Atominė elektrinė

Energetikos ekspertai: naujos atominės elektrinės nereikia, tačiau yra kitų alternatyvų

Europos Sąjungai svarstant branduolinę energetiką prilyginti žaliajai, prezidentas Gitanas Nausėda linkęs pradėti diskusijas dėl atominės elektrinės Lietuvoje. Alfa.lt kalbinti energetikos ekspertai apie naujos atominės elektrinės statymą atsiliepia skeptiškai, tačiau mato mažųjų modulinių reaktorių potencialą, o atsinaujinančių energetikos šaltinių atstovė tokias diskusijas vadina nereikalingomis.

Elektros vartojimas pasaulyje ir Lietuvoje nuolat auga, tad nuolat ieškoma būdų, kaip patenkinti žmonių poreikį nesukeliant žalos gamtai. Nors branduolinė energija nėra visiškai „žalia“, nes išskiria CO2, visgi ne tiek, kaip kitas iškastinis kuras.

Lietuvos energetikos instituto (LEI) direktorius Sigitas Rimkevičius pabrėžė, kad Lietuva dabar importuoja daugiau nei 70 proc. savo naudojamos energijos, o atsinaujinančių energijos išteklių neužtenka, tad atominė energetika „galėtų rasti savo vietą“.

„Kalbant apie perspektyvas, visi mato, kad nėra taip paprasta vien su atsinaujinančiais energijos ištekliais patenkinti energijos poreikį. Ypač tada, kai tos energijos reikia turėti bet kada, o atsinaujinanti energija yra nestabili, o palaikyti jos stabilumą kainuoja“, – komentavo S. Rimkevičius.

Jis mano, kad Lietuva galėtų įsigyti mažuosius modulinius reaktorius, tačiau jų dar nėra rinkoje.

Matome tam tikrą renesansą.

Paklausus, ar moduliniai reaktoriai apsimokėtų Lietuvai, LEI direktorius sakė, kad „labai sunku prognozuoti. Atsinaujinančios energetikos technologijos, kadangi jų daugiau, pinga, bet mažieji moduliniai reaktoriai užtikrina generaciją, nepriklausomą nuo klimato sąlygų“.

Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas teigia, kad dabar vykstantis pereinamasis laikotarpis nuo iškastinio kuro į atsinaujinančią energetiką galėtų būti saugesnis naudojant atominę energiją: „Matome tam tikrą renesansą.“

V. Jankauskas taip pat remia mažųjų modulinių reaktorių idėją bei primena, kad Lietuvoje planuojant statyti Visagino atominę elektrinę buvo keliamas kainos klausimas, kad tai yra per brangu: „Dabar lyginant mažąsias atomines elektrines, jos daug mažesnės ir greičiau pastatomos. Atominės elektrinės statomos dešimt ar net daugiau metų. Be to, skaičiuojama, kad mažesnėje elektrinėje pagaminama kaina būtų apie 6 centus už kWh.“

Jis pridūrė, kad mes neturėtume „užsibrėžti ar apsiriboti, kad plėtosime saulės ir vėjo energetiką ir viskas bus gerai“, bei pasiūlė idėją atominę energetiką plėtoti kartu su Baltijos šalimis.

Atominės elektrinės palieka radioaktyvių atliekų, tai ilgalaikėje perspektyvoje nėra ekologiškas sprendimas.

Lietuvos vėjo energetikų asociacijos direktorė Urtė Daškevičiūtė skeptiškai vertina atominės energetikos naudojimą ir pabrėžė, kad prieš penkerius metus buvo verta svarstyti atominės elektrinės idėją, tačiau, dabar matant vėjo jėgainių potencialą, tokios diskusijos nereikalingos.

„Atominės elektrinės palieka radioaktyvių atliekų, tai ilgalaikėje perspektyvoje nėra ekologiškas sprendimas.

Taip, galbūt ta energija yra pastovi arba geriau reguliuojama nei atsinaujinanti, tačiau dabar vėjas jūroje dažniausiai pučia stabiliai“, – sakė U. Daškevičiūtė ir apibūdino, kad reikia plėtoti atsinaujinančių energijos šaltinių prieinamumą.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder