Lietuvos eksportuotojai dėl Taivano atstovybės vis dar įšaldyti su Pekinu

Lietuvos eksportuotojai vis dar įšaldyti dėl Taivano atstovybės su Pekinu, - tokią informaciją skelbia portalas scmp.com. Lietuvos eksportas į žemyninę Kiniją gruodį smarkiai sumažėjo, nes Pekinas įnirtingai reagavo į Baltijos šalies paramą Taipėjui, pablogino diplomatinius santykius, o vėliau uždraudė tam tikrą importą.

Lietuvos eksportuotojai skundėsi dėl muitinės blokavimo, teigdami, kad šalies duomenys buvo iš esmės ištrinti iš Kinijos muitinės portalo, todėl jie negalėjo įvykdyti eksporto užsakymų.

Tada ES pati pradėjo tyrimą ir sausio mėn. iškėlė bylą Pasaulio prekybos organizacijai (PPO) prieš Pekiną, kaltindama jį ekonominiu spaudimu vienai iš mažiausių valstybių narių.

Kitą mėnesį Kinija oficialiai uždraudė lietuviškus jautienos, pieno ir alkoholio produktus, teigdama, kad kyla problemų dėl atitikties reikalavimams ir etikečių klastojimo.

Pradinės konsultacijos prieš PPO ieškinį buvo baigtos praėjusį mėnesį, tačiau ES šaltiniai teigė, kad blokas tebėra nepatenkintas Pekino atsakymu.

"ES gali patvirtinti, kad kovo viduryje vyko PPO konsultacijos su Kinija dėl ginčų sprendimo, per kurias ES pateikė keletą klausimų dėl priemonių, kurių ėmėsi Kinija.

Mes vis dar nagrinėjame išsamius Kinijos atsakymus ir tuo remdamiesi nuspręsime dėl tolesnių veiksmų", - sakė ES prekybos atstovė spaudai Miriam Garcia Ferrer.

Tačiau kovo mėn. duomenimis, Lietuvos siuntų į žemyninę Kiniją apimtys šiek tiek padidėjo:

JAV dolerių vertės prekių į Kinijos uostus, t. y. dvigubai daugiau nei vasario mėn., kai eksportas buvo smarkiai sumažėjęs, tačiau mažiau nei perpus mažiau nei prieš metus.

Sąrašo viršuje buvo vario ir cinko lydiniai bei lazeriai, o Kinijos muitinė leido į uostą įvežti kai kurias tokias prekes, jei vietos gamintojai paštu kreipėsi dėl specialaus importo leidimo, rodo Lietuvos verslo duomenys.

Organizatorių nuotr.

Taivano rėmėjai stovi eilėje, kad įsigytų lietuviško romo, kurį sulaikė žemyninė Kinija

"Kai kurie Kinijos gamintojams labai svarbūs įrenginiai ir mašinos vėl keliauja į Kiniją tiesiogiai, bet tik su Kinijos gamintojų laišku su paaiškinimu, kad prekės yra gyvybiškai svarbios gamybai", - sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Organizatorių nuotr.

Ginčas dėl Lietuvos buvo viena iš kelių pretenzijų, kurias ES vadovai pareiškė savo kolegoms iš Kinijos per anksčiau šį mėnesį vykusį įtemptą aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame, be to, dominavo Rusijos invazija į Ukrainą ir tariama Pekino parama Maskvai.

"Kinija privalo nutraukti nepagrįstas prekybos priemones Lietuvai, kuriomis pažeidžiamos PPO taisyklės ir trikdoma ES vidaus rinka. Kol ji to nepadarys, savo bylą nagrinėsime PPO", - po aukščiausiojo lygio susitikimo sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Organizatorių nuotr.

Ursula von der Leyen 

Tikimasi, kad šiam klausimui bus skiriama daug dėmesio kitame ES ir Kinijos aukšto lygio prekybos ir ekonomikos dialoge, kuris vyks kas dvejus metus birželio mėn.

Tuo tarpu ES ir JAV pareigūnai šią savaitę Briuselyje susitinka aptarti bendrų nusiskundimų Pekinu; deryboms vadovaus jų diplomatai Nr. 2 Stefano Sannino ir Wendy Sherman.

Po to gegužės mėn. Paryžiuje vyks Prekybos ir technologijų tarybos - ES ir JAV aljanso, siekiančio kovoti su Pekino poveikiu, - susitikimas.

Bus aptariami tokie klausimai kaip eksporto kontrolė ir tiekimo grandinės solidarumas, tačiau delegatai taip pat gali pradėti svarstyti naujus klausimus, pavyzdžiui, Europos bendrovių išvykstamųjų investicijų Kinijoje patikrą, sakė Berlyne įsikūrusios ekonomikos konsultacijų bendrovės "Rhodium Group" Europos ir Kinijos analitikas Noah Barkin.

"[Tai] idėja, kurią aukštesni Bideno Nacionalinio saugumo tarybos pareigūnai ir Kongreso nariai kelia Kinijos atžvilgiu", - savo mėnesiniame naujienlaiškyje rašė N. Barkinas.

"Prieš kelis mėnesius Europos sostinėse tai buvo atmesta kaip kraštutinė Amerikos idėja. Tai gali pasikeisti."

"Pasitikėjimas transatlantiniu suartėjimu Kinijos klausimu pasiekė aukščiausią lygį", - pridūrė jis.

Europos įmonės, nusivylusios politinės rizikos gausa ir nesibaigiančia Pekino "nulinės kovaitės" strategija, vis dažniau kalba apie būtinybę mažinti savo priklausomybę nuo ekonominės supervalstybės.

"Vis labiau aiškėja, kad reikia skubiai diversifikuoti mūsų tarptautinius ryšius, kad sumažintume pažeidžiamumą", - sakė Vokietijos pramonės federacijos valdybos narys Volfgangas Niedermarkas (Wolfgang Niedermark).

"Kinijos žmonių labui ir tarptautinių prekybos santykių labui Kinijos vyriausybė turėtų nedelsdama ieškoti pasitraukimo iš nulinės KOVID politikos strategijos."

Organizatorių nuotr.

"Lietuviškas" romas Taivane. Stop kadras

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder