parašykite raštu klausimus, jeigu norite, – tyliai ištarė V. Barakauskas.  

Vėliau į nurodytu e. paštu Alfa.lt išsiųstus klausimus V. Barakauskas neatsakė, prieš tai pasiteisinęs priešpriešiniu pasiūlymu nurodyti portalo „šaltinį, kuris pateikė jo asmens duomenis“.

Alfa.lt klausė V. Barakausko, ar jis šiuo metu dirba bendrovėje „Green admin“ ir kokiose pareigose, ar gauna oficialų, ar neoficialų atlyginimą iš „Green admin“, taip pat ar šiuo metu yra registruotas bedarbiu Užimtumo tarnyboje, ar gauna bedarbio pašalpą ar kitas valstybės išmokas.  

Į tai V. Barakauskas neatsakė. Jis taip pat atsisakė nurodyti, kokie darbiniai ar kitokie santykiai jį sieja su UAB „Green admin“, ar atlieka kokias nors funkcijas šios bendrovės pavedimu ar šios bendrovės naudai, ar naudojasi šios įmonės suteiktu automobiliu.  

Alfa.lt raštu pateikė klausimus ir bendrovei „Green admin“, tačiau iki straipsnio publikavimo atsakymų negavo.

Panaikintų bedarbio statusą

Užimtumo tarnyba Alfa.lt informavo, kad paaiškėjus, jog bedarbiu registruotas asmuo tuo pačiu laikotarpiu neoficialiai dirbo įmonėje ir gavo neoficialų atlyginimą, būtų sprendžiamas bedarbio statuso panaikinimo klausimas.

Lietuvos Respublikos užimtumo įstatymo 24 str. 4 dalies 9 p. nustato, kad bedarbio statusas asmeniui yra panaikinamas, kai Užimtumo tarnyba pakartotinai per 12 mėnesių laikotarpį iš nelegalaus darbo, nedeklaruoto darbo ir nedeklaruotos savarankiškos veiklos kontrolę ir prevenciją vykdančių ar kitų institucijų gauna informacijos apie bedarbio nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą, neteisėtą veiklą, susijusią su pajamų gavimu.

„Taigi patikrinus asmenį ir nustačius pakartotinį nelegalaus darbo fiksavimo atvejį, jam yra panaikinamas bedarbio statusas. Tai padaroma nuo pakartotinės informacijos iš atsakingų institucijų gavimo dienos“, – teigiama Alfa.lt pateiktame Užimtumo tarnybos komentare.

Patikrinus asmenį ir nustačius pakartotinį nelegalaus darbo fiksavimo atvejį, jam yra panaikinamas bedarbio statusas. 

Nelegalaus darbo tyrimą šiuo atveju atlieka Valstybinės darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (VDI). Užimtumo tarnybos veiksmai priklauso nuo VDI nustatytų faktinių aplinkybių.

Jeigu yra gaunamas trečiųjų asmenų skundas dėl nelegalaus darbo, tokia informacija, vadovaujantis Viešojo administravimo įstatymo 11 str. 4 d., pagal kompetenciją yra siunčiama VDI tyrimui.

Kokie duomenys gali įrodyti bedarbio neoficialų darbą (pavyzdžiui, kad asmuo dirba, gauna atlyginimą, bet to nedeklaruoja)? „Sprendimus Užimtumo tarnyba priima remdamasi oficialiu VDI raštu. Taip pat per informacinę sistemą iš šios įstaigos gautais nelegalaus darbo duomenimis“, – paaiškino Užimtumo tarnyba.

Žiniasklaida neturi galimybės gauti duomenų apie konkrečiam asmeniui Užimtumo tarnybos suteiktą bedarbio statusą. Tokius duomenis tarnyba suteiktų tik tuo atveju, jeigu įtariamas įstatymų laužytojas pats sutiktų viešinti tam tikrą Užimtumo tarnybos turimą informaciją apie jį.   

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder