Iš įmonės lėšų -ne tik perkami automobiliai ir jachtos, bet ir namai, kelionės, motociklai

Paviešinus informaciją apie valstybės paramą gavusias ir prabangius automobilius ar vandens motociklus pirkusias įmones, VMI taip pat skelbia apie atvejus, kai įmonių lėšos naudojamos privačių namų statyboms, butams įsirengti, - skelbia portalas LRT.lt.

Savo ruožtu darbdavių atstovas įsitikinęs, kad verslininkai tik atspindi visuomenės kultūrą, o jei politikai galėtų, turbūt irgi pirktų ferarius.

Pastarąsias savaites netilo kalbos dėl įmonių, kurios per pandemiją sulaukė valstybės paramos, tačiau tuo metu pirko prabangius automobilius, vandens motociklus.

Archyvų nuotr.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas tvirtino, kad, Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, 2020–2021 metais 148 įmonės, gavusios subsidijas kaip nukentėjusios nuo pandemijos, įsigijo prabangių automobilių, kurių kiekvieno vertė viršijo 50 tūkst. eurų. Iš jų 32 įmonės pirko naujus automobilius „Bentley“, „Maserati“, „Porsche“, „Lamborghini“, „Rolls-Royce“.

Po kelių dienų pateikta nauja informacija – per pandemiją juridiniai asmenys įsigijo daugiau nei šimtą vandens transporto priemonių, tarp jų ir jachtų, kurių vertė kartais siekė daugiau nei 1 mln. eurų, nors absoliuti dauguma šių įmonių nebuvo susijusios su vandens transportu ar vandens sportu, o daugiau kaip pusė vandens transporto priemones per pandemiją pirkusių įmonių buvo įtrauktos į nukentėjusiųjų nuo COVID-19 sąrašą, todėl gavo dar ir valstybės paramą, aiškino parlamentaras.

VMI Kontrolės departamento vyresnioji patarėja Kristina Jakštienė sako pastebinti, kad įmonių lėšomis tenkinami įvairūs įmonių vadovų, savininkų ir darbuotojų asmeniniai poreikiai, tačiau daugiausia nustatoma atvejų, susijusių su įvairių transporto priemonių, įskaitant pramoginius laivus ir orlaivius, nekilnojamojo turto, kelionių, kurios įforminamos kaip komandiruotės, įsigijimu.

Kaip rodo patikrinimų praktika, dažniausiai mokesčių mokėtojai, įsigyjantys butus, garažus, baldus, buitinę techniką, poilsio pastatus, siekdami pasinaudoti PVM atskaita, sudaro sutartis dėl tokio turto nuomos ir įrodinėja, jog turtas naudojamas veikloje.

Archyvų nuotr.

K. Jakštienės teigimu, VMI 2020 metais nustatė ne vieną atvejį, kai verslininkai pirko, statė ar nuomojosi nekilnojamąjį turtą, kurį naudojo asmeninėms reikmėms.

Vilniaus universiteto profesorius ekonomistas Romas Lazutka įsitikinęs, kad asmeninių poreikių tenkinimas įmonės lėšomis yra Lietuvoje paplitusi problema.

„Augant nacionaliniam produktui, įprastai turėtų augti darbo užmokestis ir įmonių pelnas, tačiau pažvelgę į kai kurias įmones matome, kad darbo užmokestis ir pelnas nėra tokie dideli. Vadinasi, sukurtas nacionalinis produktas kažkur dingsta. Dalis jo turbūt dingsta todėl, kad įmonės pinigai yra naudojami asmeniniam vartojimui“, – sako R. Lazutka.

R. Lazutkos teigimu, viešinti nuasmenintą informaciją apie sisteminius pažeidimus yra būtina, o sąžiningiems verslininkams tai išeis tik į naudą.

Archyvų nuotr.

Danas Arlauskas

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas įsitikinęs, kad problema dėl privataus vartojimo įmonės lėšomis egzistuoja, tačiau verslininkai niekuo nesiskiria nuo visuomenės ir tik atspindi bendrą šalies kultūrą.

Jeigu politikai turėtų daugiau galimybių pirkti ferarius, gal irgi juos pirktų.

Savo ruožtu VMI pažymi šiuo metu atrinkusi apie 550 mokesčių mokėtojų, įsigijusių didesnės kaip 50 tūkst. vertės automobilių. Daliai jų siunčiami klausimynai dėl automobilių naudojimo, kitos įmonės sulaukė kvietimo pasikalbėti su mokesčių administratoriumi.

Archyvų nuotr.

Taip pat atliekant kontrolės veiksmus birželio mėnesį atrinkti 33 mokesčių mokėtojai, įsigiję gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą, - rašo portalas LRT.lt.

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder