Darbuotojai iš užsienio: dažniausiai pažeidžiamos įdarbinimo ir informavimo procedūros
„Šį rudenį visoje Lietuvoje buvo atlikti įmonių, kuriose, mūsų turimais duomenimis, dirba komandiruoti darbuotojai iš trečiųjų šalių, planiniai patikrinimai. Patikrinimų metu siekėme nustatyti, kaip laikomasi įdarbinimo ir informavimo tvarkos, ar darbuotojai dirba legaliai, ar jų veikla atitinka Lietuvos teisės aktus. Deja, patikrinus 49 įmones surašytas net 41 pažeidimų protokolas – beveik visos įmonės vienaip ar kitaip nusižengė galiojančiai tvarkai“, - sako VDI Neteisėtos veiklos skyriaus vedėja Birutė Macijauskienė.
Patikrinimų metu rasti trys užsieniečiai, nelegaliai dirbę gamybos įmonėje, dar septyni dirbo legaliai, tačiau nedeklaruotą darbą, o dažniausi pažeidimai, net 31, fiksuoti dėl informavimo apie darbuotojų komandiravimą tvarkos nesilaikymo. Pažymėtina, kad daugiausiai komandiruojama trečiųjų šalių piliečių į statybos, apdirbamosios gamybos ir didmeninės prekybos įmones.
„Dažniausias pažeidimas - darbdavys neinformavo VDI per „Sodros“ paskyrą, jog pas juos darbuojasi komandiruoti asmenys iš trečiųjų šalių, kaip tai numato galiojanti tvarka. Šios tvarkos nesilaikyta dešimtyje tikrintų įmonių. Tuo pačiu norime atkreipti visų įmonių, kurios bendradarbiauja su užsienio valstybėse registruotais partneriais, dėmesį, kad darbuotojų komandiravimo į Lietuvą atveju yra būtina pateikti VDI deklaraciją per SODROS informacinę sistemą. Tai yra ne tik formalus pranešimas, tačiau ir privaloma deklaracija, jog komandiruoti darbuotojai dirba Lietuvoje teisėtai, - sako B. Macijauskienė.
Planiniai patikrinimai įmonėse, kurios buvo priėmusios laikinai dirbti komandiruotus užsienio šalių piliečius, atlikti šių metų spalio 4-lapkričio 3 dienomis.
Patikrinimus įmonėse VDI atlieka atsižvelgdama į sukauptos statistikos analizę tose įmonėse, kuriose yra didžiausia pažeidimų rizika, taip pat pagal gautus darbuotojų ar kitų asmenų skundus.
Rašyti komentarą