Milijonas ESO sąskaitoje – moteris negalėjo patikėti savo akimis: „Maniau, kad suklydau skaitydama“

Jurbarko rajono mokykla iš ESO gavo milijono eurų sąskaitą už saulės elektrinės prijungimą į tinklą. Mokykla tokių pinigų neturi, tad mokėti nesutinka. Po mėnesį trukusių derybų ESO galų gale sutiko prijungti mokyklos elektrinę nemokamai, tačiau triskart apribos galią.

 

Po šio skandalo energetikos ministras jau žada kone 100 mln. eurų skirti ESO tinklui atnaujinti vietovėse, kuriose didžiausios eilės prisijungti saulės elektrines.

Prie Jurbarko esanti Smalininkų Technologijų ir verslo mokykla užsimanė būti tvari ir ryžosi ant bendrabučio stogo įsirengti saulės elektrinę. Nedidelę, 30 kilovatų, kuri patenkintų vos dešimtadalį mokyklos elektros poreikių.

„Reikia saulės elektrinės, kad neatsiliktume nuo inovatyvumo. Vasarą, kai nedirba katilinė, nėra šilto vandens, reikia šildyti boileriais, todėl reikia elektros vandeniui šildyti ir maistui gaminti“, – paaiškino mokyklos direktorė Ina Budrienė.

Negalėjo patikėti

Mokykla jau gavo 80 proc. dydžio Europos Sąjungos finansavimą elektrinei įsirengti, ir viliasi ją nusipirkti už 25 tūkst. eurų.

Pačiai mokyklai tektų primokėti tik dešimtadalį sumos, tai yra 2,5 tūkst. eurų, tiek pat skirs ir Jurbarko savivaldybė. Tačiau netikėtai projektui sutrukdė valstybinė bendrovė ESO. Už tai, kad mokyklą prijungtų prie savo tinklo, užsiprašė viso milijono eurų.

„Taip, tokia sąmata paskaičiuota atsižvelgiant į tai, kad tame ruože esami tinklo galingumai jau išnaudoti. Reikia rekonstrukcijos, o rekonstrukcija – pakankamai didelė“, – dėstė ESO atstovė Rasa Juodkienė.

Mokyklos vadovai ir Smalininkų bendruomenė stvėrėsi už galvų, išvydę šį raštą su reikalavimu sumokėti milijoną eurų.

„Maniau, kad jie suklydo ir aš suklydau skaitydama. Skaičiau keletą kartų, kol įsitikinau, kad tai yra tas skaičius“, – teigė I. Budrienė.

„Mes, paprasti žmonės, turim kentėti. Negerai, negerai“, – kalbėjo Smalinikų gyventoja.

Išgirdęs, kad ESO reikalauja milijono, atsinaujinančios energetikos ekspertas Martynas Nagevičius daro išvadą, kad ESO tiesiog nenori imtis šio darbo, o vartotojų teisių gynėjai ragina nenuleisti rankų ir skųstis.

„Nori įsirengti saulės elektrinę, o prašo neadekvačių sumų, pyktis suprantamas“, – sakė M. Nagevičius.

Nurodė, kam skųstis

„Pradžioje patiems ESO parašyti skundą, kad jie išnagrinėtų, nes pasitaiko žmogiškos klaidos. O, jei netenkina rezultatas, galima kreiptis į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą. Dažnai taip būna – įpareigojama perskaičiuoti pagal realią situaciją ir kaina dažnai sumažėja“, – siūlė Vartotojų aljanso atstovas D. Tracevičius.

Smalininkų mokykla taip ir daro – reikalauja ESO pagrįsti, kodėl ši kaulija milijono eurų viso labo už saulės elektrinės prijungimą prie elektros tinklo.

„Tikrai nesitikėjau, maniau, kad taikydami į žaliąjį Lietuvos ir ES kursą būsime inovatyvi mokykla“, – tikino mokyklos direktorė.

Smalininkų mokyklos svajonę turėti saulės elektrinę remia ir jos šeimininkė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

„Vilniuje yra mokyklų, kurių ne tik stogas, bet ir fasadas gamina iš saulės energiją. Jei mokyklos stengiasi, rodo iniciatyvą, labai remiame. Jei iškilo kliūčių, turėtume apie tai žinoti, įsigilinti ir padėti, kuo galime“, – tvirtino švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Agnė Kudarauskienė.

Pasakė, ką turi padaryti 

Tačiau ESO aiškina, kad milijonas eurų – ne iš piršto laužtas. Kad prijungtų mokyklos saulės elektrinę, tikina, būtina rekonstruoti už 30 km esančią savo pralaidumo ribą pasiekusią Tauragės transformatorių pastotę, pakeisti galios transformatorius.

„Visi vartotojai naudojasi tinklo pralaidumu ir tinklu. Kažkas yra tas galias išnaudojęs, jos iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta“, – dėstė ESO atstovė.

Dėl Smalininkų mokyklos saulės elektrinės kilus triukšmui, energetikos ministras jau žada peržiūrėti prisijungimo prie ESO tinklų tvarką ir papildomas dešimtis milijonų eurų ESO tinklui atnaujinti vietovėse, kuriose didžiausios eilės prisijungti saulės elektrines.

„Ministerija skirs 83 mln. eurų tam, kad tinklai būtų išplėsti, labiausiai tose vietose, į kurias būtų galima kuo daugiau vartotojų sujungti“, – tikino energetikos ministras Dainius Kreivys.

Tačiau kol ministro pažadai netapo realybe, Smalininkų mokyklai tenka susitaikyti su ESO sąlygomis.

Po beveik mėnesį trukusių derybų, ESO skelbia pasiekusi su mokykla kompromisą – leis nemokamai prisijungti prie tinklo, tačiau priims vos trečdalį pagamintos energijos – 10 kW, o didžiąją dalį elektros mokykla turės sunaudoti savo reikmėms. ESO skelbia, kad tik tokiu atveju nereikės rekonstruoti tinklo ir nebeprašys milijono eurų.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder