Nors Lietuvoje individualių medinių gyvenamųjų namų netrūksta, pasekti Vakarų pavyzdžiu kol kas neleidžia galiojantys teisės aktai. Pagal priešgaisrinės saugos reikalavimus, šalyje galima statyti ne aukštesnius nei 4 aukštų medinius pastatus.
Šiemet Aplinkos ministerija pranešė, jog taisykles peržiūri ir rengia naujas, leisiančias statyti bent 9 aukštų medinius pastatus.
Tačiau ekspertų teigimu, mediena demonizuojama nepagrįstai. Gaisro metu ji netgi gali būti patvaresnė už plieną, kuris pradeda lydytis ir savo laikančiąsias savybes praranda staiga. Tuo tarpu medinių konstrukcijų atsparumas ugniai yra tiksliai apskaičiuojamas.
Kol Lietuvoje medinių daugiaaukščių statyba ribojama, pasidairyti galima po įspūdingiausius tokius pastatus pasaulyje.
Mjøstårnet, Norvegija
Norvegijoje 90 % individualių ir 30 % naujos statybos daugiabučių namų yra tvarūs. Ne veltui ši šalis didžiuojasi aukščiausiu pasaulyje mediniu pastatu Mjøstårnet. 2019 m. užbaigtas pastatas yra Brumunddal mieste ir siekia net 85,4 metrų. Jis pavadintas didžiausio Norvegijos ežero, Mjosos, garbei – Mjøstårnet reiškia „Mjosos ežero bokštas“.
18 aukštų pastato paskirtis multikompleksinė – veikia viešbutis, apartamentai, biurai, restoranas, baseinas. Kaip aukščiausias medinis pastatas Mjøstårnet įtrauktas į Gineso pasaulio rekordų knygą. Šis daugiaaukštis taip pat yra pelnęs įvairių prestižinių apdovanojimų, tokių kaip Niujorko dizaino apdovanojimą, CTBUH Award of Excellence, Norvegijos Tech apdovanojimą.
Forté, Australia
10 aukštų daugiabutis „Forté“ – pirmasis pastatas Australijoje, pagamintas iš kryžminės laminuotos medienos (CLT), leidęs Australijai atsidurti aukštų medinių pastatų žemėlapyje. 2012 m. pastatytas namas tapo pirmuoju Australijoje penkių žvaigždučių Green-Star sertifikuotu gyvenamuoju pastatu. Iš viso 10 aukštų pastate yra 23 butai, o pirmame aukšte įsikūrė mažmeninės prekybos parduotuvės.
Statant šį pastatą buvo sutaupyta 700 tonų anglies dioksido, kuris būtų išleistas į atmosferą, statant tokio paties dydžio namą iš betono ir plieno. Tai prilygsta 345 lengvųjų automobilių pašalinimui iš mūsų kelių. Perėjimas prie ekologiškų technologijų ir medžiagų, tokių kaip CLT, atveria kelią tvarios plėtros ateičiai, kuri leis žalumo idėjas pritaikyti ir pastatams.
Treet, Norway
Įkvėptas Norvegijos medinės statybos istorijos ir poreikio tvariems būstams, „Treet“ („Medis“) tapo vienu pirmųjų inžinerinės medienos daugiaaukščių pastatų, patraukusių pasaulio dėmesį. 2015 m. Bergene, Norvegijoje, pastatytas 14 aukštų gyvenamasis namas yra hibridinis klijuotos medienos karkaso, iš CLT pagamintų balkonų ir laiptų bei butų iš surenkamų modulių, sukrautų vienas ant kito, derinys.
Statant šį medinį daugiabutį, buvo imtasi griežčiausių priešgaisrinės apsaugos priemonių: pagrindinė apkrovą laikanti sistema turi išbūti gaisre 90 minučių nesugriuvusi, o antrinės apkrovą laikančios sistemos, tokios kaip koridoriai ir balkonai, turi būti atsparios ugniai 60 minučių.
Knarviko bendruomenės bažnyčia, Knarvikas, Norvegija
Medinė architektūra Norvegijoje pasirenkama ne tik gyvenamiesiems namams, bet ir bažnyčioms statyti. Knarviko bendruomenės bažnyčia – puikus to pavyzdys. Įspūdingas medinis statinys išsiskiria savo kampuotais sprendimais ir smailiu piramidės formos bokštu. Bažnyčia pastatyta ant uolos krašto, kas padeda sukurti dar įspūdingesnį pastato įvaizdį.
The Metropol Parasol, Ispanija
Metropol Parasol pastatas La Encarnacion aikštėje Sevilijoje, Ispanijoje, gali būti laikomas didžiausia pasaulyje medine konstrukcija. Ją suprojektavo vokiečių architektas Jurgenas Mayeris-Hermannas, o statinio formą įkvėpė netoliese esantys fikusai ir Sevilijos katedra.
Statinį sudaro šeši nedideli mediniai „skėčiai“, pagaminti iš grybo formos medinių grotelių, įrėminantys struktūrą ir sukuriantys šešėlius, judančius visą dieną. Statinys dengia La Encarnacion aikštę ir saugo archeologinę vietovę.
150 m pločio ir 28 m aukščio statinį sudaro keturi aukštai: rūsys su platforma, iš kurios galima apžiūrėti archeologinę vietovę, 2155 kv. m prekyvietė su iškilia aikšte pasirodymams, restoranas ir balkonas, iš kurio atsiveria panoraminiai Sevilijos senojo kvartalo vaizdai.
Tall Wood Building, Kanada
Daugiau nei 400 studentų įsikūrė 53 m aukščio mediniame name Britų Kolumbijos universiteto miestelyje Vankuveryje, Kanadoje. 18 aukštų bendrabutis – puikus pavyzdys, kaip universitetai imasi lyderystės, skatinant tvaresnius statybos būdus.
Pastato projektuotojai teigia, jog aukštus medinius pastatus labiau apsimoka statyti prastesnio dirvožemio vietose, nes pamatai ir antstatas yra lengvesni, palyginus su plieno ir betono konstrukcijomis. Be to, medinių namų statyba yra tylesnė, todėl mažiau drumsčia aplinkinių gyventojų ramybę.
Rašyti komentarą