Kinija planuoja statyti pirmąją pasaulyje saulės elektrinę kosmose
Tikimasi, kad iki 2050 m. jos pajėgumas prilygs atominės elektrinės pajėgumui.
Remiantis atnaujintu planu, paskelbtu recenzuojamame žurnale "China Space Science and Technology", šiais metais bus paleistas palydovas, skirtas išbandyti belaidžio energijos perdavimo iš kosmoso į žemę iš 400 km aukščio technologiją, praneša "South China Morning Post".
Pirmiausia turėtų būti pagaminama 10 kilovatų elektros energijos, kurios pakaktų kelių namų ūkių poreikiams patenkinti.
Dokumente mokslininkai teigia, kad palydovas saulės energiją paverstų mikrobangomis arba lazeriais ir nukreiptų energijos pluoštus į įvairius taikinius, įskaitant fiksuotus taškus Žemėje ir judančius palydovus.
Pirmoji saulės elektrinė kosmose: koks planas?
Pasak mokslininkų, planas pirmą kartą buvo parengtas 2014 m. ir pakeistas atsižvelgiant į "naujausius technologinius pasiekimus ir naujas situacijas šalyje ir užsienyje".
Pagal naująjį planą keturiais etapais bus pastatyta visa kosminė saulės elektrinė.
Praėjus dvejiems metams po pirmojo paleidimo, pagal programą į orbitą, esančią už 36 000 km nuo Žemės, bus išsiųstas dar vienas galingesnis palydovas, kuriame bus atliekami papildomi eksperimentai.
Iki 2035 m. 10 megavatų galios elektrinė pradės tiekti energiją kai kuriems kariniams ir civiliniams vartotojams.
Tikimasi, kad iki 2050 m. elektrinė išaugs iki 2 gigavatų, t. y. maždaug tokio pat pajėgumo kaip atominė elektrinė, o kaina sumažės iki komerciškai prieinamo lygio.
Pirmosios saulės elektrinės kosmose kūrimo iššūkiai
Tyrėjai pažymi, kad technologiniai iššūkiai statant pirmąją saulės elektrinę kosmose bus beprecedentiai.
Pavyzdžiui, norint perduoti galingas mikrobangas dideliais atstumais, reikia šimtų ar net tūkstančių metrų ilgio antenos, o bet koks saulės vėjo, gravitacijos ar variklių judėjimas gali gerokai sumažinti energijos perdavimo efektyvumą ir tikslumą.
Kiti iššūkiai - efektyvus įvairių svarbiausių komponentų aušinimas, labai didelės apimties infrastruktūros surinkimas orbitoje su daugkartiniais paleidimais, prasiskverbimas į atmosferą bet kokiu oru su aukšto dažnio spinduliais ir asteroidų, kosminių šiukšlių ar tyčinių atakų žalos prevencija.
Be to, pasak Pekine gyvenančio mokslininko, tyrinėjančio tarptautinę kosmoso teisę, kosminės saulės jėgainės gali veikti efektyviau nei antžeminės, nes gali gaminti elektrą visą parą, tačiau "tokia didžiulė infrastruktūra kosmose gali sukelti nepatogumų daugeliui šalių, ypač toms, kurios neturi technologijų ar pajėgumų ją pastatyti".
Galingos mikrobangos ar lazeriai taip pat gali blokuoti ryšių technologiją arba sugadinti aparatūrą kaip nukreiptasis energetinis ginklas.
Kai kurie kariniai mokslininkai netgi teigia, kad kosminė saulės energija galėtų būti panaudota kaip masinio naikinimo ginklas, kuris galėtų būti nukreiptas į miestą arba kontroliuoti orus.
"Šiuo metu šios veiklos nereglamentuoja jokie tarptautiniai teisės aktai", - pabrėžė mokslininkas.
Kiti kosminių saulės elektrinių projektai
Kovo pradžioje Didžiosios Britanijos vyriausybė pranešė, kad svarsto 16 mlrd. svarų sterlingų vertės pasiūlymą iki 2035 m. į kosmosą paleisti bandomąją saulės elektrinę, padedant įvairiems Europos gynybos rangovams, įskaitant "Airbus".
JAV kariuomenė taip pat išbandė susijusią technologiją kosminiame lėktuve X-37B ir svarsto galimybę 2025 m. atlikti 100 mln. dolerių vertės eksperimentą.
NASA, kuri daugiau nei du dešimtmečius atidėliojo šią idėją dėl sudėtingos ir brangios infrastruktūros, praėjusį mėnesį pranešė, kad kartu su JAV karinėmis oro pajėgomis rengia galimybių studijas.
Šanchajuje dirbantis kosmoso mokslininkas, susipažinęs su projektu, bet tiesiogiai jame nedalyvaujantis, teigė, kad potencialus karinis pritaikymas, transporto technologijų, tokių kaip hipergarsiniai skrydžiai, proveržis ir noras sumažinti iškastinio kuro naudojimą gali padvigubinti Kinijos susidomėjimą šia tema.
Kaip pranešė UNIAN, prieš kelerius metus Kinija paleido didžiausią pasaulyje plaukiojančią saulės elektrinę.
Be to, Kinija pastatė milžiniškos pandos formos saulės elektrinę.
Rašyti komentarą