Indijos naftos perdirbimo gamyklos nepirks rusiško dyzelino, pranešė "Reuters", remdamasi pramonės šaltiniais ir naftos perdirbimo įmonių atstovais.
Vienas iš jų teigė, kad importo išlaidos, įskaitant frachtą ir draudimą, yra per didelės ir viršija G7 šalių nustatytas "lubas" - 100 JAV dolerių už barelį.
Indija visiškai apsirūpina dyzelinu pati, "Reuters" sakė vienas naftos perdirbimo gamyklos vadovas.
Tačiau pirkti rusiškus degalus reeksportui yra nepelninga dėl Indijoje taikomo perteklinio pelno mokesčio, paaiškino jis.
Reuters šaltiniai teigia, kad Indija nori pirkti tik pigiausius Rusijos naftos produktus.
Pavyzdžiui, didžiausio pasaulyje naftos perdirbimo komplekso savininkė "Reliance Industries" vasario mėn. padidino rusiško pirminio benzino importą ir tris kartus padidino mazuto pirkimą.
Bharat Petroleum ir Indian Oil, norinčios gauti pirminio benzino kaip pigios žaliavos savo naftos chemijos pramonei, gali pasekti jų pavyzdžiu.
Vasario 5 d. ES uždraudė Rusijos naftos produktų gabenimą jūra, kartu nustatydama "viršutinę kainų ribą".
Anot "Alfa Bank" analitikų, istoriškai Rusija eksportavo pusę savo naftos produktų gamybos - apie 144 mln. tonų iš 290 mln. tonų, o 90 % jų keliavo į Europos rinką, kuri dabar uždaryta dėl sankcijų.
Jie įspėja, kad rasti pirkėjų šiam kiekiui Azijoje bus daug sunkiau nei žaliajai naftai: "Indija ir Kinija labiau suinteresuotos plėtoti savo naftos perdirbimo gamyklų infrastruktūrą, kad pakeistų Rusiją pasaulinėse rinkose.
Dėl sankcijų naftos perdirbimo gamyklos ruošiasi 15 proc. sumažinti gamybą, anksčiau agentūrai "Reuters" sakė su valdžios institucijų planais susipažinęs aukšto rango šaltinis.
TEA duomenimis, 2022 m. Rusija eksportuos vidutiniškai apie 1,2 mln. barelių naftos produktų per parą.
Uždaryta Europos rinka šias apimtis sugriaus penkiskart - jau pirmojo ketvirčio pabaigoje be pirkėjų liks apie milijoną barelių kasdien eksportuojamų produktų, skaičiuoja BCS analitikas Ronaldas Smitas (Ronald Smith).
"Naftos produktų embargas gali būti reikšmingesnis nei žalios naftos embargas", - perspėja R. Smithas iš BCS.
Valdžios institucijos tikisi, kad problemą pavyks išspręsti antrąjį pusmetį, kai bus sukurtos naujos tiekimo grandinės, teigia "Reuters" šaltinis.
Rašyti komentarą