Miestas, kuriame būstas brangsta kosminiu greičiu – graibsto ir vilniečiai, ir klaipėdiečiai

Didžiausiuose šalies miestuose – sostinėje ar Kaune – butų kainos kyla kone po 10 proc. kasmet. Bet neatsilieka ir kai kurie mažesni miestai, pavyzdžiui, Visaginas.

Pabrango kone dvigubai

20–30 tūkstančių eurų už dviejų kambarių butą Visagine – daug ar mažai? Ko gero, daug. Nes prieš penkerius metus tokio dydžio butai kainavo trečdaliu ar net perpus pigiau.

Šis miestas turi savito patrauklumo. Jis prigludęs prie Visagino ežero, kuris jau pats savaime yra traukos vieta.

Prieš kelerius metus čia buvo atnaujintas paplūdimys, nutiesti pasivaikščiojimo takai, įrengtos tinklinio bei vaikų žaidimo aikštelės.

Nors architektūra ir persunkta sovietinės dvasios, miestas yra įaugęs į pušyną.

Visagine neseniai atnaujinti Kultūros namai garsėja ypač geros akustikos sale, iki pandemijos juose buvo pilna įvairių renginių įpūstos gyvybės.

Tikėtina, kad yra žmonių, kuriems tai rūpėjo ir toliau rūpės.

Paklausa lenkia pasiūlą

Už neremontuotą 50 kv. metrų dviejų kambarių butą Visagine prašoma apie 20 tūkst. eurų. Taigi būsto kainos, vertinant jas vilniečių akimis, nėra didelės.

Tačiau tiems, kurie gyvena Visagine, atrodo kitaip.

Pasak nekilnojamojo turto brokerės Jūratės Tamonienės, mieste šiuo metu būsto paklausa gerokai lenkia pasiūlą, tad kainos toliau didėja.

„Galima palyginti: tokio dydžio būstas prieš ketverius ar penkerius metus kainavo apie 10 tūkstančių eurų, o jį parduoti būdavo ypač sunku.

Dabar situacija visiškai kitokia“, – sakė J.Tamonienė.

Poros kambarių butas, kuriame atliktas remontas, kainuoja brangėliau – apie 28–30 tūkstančių eurų.

Verčiasi be tarpininkų

Tokių butų kaip Vilniuje – įrengtų ir su baldais – Visagine yra labai mažai.

Šiuo metu brokerė gali pasiūlyti vos 4–5 parduodamus butus. Nors apie 2016–2017-uosius pasiūla siekdavo 20–30 butų.

„Būdavo, atsidarius skelbimus nekilnojamojo turto portale pakibdavo virtinė pasiūlymų. Dabar taip nebėra.

Skelbimų skaičius sukasi apie porą dešimčių ir jie nuolatos atnaujinami.

Kadangi yra paklausa, patys savininkai pardavinėja butus – išsiverčia be tarpininkų, o sandoriai sudaromi gana greitai.

Tuo metu, kai butai buvo pigūs, o pasiūla didelė, parduoti šį turtą būdavo sunku, todėl dažnai buvo prašoma brokerių pagalbos“, – kalbėjo J.Tamonienė.

Dvi pirkėjų grupės

Ar pirkėjai apskritai teiraujasi, kiek kainuoja būsto šildymas? Juk Visagine, kol veikė elektrinė, apskritai už šilumą nebuvo mokama.

„Kartais paklausia, bet tai nėra itin svarbu. Komunaliniai mokesčiai dydžiu nedaug kuo skiriasi nuo kitų miestų.

Pirkėjams svarbiausia – būsto kaina“, – sakė pašnekovė.

Pasak brokerės, pirkėjai pasidaliję į dvi grupes. Vieni – vyresnio amžiaus žmonės.

Pardavę būstą Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ar Druskininkuose jie į Visaginą atvyksta nuolat gyventi. Čia, pasidarę kapitalinį remontą, gana gerai įsikuria.

Kita dalis pirkėjų – investuotojai. Yra žmonių, kurie padaro kapitalinį Visagine įsigyto buto remontą ir po to jį skiria trumpalaikei nuomai.

„Anksčiau, maždaug iki 2017 metų, Visagine buvo galima išsinuomoti būstą tik už komunalinius mokesčius. Dabar tokios galimybės nebėra.

Tokios nuomos sąlygos egzistuoja nebent seniesiems nuomininkams“, – teigė J.Tamonienė.

Šiuo metu dviejų kambarių būsto nuomos kaina – apie 200–250 eurų už mėnesį. Kainą nulemia vieta mieste, daugiabučio aukštas ir, be abejonės, būsto įrangos kokybė.

Naujų daugiabučių nėra

Visagine kol kas nėra naujos statybos daugiabučių. Yra tik keletas nebaigtų statyti namų, kurie priklausė Ignalinos atominei elektrinei.

„Juos norėta perduoti savivaldybei, bet vargu ar jie bus baigti statyti. Nors pastatai užkonservuoti, jų būklė apgailėtina. Tie, kurie buvo pastatyti iš plytų, aptrupėjo. O betoninių pastatų kaip buvo pastatytos dėžutės, taip ir liko. Nei savivaldybės, nei valstybės pinigais jų niekas nebaigs statyti.

Vienintelis bendrabutis buvo atiduotas privatizuoti ir jį jau yra nupirkęs verslas“, – paaiškino J.Tamonienė.

Visagine apskritai yra vos keletas renovuotų daugiabučių.

Verslas kol kas tik stebi

„Būsto paklausa pas mus didelė, jo kainos vis auga. Esu girdėjęs vilniečius sakant, kad dabar verta investuoti į nekilnojamąjį turtą mūsų mieste. O ir verslas juo domisi“, – teigė ir Visagino meras Erlandas Galaguzas.

Pasak jo, keletą daugiabučių verslas jau yra nupirkęs.

„Tačiau kol kas neturime žinių, ar jie bus griaunami, ar baigiami statyti. Verslininkai domisi ir kitais nebaigtos statybos daugiabučiais, kurie priklauso mūsų savivaldybei, teiraujasi apie galimybes juos įsigyti.

Būtent savo darbuotojams įmonės nori sudaryti sąlygas apsigyventi mieste. Tačiau viskas tebėra tik pokalbiai ir pamąstymai prie kavos puodelio“, – užsiminė meras.

Pasak jo, jei verslas apsispręstų, savivaldybė pasistengtų, kad sandoriams nekiltų jokių kliūčių.

Ieškojo darbuotojams

„Mūsų įmonėje visi darbuotojai yra vietiniai, netenka jų atsivežti iš kitų miestų, taigi būsto paieškos mums nėra aktualios. Juo labiau kad daug laiko dirbame užsienyje.

Tačiau žinau, kad kitoms įmonėms kyla problemų dėl darbuotojų apgyvendinimo, ypač kai į komandiruotes atvažiuoja specialistai“, – sakė Visagine esančios suvirinimo paslaugų įmonės „Visweld“ vadovas Igoris Valevko.

Pasak jo, prieš porą trejetą metų jo įmonė kartu su partneriais dirbo Ignalinos AE B19 projekte – įrenginėjo infrastruktūrą, skirtą trumpaamžėms radioaktyviosioms atliekoms sutvarkyti.

„Mūsų partneriai tuo metu labai vargo ieškodami, kur apgyvendinti savo darbuotojus. Nuomojosi ką tik galėjo, pasiekė net kaimo turizmo sodybas Ignalinos rajone“, – prisimena I.Valevko.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder