Jonavos azotinių trąšų bendrovė "Achema"

„Achemos“ darbuotojai pritaria streikui – gali vykti jau ir kitą mėnesį

4 iš 5 azoto ir kitų chemijos produktų gamintojos AB „Achema“ darbuotojų pritaria bendrovės profesinės sąjungos inicijuotam streikui, penktadienį pranešė profsąjunga.

Streikui pritarė 81 proc. nuo gruodžio 2 d. vykusiame slaptame balsavime dalyvavusių bendrovės darbuotojų, tai sudaro 30 proc. visų įmonėje įdarbintų asmenų.

Anot „Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos (ADPS) pirmininkės Birutės Daškevičienės, streikui paskelbti pakanka sulaukti 25 proc. darbuotojų pritarimo, tačiau gerokai didesnis nepatenkintų darbo sąlygomis įmonėje žmonių skaičius aiškiai parodo, kad „Achemos“ kolektyvas pavargo nuo kelerius metus trunkančio netinkamo „Achemos“ vadovybės elgesio, pažadų nesilaikymo, kolektyvinių derybų vilkinimo.

Vis tik B. Daškevičienė pabrėžė, kad šis balsavimas parodo profesinės sąjungos narių pritarimą streikui, bet tai nereiškia, kad jis šiomis dienomis ir vyks.

Pasak jos, ar streikas vyks ir kada jis bus rengiamas nulems profsąjungos Taryba, jos sprendimas gali paaiškėti jau kitą mėnesį.

B. Daškevičienė pažymėjo, kad profsąjunga reikalaus įmonės vadovybės sėsti prie derybų stalo pasirašyti su darbuotojais naują kolektyvinę sutartį.

„Daug kas priklausys nuo AB „Achema“ pozicijos. Streiko dėl streiko mums nereikia – ADPS siekia rezultato, t. y. kad bendrovėje būtų pasirašyta kolektyvinė sutartis su konkrečiais įsipareigojimais darbuotojams. Jei darbdavys pagaliau imtųsi konstruktyviai spręsti akligatvyje jau ne vienerius metus užstrigusią situaciją ir atsižvelgtų į mūsų reikalavimus, viskas vyktų paprasčiau“, – pabrėžia B. Daškevičienė.

Vienas iš žingsnių, rašoma pranešime, galėtų būti netrukus įmonėje vyksianti atlygio sistemos peržiūra ir adekvatus atlyginimų padidinimas.

B. Daškevičienė kaltina bendrovės valdybą ignoravimu, tuščiais pažadais ir kaltinimais, kuriais būdavo atsakoma į profsąjungos iniciatyvas tartis.

„Nesame naivūs, kad kliautumėmės bendrovės vadovybės „geranoriškumu“, „tuščiais pažadais“, vis tik dabar turime naują ginklą savo arsenale, kurio jau nepavyks taip lengvai ignoruoti kaip nacionalinėje bei tarptautinėje teisėje įtvirtintų profesinių sąjungų ir jų narių teisių“, – ironizuoja ji.

B. Daškevičienės teigimu, palaikymo sulaukta tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio organizacijų. ADPS palaikė ne tik atskiros profesinės sąjungos, šakinės organizacijos ar Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, bet ir tokios įtakingos tarptautinės profesinių sąjungų federacijos kaip „IndustriAll“ ar Europos viešųjų paslaugų sąjunga – EPSU.

„Tai parodo, kad mūsų profesinė sąjunga eina teisingu keliu“, – įsitikinusi ADPS pirmininkė.

ELTA primena, kad praėjusį penktadienį „Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos taryba nusprendė skelbti balsavimą dėl streiko, kadangi, pasak jų, įmonės administracija ignoruoja profesinės sąjungos reikalavimus ir vilkina derybas dėl darbuotojų darbo sąlygų gerinimo. Balsavimas bendrovėje vyko nuo gruodžio 2 d. iki gruodžio 9 d.

Pasak „Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės B. Daškevičienės, jau kurį laiką anksčiau aukštais socialiniais standartais garsėjusi įmonė yra pasukusi ydingu keliu – ignoruojami darbuotojų lūkesčiai, piktybiškai vilkinamos derybos, bandoma apjuodinti jų atstovus kaltinant destabilizacija įmonėje, nevykdomi duoti pažadai.

ADPS palaikymą taip išreiškė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK). LPSK pirmininkė Inga Ruginienė labai kritikuoja strateginės Lietuvos įmonės pasirinktą taktiką ir vadina ją skandalinga.

„Toks destruktyvus bendrovės akcininkų ir vadovo elgesys bet kurioje civilizuotoje šalyje būtų viešas skandalas. Pernai bendrovės akcininkams darbuotojai uždirbo daugiau kaip 69 mln. eurų pelno, tačiau jie patys palikti „už borto“.

Pasiryžimas streikuoti nėra lengvas sprendimas ir niekada nebūna priimamas vien profesinės sąjungos vadovybės.

Žinant, kad darbuotojai Lietuvoje paprastai gana kantrūs, griebimasis tokios kraštutinės priemonės reiškia, kad peržengtos visos ribos“, – tvirtina I. Ruginienė.

Anot I. Ruginienės, „Achema“ dažnai giriasi, kad darbuotojai ir taip uždirba nemažai, tačiau pamirštama paminėti, jog norint gauti minimus atlyginimus, reikia dirbti naktimis, per šventes ir daugybę viršvalandžių, kurie gerokai viršija Darbo kodekse numatytas normas.

„Dažnu atveju žmonės tas „kylančias“ algas uždirba rizikuodami savo sveikata, o kartais ir gyvybe“, - komentuoja LPSK pirmininkė.

Šiuo metu skaitomiausi

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder