Pasipiktino išmaniųjų skaitiklių savitarna: neaišku, kas vyksta su duomenimis

Elektra pinga: vieni tiekėjai žada mažinti kainas, kiti ragina vartotojus nutraukti nepalankias sutartis, kol kaina nepakilo

Buitiniams elektros vartotojams blaškantis ir neapsisprendžiant, kaip reaguoti į siunčiamas prieštaringas žinutes, klientų skaičių labiausiai išaugino viena iš trijų didžiųjų elektros tiekimo įmonių.

Pagrindiniai trys elektros teikėjai, kainai rinkoje nukritus, renkasi skirtingą rinkodarą: vieni vienašališkai mažina kainas, kiti ragina nutraukti nepalankias sutartis ir rinktis kitą tiekėją, treti žada neskubėti ir laukti, kol kaina nekeičiant galiojančių sutarčių sumažės – esą ji tikrai nebus didesnė nei dabar, kai kainą iki tam tikros ribos bus palaikoma valstybės subsidijomis.

Skirtingos tiekėjų žinutės

Jei situacija elektros rinkoje nesikeis, nuo liepos 1 d. valstybė, tikėtina, nustos finansiškai remti buitinius elektros vartotojus, kurie anksčiau pasirašė sutartis pirkti elektrą už didesnę nei 28 centai už kilovatvalandę (ct/kWh) kainą.

Klientai šuo metu moka už elektrą ne daugiau kaip 28 ct/kWh, o skirtumą tarp šios ir sutartyje numatytos kainos tiekėjams kompensuoja valstybė.

Tiekėjai žada antrą metų pusmetį palikti dabartinę klientų mokamą kainą, nors anksčiau pasirašytose sutartyse jie yra įsipareigoję dvejus ar trejus metus mokėti po 33 ct/kWh ir daugiau.

Antai nepriklausomas tiekėjas „Ignitis“ praėjusią savaitę informavo, kad užtikrins, jog klientams, kurie iki liepos 1 d. patys nepasikeis turimo fiksuotos kainos plano į pigesnį, dabar turimos sąlygos po valstybės kompensavimo neblogėtų.

Taigi, bendrovė vienašališkai mažins kainą tiems klientams, kurie turi aukštesnį nei 28 ct/kWh tarifą. Kainą „Ignitis“ mažins iki 28 ct/kWh.

„Pastaruoju metu kompensavome, taikydami negrąžinamą nuolaidą, tiems klientams, kurių fiksuotas tarifas peržengė kompensavimo ribą. Tokių klientų metų pradžioje buvo apie 1 proc., šiuo metu liko 0,5 proc.“, – Alfa.lt teigė „Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė.

Šiuo metu pigiausi bendrovės „Ignitis“ planai buitiniams vartotojams yra su birža susietas planas „Išmanus – Mėnesinis“ arba biržos planas „Išmanus – Valandinis“.

Iš fiksuotų bendrovės „Ignitis“ planų pigiausias pasiūlymas yra planas „Optimalus“: fiksuojant kainą 24 mėn. ir pasirinkus įmonės taikomą 6 mėn. nuolaidą, kilovatvalandės kaina yra 22,4 ct. Su šiuo planu taikomas 3 eurų ESO mokestis.

Elektros sprendimų bendrovė „Elektrum Lietuva“ iki šiol vienašališkai nemažino elektros tiekimo kainų savo klientams, bet mažesnėmis kainomis viliojo kitų įmonių klientus. Iš dalies tokia strategija pasiteisino – įmonės klientų skaičius šiemet išaugo.

Iki šiol aktyviausiai rinkoje investavome į naujų klientų pritraukimą ir esamų raginimą perfiksuoti kainas į mažesnes.

„Mes negalime vienašališkai mažinti elektros kainų, kol toks įstatymas nėra priimtas ir neįsigaliojo. Ar tai darytume ateityje ir kokia apimtimi – dar vertiname. Iki šiol aktyviausiai rinkoje investavome į naujų klientų pritraukimą ir esamų raginimą perfiksuoti kainas į mažesnes, todėl stebime, kad tokių, kurie šiuo metu dar naudojasi kompensacijomis, kiekvieną dieną lieka vis mažiau“, – Alfa.lt sakė „Elektrum Lietuvos“ vadovas Martynas Giga.

Šiuo metu Latvijos kapitalo įmonė siūlo gyventojams galimybę iki gegužės 25 d. fiksuoti 22 ct/kWh elektros tiekimo kainą 6 mėnesiams arba 25 ct/kWh kainą 3 metų laikotarpiui.

Nepriklausomas elektros tiekėjas „Enefit“ klientams, kurie anksčiau sudarė sutartis didesne nei dabar mokama (pritaikius valstybės kompensaciją) fiksuota kaina, žada per likusius du mėnesius, kol galioja valstybės kompensacija, kainą sumažinti iki 28 ct/kWh.

„Šiuo metu dar galioja dalinė elektros kainų kompensacija, mokantiems daugiau nei 28 ct/kWh. Tačiau jos galiojimas numatytas iki birželio 30 d. ir panašu, kad pratęstas nebus. Todėl sumažinę kainas neleisime klientams pajusti panaikintų kompensacijų poveikio“, ‒ šią savaitę išplatintame pranešime spaudai žadėjo „Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna.

Estijos kapitalo įmonės skaičiuoja, jog galutinė kaina vartotojui (prie „Enefit“ tiekimo kainos pridėjus valstybės reguliuojamus ESO bei VIAP mokesčius) sudarys „apie 28 ct/kWh“.

Vilioja žemesnėmis kainomis

„Enefit“ nepataria savo klientams vienašališkai nutraukti sutarčių, nors kiti ragina klientus pasinaudoti rinkoje susiklosčiusia situacija ir fiksuoti nukritusias elektros kainas pas kitą tiekėją.

Antai „Elektrum Lietuvos“ vadovas M. Giga, priminęs, kad susiklosčius palankioms aplinkybėms elektros kainų kompensavimo gali nelikti, pataria vartotojams jau dabar pasirinkti geriausią kainą.

Iki šiol taikomas elektros tarifo kompensavimas padėjo ne tik mažinti finansinę naštą, bet ir leido gyventojams pernelyg nesijaudinti, koks tarifas įrašytas sutartyse.

„Iki šiol taikomas elektros tarifo kompensavimas padėjo ne tik mažinti finansinę naštą, bet ir leido gyventojams pernelyg nesijaudinti, koks tarifas įrašytas sutartyse, kadangi nemaža jo dalis kompensuota. Mūsų pagrindinis tikslas šiuo metu yra gyventojams dar kartą priminti ir paraginti – nelaukti kompensacijų pabaigos, nedelsti iki liepos 1 d. Dabar yra pats geriausias metas persifiksuoti kainą į mažesnę.

Elektros tiekėjams sudaryta galimybė vienašališkai mažinti kainą irgi negarantuoja, kad būtent dabartinis tiekėjas siūlo mažiausią kainą ir kad jums bus pritaikytas žemiausias tarifas“, – Alfa.lt teigė M. Giga.

Martynas Giga: dabar yra pats geriausias metas persifiksuoti kainą į mažesnę. Alfa.lt

Pasak jo, šiuo metu „Elektrum Lietuvos“ siūlomą 22 ct/kWh tarifą gali turėti visi, kas moka daugiau nei 28 ct/kWh. Esą tik nuo vartotojų akylumo bei aktyvių veiksmų priklauso, ar jie gaus pačias geriausias sąlygas, ar tik plauks pasroviui su tuo, ką jiems nustato kiti.

Alfa.lt primena, kad, keičiant elektros tiekėją, užtenka sudaryti sutartį su pasirinkta nauja įmone, kreiptis į senąją dėl turimos sutarties nutraukimo nereikia.

Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, ar senojoje sutartyje numatyti vartotojo įsipareigojimai, pavyzdžiui, prievolė grąžinti nuolaidas ar sumokėti mokesčius, sutartį nutraukus prieš galiojimo termino pabaigą.

Kita vertus, reikėtų skaičiuoti, mat nauda, pasirinkus naują tiekėją ir mažesnę kainą, gali būti didesnė nei „atsisveikinimo“ mokestis.

Keičia neadekvačią kainą

Klientams, turintiems ilgalaikį fiksuotos kainos planą „Superžalias“ ir pasirašiusiems sutartis, kai kainos rinkoje buvo itin aukštos, „Enefit“ vienašališkai mažina sutartyse užfiksuotą kainą iki 21 ct/kWh (be ESO ir VIAP mokesčių). Sumažintas tarifas įsigalios liepos 1 d. ir bus taikomas iki šių metų pabaigos.

Pasak įmonės, šie pokyčiai palies 25 proc. „Enefit“ klientų. Tai vartotojai, pasirašę 6 ir 7 metų sutartis fiksuota kaina, kai ji buvo itin aukšta. Daugelis jų planus rinkosi siekdami apsisaugoti nuo kainos svyravimų, tačiau, pasikeitus rinkos situacijai, fiksuota kaina dabar atrodo neadekvati, nors neviršijo 34 ct/kWh.

Suprantame klientų norą ne tik turėti apsaugą nuo kainos šuolių, bet kartu mokėti už energiją mažiau, kai kainos biržoje yra smarkiai nukritusios.

„Suprantame klientų norą ne tik turėti apsaugą nuo kainos šuolių, bet kartu mokėti už energiją mažiau, kai kainos biržoje yra smarkiai nukritusios“, ‒ prisipažino „Enefit“ vadovas.

V. Koryznos teigimu, bendrovė itin vertina tokias ilgalaikes sutartis pasirašiusius klientus, mat jų sutartis bendrovė paverčia investicijomis į atsinaujinančios energetikos projektų Lietuvoje plėtrą.

Nestabili elektros rinka

„Nord Pool“ elektros biržoje balandžio mėn. elektros megavatvalandė kainavo 67,27 Eur.

Bendrovės „Ignitis“ atstovė L. Beganskienė prognozuoja, kad šiam ketvirčiui kainos „tikrai turėtų išsilaikyti, kaip yra, – kažkiek mažėjančios“.

„Vėliau, vasarą, kai gali didėti vartojimas (oro kondicionavimas dėl karščių, hidrobalanso sumažėjimas dėl karščių ir pan.), tikėtina, šiek tiek kainos gali augti, bet praėjusių metų scenarijus, manau, neturėtų pasikartoti. Kalbame apie nežymius svyravimus“, – sakė L. Beganskienė.

„Elektrum Lietuvos“ vadovas M. Giga taip pat nesiryžo prognozuoti, kokias kainas įmonė pasiūlys antrą metų pusmetį.

„Svarbu suprasti, kad mes neformuojame ir nesiūlome tokių pačių fiksuotų elektros kainų visam pusmečiui į priekį, kaip jas kas pusę metų perskaičiuoja VERT (Valstybinė elektros reguliavimo taryba – Alfa.lt) visuomeniniam tiekimui.

Priešingai, nuolat sekame naujausias rinkos tendencijas ir prognozes, taip pat valdome nuosavus gamybos kaštus, todėl savo siūlomas fiksuotas kainas perskaičiuojame ir galime keisti net po kelis kartus per mėnesį – taip mes lanksčiai reaguojame į nuolat besikeičiančią situaciją energetikos srityje ir, tik esant progai, esame pasiruošę mažinti kainas.

Tai ir darėme nuo pat šių metų sausio, kai pirmieji pasiūlėme užfiksuoti mažesnę kainą nei 28 ct/kWh ir toliau nuosekliai, beveik kas savaitę, ją vis mažinome“, – sakė M. Giga.

Kita vertus, jis prognozavo, kad rinkoje vasarą elektros kainos greičiausiai šiek tiek kils, todėl neatmetė, kad įmonė nebegalės savo siūlomų kainų išlaikyti dabartinio lygio.

Šiuo metu elektros kainos rinkoje, kokias jas turime gegužę ar juo labiau turėjome balandį, yra vienos mažiausių per pastaruosius metus.

„Šiuo metu elektros kainos rinkoje, kokias jas turime gegužę ar juo labiau turėjome balandį, yra vienos mažiausių per pastaruosius metus – tam įtakos turėjo labai palankios aplinkybės dėl šiltų orų, sumažėjusio vartojimo ir žemesnių kuro kainų.

Mums prieš akis – artėjantis vasaros sezonas, kol kas nežinome, ar jis bus labai karštas, o kitas, nors ir tolimesnis iššūkis – vėl ta pati žiema.

Viskas labai priklausys nuo orų – jei jie mums nebebus tokie palankūs, kokie buvo iki šiol, kainos tikrai gali augti, kol kas tokias prognozes, deja, ir matome – tiek trumpuoju, tiek ilguoju periodu.

Kaip bus iš tiesų – pamatysime“, – sakė M. Giga.

Lietuva pasigamina apie 40 proc. suvartojamos elektros energijos.

„Enefit“ vadovo V. Koryznos teigimu, rinkos nestabilumas ir priklausomybė nuo elektros importo neleidžia tikėtis, kad elektros kainos greitu metu stabilizuosis.

Vytenis Koryzna: rinkos nestabilumas ir priklausomybė nuo elektros importo neleidžia tikėtis, kad elektros kainos greitu metu stabilizuosis. Alfa.lt

V. Koryzna pastebėjo, kad dabar elektros energijos kainos sumažėjusios, tačiau antrojoje metų pusėje dėl vėstančių orų, augančios dujų paklausos bei kiti priežasčių jos vėl turėtų kilti aukštyn.

Lietuvoje dabar veikia keturi nepriklausomi elektros tiekėjai. Iš jų elektrą perka jau 70 proc. visų šalies namų ūkių.

VERT duomenimis, tarp trijų didžiausių nepriklausomų elektros tiekėjų šiemet klientų skaičių padidino vienintelė „Elektrum Lietuva“, jos užimama rinkos dalis išaugo nuo 10,6 proc. iki 13,3 proc.

Šiuo metu įmonė yra antra pagal dydį šalies elektros tiekimo rinkoje pagal aptarnaujamų buitinių vartotojų skaičių po bendrovės „Ignitis“.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder