Lietuvos energetikos agentūros duomenimis dujų kainos šiais metais išliks aukštos: sieks iki 67 Eurų už MWh

(1)

Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, 2022 m. rudenį ir žiemą gamtinių dujų kainos Europoje krito, nors dar nepasiekė kainų lygio kuris buvo matomas 2021 metais. Tačiau, remiantis tarptautine situacija, prognozuojama, kad 2023 m. kainos gali ir toliau laikytis aukštos ir siekti 55–67 Eur/MWh.

 

 

Pagrindinis sprendimas, kurį Europos Sąjunga (ES) pasirinko kaip reikalingą, norint išspręsti išaugusių gamtinių dujų kainų problemą Europoje – mažinti vartojimą, o per tai veikti paklausą ir kainą.

Todėl ES valstybės buvo susitarusios, kad nuo 2022 m. rugpjūčio mėnesio iki 2023 m. kovo mėnesio dujų paklausą reikia mažinti 15 proc.

Daugelyje ES valstybių narių, pasak LEA statistikos, šis planas yra pavykęs, kur dujų vartojimas sumažėjęs bent 3 proc., Lietuvoje per metus gamtinių dujų vartojimas krito apie 31 proc.

Tačiau pastebima, kaip teigė LEA energetinio saugumo projektų vadovas Petras Katinas, kad valstybėse, kur buvo įvestos viršutinės kainų ribos gamtinėms dujoms naudojamoms elektros gamybai, suvartojimas ne tik nesumažėjo, bet ir padidėjo.

„Žvelgiant į tai, kaip Europoje sumažėjo gamtinių dujų vartojimas, labai išryškėjo Pirėnų pusiasalis.

Mūsų teorija yra tokia, jog kai buvo uždėtas dujų kainų viršutinė riba, tai paskatino dujų vartojimą.

Bet čia gaunasi tokia kontradikcija, kadangi pagal ES planą skatinamas dujų vartojimo mažinimas.

Bet tada įvedamos kainų lubos, kas skatina vartojimą, ką šis pusiasalis ir įrodo“, – aiškino P. Katinas.

LEA atstovas taip pat paminėjo, kad pagal šiuo metu esantį dujų kiekį ES saugyklose, balandžio pradžioje saugyklų užpildymas galėtų siekti 65 proc.

Tai nulėmė šilti orai, sumažėjęs dujų poreikis, bei, ruošiantis žiemai daugiau nei įprastai, užpildytos saugyklos.

„Dujų išėmimas iš Europos Sąjungoje esančių dujų saugyklų yra sulėtėjęs ir dujų saugyklos yra apie 80 proc. pripildytos. Tai palyginimui, 2021 metais buvo 45 proc. pripildymo.

Tikimasi, kad apie 66 proc. turėsime išlaikę dujų saugyklose po žiemos.

Kas yra labai gerai, nes jeigu norime gerai pasiruošti 2023-2024 metų žiemai, tai ta riba virš kurios mes turime išlaikyti yra 40 proc.“, – tvirtino P. Katinas.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder