Pigus ir sveikatai palankus Velykų užkandis – daržovių pyragas: šeimai jis nekainuos nė penkių eurų (receptas)

Velykoms dažnai norime pagaminti kažką nors ir nesudėtingo, bet nekasdieniško. Daržovių pyragas – vienas tokių receptų, kuriame galima improvizuoti ingredientais ir sunaudoti visas šaldytuve ar jo kameroje esančias daržoves, grybus, mėsą. 

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad šaldymas – vienas sveikatai palankiausių maisto konservavimo būdų, išsaugančių daugiausia maistinių medžiagų ir galinčių padėti sumažinti išmetamo maisto kiekį po švenčių. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, žmonės vis dažniau šaldo likučius ir nuolaidų metu perka ilgiau galiojantį šaldytą maistą – taip per šventes sutaupo ir puoselėja tvaresnį gyvenimo būdą.

Daržovės – kasdienio mūsų raciono dalis 

Tradiciškai daugiausia daržovių suvalgome vasarą ir ankstyvą rudenį, kai uždera šviežių daržovių derlius. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, jog ir šaltuoju metų laiku turėtume jų vartoti pakankamai: „Trečdalis dienos kiekio galėtų būti šviežios daržovės: įvairūs šakniavaisiai, kopūstai, lapinės salotos, paprikos, pomidorai. Nors daugiausia naudos gauname valgydami juos termiškai neapdorotas, skaidulos ir mineralinės medžiagos išlieka net jas kaitinant.“

Šaldymas – vienas sveikatai palankiausių konservavimo būdų. Ir nors šviežias produktas visada turės pirmenybę, norėdami užkonservuoti vaisius, uogas, daržoves ar grybus ilgesniam laikui pirmiausia turėtume galvoti apie jų užšaldymą, nes taip produktuose išliks daugiausia maistinių medžiagų.

„Ypač palankiai vertinamas greitasis užšaldymas – liofilizacija – kuri padeda išsaugoti pirminę produkto vertę“, – tikina dr. E. Gavelienė. Anot dietologės, pats šaldymo procesas produktų maistinės vertės savaime nepakeičia ir nesugadina, svarbiausia yra išsirinkti tinkamus produktus: „Lietuvių pamėgti šaldyti pusfabrikačiai, pavyzdžiui, picos ar koldūnai, gali turėti daug sočiųjų riebalų rūgščių ar druskos. Dėl to šiuos produktus reikėtų valgyti saikingai.“



Nuperkama vis daugiau šaldytų produktų 

Kartais vakarienės ar pietų gaminimui turime labai mažai laiko. Tokiais atvejais gelbsti šaldyti produktai. Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės O. Suchočevos, šaldytų produktų populiarumas tarp pirkėjų auga: „Labiausiai mėgstama šaldyto maisto kategorija – jau paruošti kasdieniai patiekalai, kuriuos reikia tik atšildyti. Juos dažniausiai rastume lietuvių šaldikliuose. Tačiau per šventes vertėtų atkreipti dėmesį ir į nišinius produktus, kurie nėra masinio vartojimo. Pavyzdžiui, jūrų gėrybės – tokie produktai taip pat po truputį populiarėja, nes žmonės vis daugiau keliauja, nori išbandyti egzotinius skonius.“ 

Ekspertė primena, kad svarbu šaldytus produktus laikyti atsižvelgiant į gamintojų nurodymus. „Pavyzdžiui, mūsų parduotuvėse šaldytų gaminių sąlygos yra vienodos. Juos laikome šaldikliuose nuo 18 laipsnių šalčio. Namuose taip pat reikėtų išlaikyti teisingą temperatūrinį režimą ir jokiu būdu pakartotinai neatšaldyti jau atšildyto produkto. Ant gaminio pakuotės visada būna pažymėta rekomenduotina temperatūra, kurioje tą gaminį reikėtų laikyti, kad produktas nepradėtų gesti“, – pastebi O. Suchočeva.

Sutaupyti padės apsipirkimas nuolaidų metu

Ji priduria, kad norint taupiau maitintis, pravartu šaldiklyje turėti per akcijas daugiau nusipirktų šaldytų daržovių – jas panaudosite tiek pagrindiniams patiekalams, tiek sriuboms, o šaldytas uogas – desertams ir glotnučiams. „Pastebime, kad taupymo tikslais pirkėjai įprato daugiau gaminti namuose, o jų krepšeliuose dažniau atsiduria ilgo galiojimo produktai. Tokios ilgo galiojimo prekės kaip makaronai, aliejus, įvairūs konservuoti ar šaldyti produktai išlieka geras pasirinkimas norintiems sutaupyti, nes juos galima įsigyti akcijų bei asmeninių nuolaidų metu, o suvartoti per ilgesnį laikotarpį. Taigi, išvengiame maisto švaistymo ir galime bet kada pasigaminti vakarienę iš šaldymo kameroje  ar spintelėje esančių produktų“, – primena O. Suchočeva.

Prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė pastebi, kad daržovių pyragai ir apkepai geri tuo, jog juos gaminant galima nieko neišmetant sunaudoti įvairius daržovių, grybų, mėsos likučius. Be to, kas kartą verta rinktis vis kitas daržoves, nes tuomet patiekalų skonis bus skirtingas. 

„Galima nesaldžius pyragus kepti vien iš šaldytų arba šviežių daržovių, taip pat jas maišyti tarpusavyje. Jei šaldytos daržovės vandeningos, pavyzdžiui, cukinijos, baklažanai ar špinatai, atšildžius dar reikėtų šiek tiek apkepti, kad pašalintumėte drėgmės perteklių. Daržovių pyragams galite panaudoti įvairias daržoves: kopūstus, žiedinius kopūstus, žaliuosius žirnelius, brokolius, morkas, baklažanus, cukinijas, moliūgus, špinatus. Galite į blynelių masę įmaišyti tarkuoto kietojo sūrio, grybų, įvairių prieskonių“, – pataria kulinarijos technologė.

Daržovių pyragas

RECEPTAS

Pyragui* reikės:  

Šaldytos bemielės tešlos – greitai užšaldyta sluoksniuota tešla „Rimi“ 2,10 eur/500 g;          

pakuotės šaldytų daržovių mišinio – šaldytas pavasariškas daržovių mišinys „Rimi“                                      0,99 eur/400 g;

200 g pievagrybių – pievagrybiai „Rimi“ 1,29 eur/250 g;

1 vnt. bulvės;

1 vnt svogūno;

2 česnako skiltelių;

½ puodelio daržovių sultinio;

½ puodelio pieno;

kelių šaukštų sviesto;

po ½ šaukštelio džiovintu rozmarinų, čiobrelių;

pipirų, druskos – pagal skonį;

1 šaukšto sojų padažo;

1 vnt. kiaušinio trynio;

1 šaukšto miltų. 

Kaip gaminti: 

  1. Gilioje keptuvėje išlydykite kelis šaukštus sviesto, sudėkite kubeliais supjaustytą svogūną, kepkite kol jie taps permatomi, tada įberkite smulkinto česnako, dar vos vos pakepę, pabarstykite miltais, pamaišykite.
  2. Į keptuvę supilkite daržovių sultinį, pieną, pabarstykite druska ir pipirais, gerai išmaišykite. Suberkite rozmariną, čiobrelius, supilkite sojų padažą. Retkarčiais pamaišykite, pavirkite, kol skystis užvirs ir sutirštės, o jo pamažės.
  3. Tada suberkite kubeliais supjaustytus grybus ir bulvę, patroškinkite apie 5 minutes.
  4. Nuimkite keptuvę nuo ugnies ir galiausiai sudėkite šaldytas daržoves.
  5. Įkaitinkite orkaitę iki 180 ºC.Ištepkite pyrago formą sviestu. Šaldytą tešlą, laikydamiesi instrukcijų, atšildykite, pakočiokite ir sujunkite atskirus jos lapelius, kad padengtų formos dugną ir kraštus. Subadykite tešlą šakute, supilkite atvėsusį įdarą.
  6. Uždenkite pyrago viršų iškočiota tešla, užspauskite tešlos kraštus, kad įdaras neištekėtų, aptepkite kiaušinio tryniu.
  7. Kepkite 45-50 minučių arba kol pyrago tešla taps Prieš patiekdami leiskite daržovių pyragui dešimt minučių atvėsti.

Skanaus!

*Šios produktų kainos užfiksuotos balandžio 5 d. e.parduotuvėje „Rimi.lt“.

Šiuo metu skaitomiausi

Skaitomiausi portalai

Šiuo metu skaitomiausi

Raktažodžiai

Šiuo metu skaitomiausi

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder