Tepalai

Padirbti tepalai: kokios rizikos automobiliui ir kaip neapsigauti gali padėti... uoslė?

Jūsų tikriausiai nestebina drabužių, rankinių, akinių nuo saulės ar batų kopijos, bet kam padirbinėti tepalus?

Visgi pagalvokite apie tai, kad žinomų gamintojų, aukštos kokybės keturi litrai tepalų gali kainuoti 50, 60 ar net 70 eurų, todėl pasiūlius gerokai pigesnę alternatyvą, kurią „pagaminti" kainuoja keliasdešimt kartų mažiau, dalis vairuotojų gali tuo susigundyti ir net neįtarti, kad perka klastotę.

Tepalų gamintojai imasi įvairių priemonių, kurios padeda atskirti klastotę.

Klastotės padariniai - nuo pašalinių garsų iki variklio „užkalimo"

Padirbinių gamintojai gali beveik idealiai atkartoti originalias pakuotes ir etiketes, o viduje esantis tepalas vizualiai gali beveik nesiskirti nuo originalo.

Todėl eiliniam vartotojui suprasti, kad į variklį pilamas tepalas, kuris gali sukelti daugiau bėdos nei naudos, gali būti labai sudėtinga. Sakysite, dėl to per daug pergyventi nereikia, juk tepalas yra tepalas, ar ne?

Visgi pasižiūrėjus į variklio tepalų sudėtį, taip vadinama bazinė alyva, kurią daugmaž vienodą naudoja visi gamintojai, gali sudaryti nuo 70 iki 95 ar dar daugiau procentų galutinio produkto, tačiau likusi dalis yra svarbiausia - tai gamintojų dedami priedai.

Padirbinėtojai taip pat gali naudoti tokią pačią bazę, kaip ir originalūs gamintojai, nes tai yra pigiausia galutinio produkto dalis, tačiau neįdėjus reikiamų priedų, neužtikrinamos deklaruojamos savybės, o tai ir yra didžiausia grėsmė.

„Tepalų padirbinėtojų tikslas - kuo mažesnėmis sąnaudomis uždirbti kaip galima daugiau, todėl sudėtis jiems rūpi mažiausiai.

Tai reiškia, kad pakuotėje, ant kurios pažymėta, pavyzdžiui, 5W30 klampumo klasė, gali būti visiškai to neatitinkantys tepalai, nekalbant apie kitas labai svarbias specifikacijas, kurios gali skirtis atsižvelgiant į skirtingus variklių gamintojų reikalavimus.

Tokie tepalai iš pradžių gali veikti visiškai normaliai, tačiau ilgainiui galima pastebėti triukšmingesnį variklio darbą, padidėjusias degalų sąnaudas, sumažėjusią trauką, o galų gale, dėl nepakankamų tepimo savybių, variklis gali tiesiog subyrėti", - perspėja „Xado" klientų vadybininkas Ramūnas Kieras.

Tarp padirbinių gali pasitaikyti ir tokių atvejų, kai į pakuotę supilami jau panaudoti tepalai, kurie praskiedžiami naujais, kad įgautų natūralesnę spalvą ir tekstūrą, bet tai bus tikras „peilis" jūsų varikliui. Ir ne tik dėl to, jog toks tepalas jau praradęs gerąsias savo savybes, tačiau jame gali būti metalo dulkių ir drožlių ar kitų nuosėdų bei nešvarumų, o tai pagreitins variklio gedimų atsiradimą.

Be to, eiliniam vartotojui pastebėti tokius dalykus gali būti per daug sudėtinga užduotis.

Atskirti klastotę gali padėti... nosis

Tepalų gamintojai imasi įvairių priemonių, kad apsaugotų savo produkciją nuo padirbinėjimo.

Pavyzdžiui, gaminami unikalios formos įpakavimai, etiketės su matomais vandens ar apčiuopiamais skiriamaisiais ženklais. Kai kurie naudoja unifikuotą produkto žymėjimą unikaliais QR (angl. Quick-response) kodais, kurie leidžia matyti tepalo kelionę nuo gamintojo iki galutinio pirkėjo - nuskaičius kodą parodoma informacija, kada ir kur tepalas buvo pagamintas, kas yra jo tiekėjas, unikalus serijos numeris, kuris turi sutapti su žymėjimu ant pakuotės. Bet yra ir neįprastų, tačiau labai efektyvių būdų, pavyzdžiui - kvapas.

„Tepalas dažniausiai neturi jokio specifinio kvapo, nebent jau yra panaudotas, tuomet galima užuosti degėsius ir svilėsius, o tai, beje, gali padėti atskirti padirbinius, jei jie pagaminti iš jau panaudotų tepalų.

Tačiau kvapas gali būti naudojamas ir kaip priemonė apsisaugoti nuo padirbinėjimo.

Pavyzdžiui, tokią unikalią praktiką naudoja „Xado".

Šis gamintojas į tepalus įmaišo malonaus ir lengvai atpažįstamo aromato. Vieni tepalai turi karamelės, kiti citrusinį kvapą.

Išgauti tokį patį kvapą yra per daug sudėtinga užduotis padirbinėtojams - patogiau padirbti kitus tepalus.

Tačiau ši priemonė labai patogi vartotojams, nes nereikia jokių specialių žinių ar papildomų priemonių, pakanka tik uoslės, kad žinotum, jog perki originalų produktą", - apie vieną iš gudrybių pasakoja R. Kieras.

Dar vienas būdas išvengti padirbtų tepalų įsigijimo, pirkti juos iš autorizuotų arba aukštos reputacijos pardavėjų.

Kartais ant sukčių kabliuko gali pakliūti smulkūs verslininkai ar internetinės parduotuvės, susigundę patraukliais, naujų ar nežinomų tiekėjų pasiūlymais, todėl to net nenorėdami, tampa padirbinių platintojais.

Žinoma, taip pat visada įvertinkite produkto kainą, nes jei vienoje pardavimo vietoje ji gerokai mažesnė, nei daugelyje kitų, atsiranda galimybė, jog produktas gali būti padirbtas.

Deja, tačiau tikrai taip - padirbtų produktų sąrašuose galima surasti net ir, atrodytų, tokį neįtikėtiną produktą, kaip variklio tepalai.

Tačiau kitaip nei rankinės, batai ar drabužiai, padirbti tepalai gali sukelti labai brangių rūpesčių jūsų automobiliui, todėl išsirinkę jus dominantį produktą, pasidomėkite, kokie skiriamieji ženklai gali padėti identifikuoti, ar į variklį pilsite tai, ką ir tikitės, ar neaiškų marmalą, kuris tik atrodo kaip tepalai.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder