Būtų juokinga, jei nebūtų graudu: ką vairuoja patys valdininkai, lietuvius taip norintys persodinti į elektromobilius

(5)

„Metas persėsti į elektromobilį“, – tokią frazę iš politikų pastaruoju metu dažnai tenka girdėti tautiečiams. Tačiau patys valdininkai to daryti neskuba – Aplinkos ministerija, taip dažnai komentuodama, kokiais taršiais automobiliais važinėja lietuviai, savo autoparke turi vos vieną elektromobilį.

 

Situacija Seime – dar liūdnesnė: nei elektromobilio, nei infrastruktūros.

Nesiveja pažeidėjų, nes išsikraus baterija

Uostamiestyje nuo 2019-ųjų pabaigos gatvėmis zuja ir vienas elektromobilis „Hyundai IONIQ“, priklausantis policijos pareigūnams. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė patikslino, jog jis buvo įsigytas vykdant 2014–2020 metų Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą.

48,2 tūkst. eurų kainavęs „Hyundai Ioniq“ turi tokias pat galimybes, kaip ir nežymėtos pareigūnų mašinos, vis tik pažeidėjų jis nesiveja, o tik užtikrina viešąją tvarką ir saugumą Klaipėdos apskrities keliuose. 

„Palangos policijos ir Kelių policijos tarnybos pareigūnai patruliuoja su šiuo automobiliu. Jame įrengta moderni greičio matavimo įranga ir jis pats yra ekologiškas. Šis automobilis nėra „juodoji našlė“, todėl nesiveja kitų transporto priemonių“, – naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo A.Grauslienė.

„Hyundai Ionic“ elektromobilyje sumontuotas 88 kW (120 AG) galios elektros variklis ir aušinama 28 kilovatvalandžių talpos baterija. Gamintojo duomenimis, jos energijos užtenka vienu įkrovimu nuvažiuoti 280 kilometrų atstumą. Kol kas tai tėra vienintelis Lietuvos policijos pareigūnų naudojamas elektromobilis.

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys tvirtino, kad anksčiau ar vėliau bus pereita prie elektromobilių, tačiau dabar trūksta įkrovimo stotelių infrastruktūros.

Visi naudojantys elektromobilį žino vieną pagrindinę taisyklę – jei stipriau spausi greičio pedalą, elektromobilis išsikraus greičiau, tačiau V.Grašys dėl to stipriai neišgyvena: „Net dabar, jei automobilio vairuotojas nestoja stabdomas, nededame vilčių į vieną policijos automobilį, kuris važiuoja iš paskos. Persekiojime dažniausiai dalyvauja keli automobiliai. Jei pasibaigtų degalai, juk irgi reikėtų ieškoti degalinės“.

Pašnekovas tikisi, jog, kai ateityje padidės elektromobilių nuvažiuojami atstumai, miesto patruliams jie turėtų būti patogūs. Tačiau šiuo metu daugiau kilometrų nuvažiuoji su degalų baku nei įkrautu elektromobiliu.

Lietuvos kelių policijos tarnyba rudenį bandys vieną elektromobilį ir žiūrės, ar jis tinka darbui – kiek su juo galima nuvažiuoti ir ar galima patruliuoti.

V.Grašys pabrėžė, kad elektromobilių pirkimą stabdo ir didelė kaina.

„Policijos generalinis komisaras metinėje ataskaitoje, baigdamas 2020 m., patvirtino, jog pareigūnai kažkada sės į „Tesla“ elektromobilius.

Šiuo metu „Tesla“ elektromobiliai pagal techninius parametrus yra geriausi ir jais galima nuvažiuoti ilgus atstumus“, – naujienų portalui lrytas.lt pažymėjo Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas.

Turi gelbėti žmones, o ne galvoti, kur įkrauti elektromobilį

Vis tik autožurnalistas Vitoldas Milius teigė, kad svarbiausia pareigūnų užduotis yra ginti žmones ir vykdyti savo funkcijas, o elektromobilis tam esą nebūtinai tinkamiausia priemonė. „Jiems reikia turėti pačias geriausias priemones“, – komentavo žurnalistas.

Jis pridūrė, kad pareigūnai, dirbantys mieste, galėtų važinėti su elektromobiliais, tačiau ne vykdydami uždavinius, kurie reikalauja neaiškių maršrutų – elektromobilis neišsprendžia visų poreikių arba reikalauja papildomo dėmesio.

V.Milius akcentavo, jog pareigūnai turėtų skirti dėmesį žmonių gelbėjimui, o ne galvojimui, kur ir kada reikės įkrauti elektromobilį.

„Lietuvoje viskas perkama konkurso būdu, o elektromobiliai yra brangesni. Kažkam reikėtų priimti sprendimą, paaukoti kainą ir judėti ekologijos link“, – naujienų portalui lrytas.lt pabrėžė V.Milius.

Jei pareigūnai pereitų prie elektromobilių, jie esą turėtų būti visada paruošti ir pakrauti, jog neužgestų vejantis nusikaltėlį ar greitį viršijantį asmenį.

„Auto Moto“ žurnalistas Marius Eidukonis irgi pabrėžė, kad viskas priklauso nuo to, kur pareigūnai naudos elektromobilį. Pavyzdžiui, jei naudos patruliuodami mieste, jiems jis bus naudingas ir iš jų pusės bus žengtas gražus žingsnis.

„Elektromobiliuose rodo, kiek dar gali nuvažiuoti kilometrų ir per kiek laiko reikės pakrauti transporto priemonę. Jei liks pusė baterijos, greičiausiai pareigūnai nesivaikys pažeidėjo 100 km.

Manau, kad elektromobilio pirkimas remtųsi į kaštų analizę ir, pavyzdžiui, naujas „Dacia Spring“ nebūtų tinkamas sprendimas, nes jo rida juokinga ir pati transporto priemonė neatitinka poreikių. Mes turėtume kalbėti apie elektromobilį, kurio kaina siekia 35 tūkst. eurų ir dar daugiau, jei papildomai paskaičiuotume reikiamą įrangą pareigūnams. Dėl to šioje situacijoje nugali dyzeliniai automobiliai“, – dėstė M.Eidukonis.

Užtenka vieno elektromobilio ir dviejų paspirtukų

Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas V.Grašys pasiūlė pasidomėti Aplinkos ministerija, kiek jie turi elektromobilių: „Į juos juk žiūrime, kaip aplinkos tausotojus, todėl jie turėtų turėti daugiau elektromobilių nei mes“.

Deja, ir Aplinkos apsaugos ministerija tikrai negali pasidžiaugti dideliu turimų elektromobilių kiekiu. Nuo 2015 m. kovo mėnesio ministerijoje yra eksploatuojamas elektromobilis „Nissan Leaf“. Ministerijos parke yra dar vienas elektromobilis, tačiau Aplinkos ministerijai priklauso vos vienas.

„Ministerijos valdomas elektromobilis yra vienas pigiausių antrinėje rinkoje. Jis turi palyginti labai mažą 24 kW bateriją“, – naujienų portalui lrytas.lt minėjo aplinkos ministro komunikacijos patarėjas Marijus Gailius.

M.Gailius taip pat pridūrė, kad kol kas Aplinkos ministerija daugiau elektromobilių nepirks, nes esą užtenka vieno elektromobilio ir dviejų darbuotojams skirtų elektrinių paspirtukų.

Pasak M.Eidukonio, Seimo kanceliarija galėtų prisipirkti elektromobilių ir pavežioti jais Seimo narius: „Jiems nereikia skubėti ir vytis pažeidėjų, todėl tegul Vyriausybės ir Seimo nariai rodo pavyzdžius kitiems asmenims“, – pasiūlė M.Eidukonis.

Pašnekovas siūlo Seimo nariams nepirkti trečios ar penktos serijos BMW, kurie kainuoja kaip naujas elektromobilis.

„Jie turi sakyti: mes, jūsų išrinktieji, kalbantys apie žaliąją ekonomiką ir atsinaujinančią energetiką, parduodame senus teršiančius automobilius ir renkamės elektromobilius“, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo M.Eidukonis.

Pašnekovas pastebėjo, jog su „Audi A8“ ar BMW automobiliu yra vežiojama ir premjerė Ingrida Šimonytė. Nors pati premjerė aiškiai pasisako, jog dabartiniai Lietuvoje veikiantys akcizai benzinui ir dyzelinui atitinka tik minimalius ES reikalavimus ir skatina žmones toliau naudoti taršias transporto priemones.

„Savo mokesčių sistema, balansuodami ant minimalių Europos Sąjungos akcizo tarifų, mes iš esmės kažkiek sukuriame parankesnes sąlygas žmonėms, kurie kurą perka, tačiau taip pat kreipiame ir jų elgesį tam tikra linkme“, – sakė ministrė pirmininkė.

Pasak I. Šimonytės, sprendimas didinti akcizo mokesčius degalams skirtas ne papildyti valstybės biudžetą, o keisti žmonių elgesį bei įpročius.

„Šitie mokesčiai skirti ne šiaip papildyti biudžetus, bet keisti žmonių elgesį ir jie tą žmonių elgesį turėtų keisti. Jei valstybės, ES kryptis yra judėti mažiau taršių transporto priemonių link ir nesudaryti mokestinių preferencijų tam elgesiui, kuris vertinamas kaip kenksmingas žaliajam kursui arba aplinkosaugai, tai atitinkamai tie mokesčiai turėtų būti koreguojami“, – EBPO Lietuvos aplinkosaugos politikos vertinimo renginyje kalbėjo premjerė.

Seimo kanceliarijos atstovas spaudai Artūras Zeleniakas naujienų portalui lrytas.lt pranešė, jog šiuo metu Seimo kanceliarija elektromobilių ir jiems reikalingos infrastruktūros neturi. Tačiau pridūrė, jog, atsižvelgiant į poreikį, Seimo rūmų vidiniame kieme ketinama įrengti elektromobilių įkrovimo stotelę.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder